תערוכת “בתים מבפנים”

למען הקהילה, גם השנה לקחתי חלק באירועי “בתים מבפנים”, האירוע המרתק והחביב עלי, אשר למרות החשש מביטולו חזר להתקיים גם בתל-אביב.

בקומת הלובי של עיריית תל אביב, שבימים כתיקונם נותנת שרות לקהל בענייני ארנונה ואחרים, התנדבה קבוצת חברי אגודת מעצבי הפנים בישראל IID לתת ייעוץ בעיצוב פנים לתושבי תל אביב. עשרות באו עם תכניות על מנת לקבל עזרה ורעיונות לעיצוב ביתם.

 

סבבתי במעט מהאירועים והבתים שהשתתפו במיזם המרתק הזה עם תחושת החמצה על כל מה שלא ניתן להספיק לראות, וכל הזמן רק שאלתי את עצמי “איך היא עושה את זה?”

 

“היא” זו אביבה לוינסון ובן זוגה האדריכל אלון בן נון, אשר הביאו את הקונספט מלונדון, שם החל ב-1992 ביוזמתה של דיים ויקטוריה ת’ורנתון, אשר אף קבלה את תואר האצולה שלה על היוזמה. הכול התחיל, כך ספרה לי פעם אביבה, כאשר ידידה האדריכל של ויקטוריה ת’ורנתון התנדב לקחתה לסיור אל אתרים אותם תכנן. דבר הסיור התגלה לידידותיה והן ביקשו לצרפן גם כן. מטרת המיזם, שהתפתח כיום לממדי ענק, היא להיטיב את ההבנה של אנשים מחוץ למקצוע על אדריכלות.

לאחר 26 שנה, מיליוני אנשים ברחבי העולם מגלים עניין באדריכלות מודרנית ומסורתית, באתרים היסטוריים וארכיאולוגיים ובתהליכים של התפתחות עירונית, אורבניזציה וג’נטריפיקציה, וכיום הוא מתקיים  בלמעלה מ-40 ערים בעולם בכל חמש היבשות .  http://www.openhouseworldwide.org/

https://youtu.be/6Hl7Wgqu0pM

תל אביב היא העיר הרביעית, אליה הגיע האירוע  ב-2007 אחרי לונדון, ניו-יורק ודבלין, ובשנים האחרונות נוספו לה גם ירושלים וחיפה, כאחת מהארצות היחידות המקיימות את האירוע ביותר מעיר אחת. מה שמיוחד באירוע הוא הפשטות וחוסר היומרה שהוא מקרין בכל ממד. הארגון המופתי הוא פרי עבודה של קומץ אנשים. על פי התקנון הבינלאומי אין לגבות תשלום מהמשתתפים, והתקציב כולו מושתת על התנדבות של האדריכלים, המעצבים, המדריכים, המרצים, המוסדות ובעלי הבתים. הפרסום והארגון ממומנים מחסויות לא רבות של העיריות ומעט ספונסרים מסחריים.

לפני כל האתרים משתרך תור ארוך של ממתינים בשקט ובסבלנות לתורם להיכנס. מעט מהסיורים דורשים הרשמה מראש והשאר על בסיס המקדימים להגיע.

הארגון העולמי יוזם פעולה בארבעה תחומים: חוויה, דיאלוג, סינגור והעצמה. לאמור, לא מדובר רק בתיירות פנים ובמציצנות לבתים מבפנים, אלא ברתימת הציבור למודעות ולמעורבות במקומות מגוריו ובתהליכים העוברים עליהם.

בתל אביב השנה התקיימו 140 אירועים, סיורים, דיונים והרצאות. הנה קומץ.

דילמות של שימור בשיפוץ בית ליבלינג

התמונה באדיבות האתר www.vtlv.co.il

ארכיאולוגיה ואתרים היסטוריים- שיקום טחנת הקמח הדרומית במתחם שבע טחנות שעל גדות הירקון, אשר שימורה הסתיים לאחרונה.

עיריית תל אביב מקיימת תהליך לשיקום חלק מ-100 הבארות ששרדו ביפו וסביבותיה, זכר לימים בהם הייתה מתחם חקלאי משגשג.  סיור לביארת מוראד, בית הבאר הראשון אשר שיקומו הסתיים ונפתח בימים אלה כמבנה תרבות

צילום בית מוראד צילום מיכאלי, https://he.wikipedia.org/w/index.php?curid=497199

 

אחד ממוקדי האירוע השנה היה ביפו, עם פתיחתם של עשרות אתרים מכנסיית סן מיכאל, אשר אינה פתוחה בדרך כלל לקהל, ועד לשיפוץ מרהיב של בתים עותמניים, רזידנסי לאמנים במוזיאון יפו , סבב חומות, ואתרים שהשתמרו במושבה האמריקאית בנוה צדק ובתחנה.

העיר הלבנה אוטופיה וטבע– הפרוגרמה של חוזה העיר הלבנה, הביולוג ומתכנן הערים פטריק גדס, ולחזונם של החולמים האוטופיים של ימינו לגינות בעיר.

שלושה מלונות בוטיק אשר שופצו לאחרונה: בית פולישוק (הפולי האוס)

מלון הבוטיק שעוצב על ידי המעצב הבינלאומי הנודע כארים ראשיד, נחשב לאחת הדוגמאות המוצלחות של סגנון הבאוהאוס בתל אביב.

באדיבות אתר המלון: https://www.brownhotels.com/he/poli

 

באדיבות אתר המלון: https://www.brownhotels.com/he/poli

 

צילום: אסתי די-נור

מלון לייטהאוס, גם הוא כקודמו מרשת מלונות בראון,  אשר נחנך לאחרונה בחלק מקומותיו של בית המגדלור בכיכר מוגרבי, מהבניינים האייקוניים שמשכן משרדי קונסוליות וחברות תעופה זרות.

התמונה באדיבות האתר: https://brownhotels.com/he/lighthouse

ולבסוף, בהתייחסות לנושא מאוד תל אביבי- דירות קטנות, ביקרתי בדירת 39 מ”ר במרכז העיר. דירה סטנדרטית ולא מעניינת ששופצה במשך חודשיים בלבד, בעיצוב טוטאלי של נטע לי נוי

צילום: אסתי די-נור

עיצוב דירות קטנות בתל אביב
מאמרים וטיפים שלי

עיצוב דירות קטנות בתל אביב

עיצוב פנים דירות קטנות בת”א אם רכשתם או אתם מתגוררים בדירה קטנה בתל אביב ואתם מעוניינים לשדרג את איכות החיים

צור קשר
close slider

    אם גם אתם אנשים מיוחדים, עם עולם פנימי עשיר, ידע תרבותי, ראיתם עולם ואתם מחפשים עיצובים לא שיגרתיים שיבטאו אתכם – בואו נישאר בקשר!

      Call Now Button