עיצוב נקי – ניקיון פסח עם מארי קונדו

 

מארי קונדו היא יועצת סדר וארגון וסופרת יפנית, ומפתחת את שיטת KonMari לארגון הבית, מה שהפך לתנ”ך של סדר וארגון. היא כתבה שני ספרים שהפכו לרביה מכר. סוד הקסם היפני ושמחה בלב, אשר תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במליוני עותקים. לאחרונה השיקה תכנית טלויזיונית עם נטפליקס ובה היא מבקרת בבתי אנשים ועוזרת להם להיפטר מהמיותר בחייהם. “הדבר החשוב בתהליך הסידור הוא לא להחליט מה להשליך, אלא דווקא מה אתם רוצים לשמור בחייכם. תקוותי היא שקסם סידור הבית יעזור לכם ליצור עתיד יפה ומלא שמחה.” מה גרם להצלחתה הרבה של השיטה שניתן לתמצת אותה גם בעמוד אחד?

מכירים את ההרגשה שאתם נכנסים הביתה אחרי היעדרות ארוכה ואתם רואים פתאום את כל הפגמים? אחד הדברים שמקשים עלינו בסידור הבית הוא ההיכרות העמוקה שיש לנו עם החלל, אנחנו כל כך רגילים לחיות במרחב שלנו שקשה לבחון אותו באופן אובייקטיבי. הטיפ של מארי קונדו הוא להיכנס אל הבית דרך הדלת הקדמית כאילו אנחנו האורחים, לעבור דרך כל חדר, ולהביט בו בעיניים טריות, אולי יש דברים דחוסים במגירות או ערימת חפצים שלא שמנו לב אליה ואנחנו מרגישים לא בטוחים איתה, קחו את ההזדמנות הזאת כדי לשאול את עצמכם אם הדברים האלה באמת גורמים לכם לניצוץ בלב, אם הם לא, נאמר להם תודה ונוציא אותם מהחלל.

מארי קונדו היא יועצת סדר וארגון וסופרת יפנית, ומפתחת את שיטת KonMari לארגון הבית, מה שהפך לתנ”ך של סדר וארגון. היא כתבה שני ספרים שהפכו לרביה מכר. סוד הקסם היפני ושמחה בלב, אשר תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים. לאחרונה השיקה תכנית טלוויזיונית עם נטפליקס ובה היא מבקרת בבתי אנשים ועוזרת להם להיפטר מהמיותר בחייהם.

https://www.netflix.com/il/title/80209379

מרי עצמה נבחרה לאחת ממאה המשפיעים של המגזין טיים.

עקרונות השיטה פשוטים למדי ונדמה שאפשר היה לסכם אותה בפוסט לא מורכב במיוחד. שיטת  KonMari מעודדת להשתלט על מלאכת הסידור לפי קטגוריה ולא לפי חדרי הבית. ראשונים הם הבגדים והנעליים, לאחריהם הספרים והניירות, אחר כך הקומונו (חפצים שונים) ולבסוף פריטים סנטימנטליים. זהו כמובן הקשה מכל ולכן הוא נותר לסוף

מארי מעודדת לשמור רק את הפריטים שמעוררים לנו ניצוץ בלב ותחושת חמימות ולהיפרד מפריטים שאינם גורמים לנו ניצוץ, לומר תודה על שהיו ושירתו אותנו ולתת להם ללכת.

על פי השיטה מפנים זמן, מסדרים את כל הבית בבת אחת, מוציאים הכל מהארונות ורק אחרי המיון מחזירים אותם בחזרה ועוד עקרונות מובילים של עשה ואל תעשה. מה שאסור זה להוסיף עוד שטחי אחסון. היא מעודדת לאחסן במגירות שקופות, להרבות בקיפול במקום בתליה שתופסת יותר מקום, אך להניח דברים בניצב ולא אחד על גבי השני לא רק כדי לראות אותם אלא גם כדי שתאווררו. זהו פחות או יותר. לא צריך את הספר. גם הוא תופס מקום.

מרי קונדו היא יפנית כמובן והעיקרון היפני העומד בבסיס התורה שלה גלום במונח היפני ‘דנשארי’ (Danshari), העוסק בהפחתת הבלגן והעומס. המונח נכתב עם הסימנית שמשמעותה  לסרב, להיפטר ולהפריד. קונדו לקחה את זה הלאה ועשתה מזה קריירה. אנשים ברחבי העולם נמשכו לפילוסופיה זו לא רק בשל יעילותה, אלא גם משום שהיא שמה דגש על ההקבלה בין הבלגן בבית לזה שבנשמה ובחיים. שבית נקי מחפצים מיותרים הוא גם אנלוגיה למשתקף בנו פנימה וגם מאפשר סדרי עדיפויות שאינם רק חמריים.

“Take this opportunity to ask yourself if these things really spark joy. If they don’t, thank them and let them go.” (Marie Kondo)

“האסון האמיתי הוא לחיות חיים שלמים בלי שום דבר שיעורר שמחה בלב, ולעולם לא להיות מודע לכך. מרגע שתגמרו להשליט סדר בבית, תהיו פנויים להוסיף טעם חדש לבית ולחיים שלכם.

הדבר החשוב בתהליך הסידור הוא לא להחליט מה להשליך, אלא דווקא מה אתם רוצים לשמור בחייכם. תקוותי היא שקסם סידור הבית יעזור לכם ליצור עתיד יפה ומלא שמחה.” (מתוך ספרה של מארי קונדו “שמחה בלב”).

מעניין מה הפך כל כך ויראלי בשיטה. הרשתות החברתיות מלאות בתמונות של אנשים שנפטרים מדברים ומסדרים את חייהם בשורות. תרומות החפצים ארגוני הצדקה גדלו בצורה משמעותית ואנליסטים מנסים להבין את המשמעות הכלכלית שצפויה מצמצום הצריכה. האקולוגיה יוצאת נשכרת.   

צילום: AP

צילום: Natsuno Ichigo

אנשים מוכנים להישבע שהשיטה שינתה את חייהם. קבלו קבוצת פייסבוק סגורה של “מקנמרים” אובססיביים חובבי שיטת סוד הקסם היפני בישראל ובה 16,000 חברים. שמחתי לשמוע. בשבילי זה פחות לקוחות שרק מבקשים המון שטחי אחסון.

Denise Crew / Netflix

עיצוב דירות קטנות בתל אביב
מאמרים וטיפים שלי

עיצוב דירות קטנות בתל אביב

עיצוב פנים דירות קטנות בת”א אם רכשתם או אתם מתגוררים בדירה קטנה בתל אביב ואתם מעוניינים לשדרג את איכות החיים

צור קשר
close slider

    אם גם אתם אנשים מיוחדים, עם עולם פנימי עשיר, ידע תרבותי, ראיתם עולם ואתם מחפשים עיצובים לא שיגרתיים שיבטאו אתכם – בואו נישאר בקשר!

      Call Now Button