השבחת נכסים – לא הוצאה, אלא השקעה

השבחת נכס הוא נושא שעולה בעיקר אצל אנשים העומדים לפני השכרת או מכירת הנכס שברשותם. לכל נכס ישנו מחיר שוק, מחיר הנקבע על פי שורה של פרמטרים הנבחנים על ידי שמאי מקצועיים ועל פי כללים מקצועיים ומוגדרים מאוד. למעשה, אם תזמינו שני שמאים שונים להעריך את שווי הנכס שלכם, תוכלו להיות בטוחים שתקבלו שתי הערכות מאוד דומות ומאוד קרובות זו לזו. השבחת נכסים היא פעולה שמיועדת להעלות את ערך הנכס לקראת מימוש ערכו. מן הסתם, את התהליך הזה ראוי לעבור כבר כשנכנסים אל הנכס, וליהנות מתוצאותיו לאורך שנים, ולא רק לפני שיוצאים ממנו, אבל אם זה לא קרה, אפשר בהחלט לעשות זאת גם לפני שיוצאים מהנכס.

ההבדל בין הוצאה כספית ובין השקעה

השבחת נכסים הוא תהליך שיכול לכלול שורה של פעולות, החל מפינוי הנכס מחפצים, ניקוי וחיטוי הנכס וצביעה כללית שלו, ועד שיפוץ כללי של הנכס, לרבות עיצוב פנים ואולי גם הרחבת הנכס. העניין הוא שרבים מתייחסים לתהליך ההשבחה כאל הוצאה כספית, ואם מדובר בהוצאה כספית אז למה בכלל לעשות את זה. ובכן, האמת היא שתהליך השבחת נכסים הוא לחלוטין לא הוצאה כספית, אלא דווקא השקעה. כדי להבין את ההבדל בין שני הדברים, נסביר:

· הוצאה כספית – הוצאה של כסף לטובת רכישת מוצר או שירות מסויים, כשעצם רכישת המוצר או השירות היא המטרה הסופית

· השקעה – הוצאה של כסף לטובת יצירת הכנסה של סכום גדול יותר של כסף

השבחת נכס היא למעשה פעולה שאנו משלמים עבורה כסף, אך התוצאה שאנו מקבלים בתמורה לאותו הכסף, תאפשר לנו להרוויח כסף רב יותר, ובמקרה הזה, סכום כסף גדול יותר שנוכל לגבות עבור הנכס.

הפערים יכולים להיות משמעותיים

בהיבט זה, המספרים יכולים להיות משמעותיים: כך למשל, לו תחליטו להשביח את הנכס על ידי פינוי החפצים וניקויו בלבד, תוספת הערך שלכם לנכס תהיה שולית, אך עדיין תאפשר לכם לגבות סכום כסף גבוה יותר מאשר לו הייתם מציגים חורבה עבשה. לעומת זאת, עיצוב הנכס מחדש, השקעה בשיפוץ יסודי וכדומה, יכולים לעלות לכם הרבה יותר אך גם הערך שתקבלו יהיה גבוה הרבה יותר. הסוד הוא למצוא את נקודת ההשקעה האולטימטיבית שבה אתם משקיעים פחות ממה שאתם צפויים לקבל.

השבחת נכסים – אך ורק אם היא יוצרת ערך

השבחת נכסים יכולה כאמור להיות מאוד נרחבת ויסודית. במקרה כזה, אתם רוצים לבחון את עלות ההשבחה שיכולה להגיע לעשרות ומאות אלפי שקלים, ולצד זאת לבחון עד כמה תשפיע השבחה זו על סכום הכסף שתוכלו לדרוש עבור נכס המושבח. בכל מקרה, התהליך חייב לייצר עבורכם ערך מובהק. אם גובה ההשקעה צפוי להיות דומה לגובה הסכום שתוכלו לגבות בגין הנכס, לא עשיתם בכך כלום ואתם יכולים להשאיר את משימת ההשבחה לרוכש הנכס. יחד עם זאת, במרבית המקרים ישנו בערך רציונל להשבחת הנכס, שכן התמורה המתקבלת עבור ההשבחה תהיה בדרך כלל גבוהה משמעותית מסכום ההשקעה הנדרש.

ליווי על ידי אנשי מקצוע

בכל מקרה, את התהליך של השבחת נכסים אתם רוצים לעשות בליווי של איש מקצוע, המתמחה בתחום של עיצוב פנים, וכן לערב בתהליך שמאי מקרקעין, שיבחן את השפעת התהליך על שווי הנכס. הדברים צריכים להיות ברורים ומדוייקים עוד לפני שהתחלתם את עבודות ההשבחה, כשיש לכם תמונה מלאה מהי התמורה לה אתם יכולים לצפות בעקבות תהליך ההשבחה. מן הסתם, יכולת ההשבחה היא מעט מוגבלת כשהיא ממוקדת כל כולה בנכס עצמו, ולא גם בסביבתו, אך לרוב זה מספיק כדי לייצר ערך לא קטן.

עיצוב דירות קטנות בתל אביב
מאמרים וטיפים שלי

עיצוב דירות קטנות בתל אביב

עיצוב פנים דירות קטנות בת”א אם רכשתם או אתם מתגוררים בדירה קטנה בתל אביב ואתם מעוניינים לשדרג את איכות החיים

צור קשר
close slider

    אם גם אתם אנשים מיוחדים, עם עולם פנימי עשיר, ידע תרבותי, ראיתם עולם ואתם מחפשים עיצובים לא שיגרתיים שיבטאו אתכם – בואו נישאר בקשר!

      Call Now Button