להתחבר לירוק

פנטהאוס במגדל עירוני שמקרב את הדיירים לטבע.

את התכנון הביופילי פגשתי כשתכננתי לאחרונה פנטהאוס במגדל עירוני. המונח ביופיליה נטבע, כבר בשנות ה-80, על ידי הפסיכולוג אדוארד ווילסון, שהבין כי החסך העמוק ביותר של האדם המודרני הוא הקרבה לטבע.

עיצוב שמחובר לטבע, מחקה צורות ומשתמש בחומרים מהטבע – עשוי להועיל לבריאות ולחוסן הנפשי של האדם העירוני. בשנים האחרונות רואים בעקרונות הללו כמשלימים לעקרונות הבניה הירוקה הפיזית: חומרים “ירוקים”, שימור אנרגיה ואנרגיה “ירוקה”, טיפול בפסולת ועוד.

בהיסטוריה הלא רחוקה היתה קרבה ותלות הדדית בין האדם לטבע. העירוניות והבניה הצפופה לגובה היא הכרח אקולוגי – אולם היא מרחיקה את האדם מן הטבע ומהווה איום עבורו.

2

הביופיליה פיתחה מספר עקרונות שנוכחים פחות בשיח על קיימות, שקושרים את האדם לטבע גם בארכיטקטורה אורבנית ומוכיחים כי יש להם תוצאות חיוביות בבריאות הפיזית, הקוגניטיבית והמנטלית – לצד תועלת כלכלית בפריון העבודה ובשגשוג חברתי.

באסכולת הביופילה 14 עקרונות שנחלקים לשלושה סוגים:

הטבע בחלל: הקשר הויזואלי לטבע – המבט הפתוח לטבע שבחוץ או הכנסתו פנימה, הקשר הלא-ויזואלי, נוכחות של אור וצל, אור דינמי ודיפוזי, גירויים חושיים טבעיים (כמו צליל), נוכחות של מים, משב אויר וקשר למערכות טבעיות כמו גרמי השמים.

אנלוגיות לטבע: יכולות לבוא במקום, או במקביל לטבע עצמו. ביו דינמיות בצורה ובפונקציה, שימוש בחומרים טבעיים, צבעוניות, דגמים ( (Patternsומקצב – כולם אלמנטים בטבע ואפילו חזרה מלאכותית עליהם, יכולה לעשות את העבודה.

הטבע של החלל: הטבע מייצר מצבים בחלל, שזכרונו של האדם ששהה בו אלפי דורות עדיין נדרש להם – המסתור, המסתורין, האופק והסיכון. לכולם רצוי לתת מקום בתכנון.

3

ואמנם, הטרנדים האחרונים בעיצוב מאמצים רבים מהעקרונות הביופיליים: קירות ירוקים טבעיים או מלאכותיים, אופנת הסוקולנטים (קקטוסים(, הצבע הירוק שנבחר על ידי בנטון כצבע השנה של 2017 ואחרים.

שמחתי לגלות ששורש ההוויה של הסגנון העיצובי של הסטודיו שלי ה-wabi- sabi היפני, שהוא כל כולו ברוח הדברים האלה: החזרה לעיצובים בחומרים טבעיים, חוסר הסימטריה וחוסר השלמות המאפיין כל כך את הטבע – הפך להיות טרנדי ואופנתי.

עשוי לעניין אותך

צור קשר
close slider

לקביעת פגישת ייעוץ:

שם*

דואר אלקטרוני*

טלפון