עיצוב בית עם בעלי חיים

לא כל הבתים עם בעלי חיים דומים בתכונותיהם.
לא כל בעלי החיים דורשים אותה מידת התייחסות בנוגע לעיצוב הבית.
יצורים החיים בכלובים או אקווריום, או ששוכנים דרך קבע בגינה בחוץ, אינם דורשים התחשבות מיוחדת בתכנון הבית. אין זה בא לאמור, שגידולם של אלה חף מדאגה וטרחה, אלא שבעניין עיצוב פנים, הממשק שמעסיק אותנו הם בעלי החיים, בעיקר כלבים וחתולים, שחולקים אתנו את אותו שטח מחייה, אותם חדרים, אותם רהיטים. הטיפול בהם כרוך באביזרים ועזרים התופסים מקום בחלל הבית. גם אם הם מבויתים.
הכלבים אינם דומים אחד לשני. ישנם גדולים וקטנים, עצלים ופעלתנים, ארוכי וקצרי פרווה. אורחות החיים והצרכים שלהם אינם דומים לאילו של החתולים.
הבעלים, גם הם נוהגים באופן שונה. יש שמקצים להם מקום במרכז החיים של הבית. הם מורשים לעלות ולרבוץ על הספות והמיטות. מקום ההאכלה שלהם, סמוך למקום בו בני הבית אוכלים. אחרים מגדירים את הדו קיום באופן יותר מהודק ומקצים לחיות המחמד אזורים מתוחמים. תנאי הבית, אם זו דירה בעיר או בית על קרקע במושב, ישפיעו על יכולת התנועה החופשית של בעלי החיים אל תוך הבית והחוצה וזה בתורו ישפיע על ניקיון הבית ועד כמה תהיה לנו שליטה עליו. כלבים רוחצים. חתולים מתנקים בעצמם.

מקור התמונה: i-see-you-asif-khan-pet-table-architecture-for-dogs-japan-house_dezeen_2364_col_5-852x568

ללקוחות עם ילדים קטנים, אני מציעה לפעמים, עד שהילדים יגדלו, לקנות רהיטים שלא יכאב לנו הלב והכיס ובערך בכל שלוש שנים להחליף הכל. גם כלבים וחתולים גדלים ונעשים קצת יותר שקטים ומחונכים ויתכן שבבגרותם יסבו פחות נזק לבית. אבל כדי לדעת את זה לא דרושה מעצבת.

המניעים להחזיק חיית מחמד מגוונים והם נעים בין – חמלה, ידידות, חום, תחושת ביטחון, חינוך ילדים, עזרה בנחייה, לבין סטייל וניסיון להרשים את הסביבה. מי שמממן, מטפל, מאכיל, מנקה, מטייל ומשחק עם חיות המחמד, גם נוטה להתייחס אליהם כאל בני משפחה הראויים ליחס ככל יתר בני המשפחה.

נצטרך למצוא דרכים לדו-קיום עם הרהיטים והחפצים שלנו: הוילונות, המיטות הספות מלאי אניצי שיער, רגלי הרהיטים הלעוסים, תאונות קטנות על השטיחים. נצטרך לשמור גם על בטיחותם שלהם מפני נזקים ותאונות העלולות להיגרם להם בבית; נפילה ממרפסות וחלונות, החלקה על השטיח כאשר הם רצים לשמע פעמון הדלת.
המחקר שערכו חברות בארה”ב בדפוסי החיים מראה, כי 35% מחיות המחמד בארה”ב הן בבעלות של מילניאלס(Millennials ), צעירים עירוניים ילידי המאה ה-21. הם כעת לראשונה בגיל של הקמת משקי בית. אורח החיים שלהם מאפשר להם לרכוש בעלי חיים אפנתיים ולצייד אותם בפרטי ריהוט לבוש ומשחק ממותגים. נוצר שוק שמעודד היצע, שלא היה קיים בעבר, שמאפשר היום ליצור בית ידידותי לבעלי חיים ולאדם גם יחד. קרקע פורה, שמעודדת את הבונדינג, מבלי לוותר על בית מעוצב ואפנתי.
ישנן כמה נקודות מבט להסתכל על גידול חיות מחמד בבית או בדירה.
בעל החיים הוא עוד לקוח במשפחה עבורה מתכננים – מה הוא צריך?
בני אדם שגרים בבית – איך להתמודד עם המגורים המשותפים?
בעל החיים והפריטים המלווים אותו כאובייקט עיצובי – כיצד לטפל בממשק בינו לבין בעליו?

כמה טיפים למתכננים לבנות ולשפץ על מה צריך לחשוב:

טיפ נוסף שעשוי להועיל הוא לבחון ריהוט חוץ מעוצב, שבכמה מקומות אינו נופל ביופיו מריהוט הפנים. שם כבר עשו את מחקר החומרים הדרוש לעמידות למים ולשחיקת מזג האויר. 

אני מעדיפה תמיד שטיח מחומרים טבעיים. מומלץ שטיח שטוח ולא עמוק, כך שלא יצטבר עליו הרבה שיער. שטיחי כותנה, אם הצבע שלהם עמיד, ניתנים לכביסה ביד או במכונה. שטיחי יוטה (חבל), חזקים מאוד ויעמדו בשחיקה של בעלי ציפורניים. צבעי האדמה שלהם יסתירו כתמים ולכלוך. החיסרון שלהם שהם סופגים נוזלים וקשה יהיה להיפטר מ”תאונות” שקורות לפעמים.

 

במבוק והֶמפ (קַנַבּוֹס) הן אפשרויות אחרות לסיבים טבעיים. גם צמר הוא סיב טבעי, אך שטיחי צמר הם בדרך כלל יקרים יותר. קל לנקות אותו עם שואב אך גם  הם סופגים נוזלים והטיפול הזה יצריך ניקוי מקצועי.

לחיות עם בני המשפחה השעירים, אין פירושו לותר על עיצוב וסטייל. כיצד ליצור אוירה שכולם ירגישו בה נוח?

חיות המחמד שלנו יקבלו אותנו כמו שאנחנו, יקבלו אותנו בחום כשנגיע הביתה אחרי יום עבודה, הם ישחקו עם הילדים שלנו וילמדו אותם התחשבות ודאגה ויתכרבלו אתנו על הספה מול הטלויזיה.

ובשולי הדברים יש גם נקודה יפנית.

היפנים מתייחסים לחיות המחמד שלהם כאל ילדים. מקובל לראות אותם נושאים את הכלבים על הידיים או בעגלת תינוקות קטנה. הם מחבבים דברים “חמודים” Kawai ופרוותים ופותחים בתי קפה לליטוף חתולים, פנסיונים לכלבים מבוגרים. על כן, לא מפתיע שבמבני דיור יוקרתיים מעצבים כעת בתים מוכוונים לבעלים של חיות מחמד.  

S Residence by Soichi Yamasaki

רשת חנויות העיצוב היפני Muji והאוצר Kenya Hara  יזמו פרוייקט אדריכלות לכלבים. התוצרים הם דגמים בקוד  פתוח אשר אנשים יכולים גם לייצר לעצמם עבור בעלי החיים שלהם. באופן טבעי הוזמנו להשתתף בו הרבה אדריכלים יפניים והעבודות שתכננו עבור הכלבים מעלות חיוך ומזכירות במידה רבה את התכנון לבני אדם.

סו פוג’ימוטו   Sou Fujimoto יצר מחדש את בית NA המפורסם שתכנן בקיוטו

https://www.dezeen.com/2012/11/07/architecture-for-dogs-curated-by-kenya-hara/ Photography is by Jeremie Souteyrat.

אוקי סאטו מסטודיו ננדו יצר מלונה מרופדת, שמותאמת לשמש גם כמצע

https://www.dezeen.com/2013/10/18/heads-or-tails-by-nendo/

וכמה שנים יותר מאוחר יצר סדרה חדשה בעלת קוים ישרים שישתלבו טוב יותר בארכיטקטורה של פנים הבית.

https://www.dezeen.com/2016/03/08/nendo-cubic-pet-accessories-dogs-complement-minimal-interiors/

האדריכל קיוזו סג’ימה Kayuzo Sajima מסטודיו Sanaa

ראה בעיני רוחו את רווחת הכלב ותכנן עבורו פינה חמה להתעטף בה ואילו קנגו קומה Kengo Kumaתכנן מעין כיפה מורכבת מחלקי עץ, שמזכירה מבנים של אותו אדריכל.

עיצוב דירות קטנות בתל אביב
מאמרים וטיפים שלי

עיצוב דירות קטנות בתל אביב

עיצוב פנים דירות קטנות בת”א אם רכשתם או אתם מתגוררים בדירה קטנה בתל אביב ואתם מעוניינים לשדרג את איכות החיים

צור קשר
close slider

    אם גם אתם אנשים מיוחדים, עם עולם פנימי עשיר, ידע תרבותי, ראיתם עולם ואתם מחפשים עיצובים לא שיגרתיים שיבטאו אתכם – בואו נישאר בקשר!

      Call Now Button