טיפ של מעצבת: מכניסים את החוץ פנימה

אנו צריכים למצוא תחליף כדי לפצות על תחושת הצפיפות ומידות הדירה. אם העין תסתכל החוצה – תחושת המרחב בבית תגדל

אחד הכללים הבסיסיים שמובילים תכנון נכון, הוא שעיצוב פנים אינו מנותק וחייב להתייחס לחוץ. לא רק לארכיטקטורת המבנה שבתוכו אנו פועלים ולתקופת בנייתו, אלא גם באיזו סביבה הוא נמצא.

pic34_june

בתמונה – בית התה, מאת האדריכל דיוויד ג’יימסון www.archdaily.com

תכנון הפנים לבית בכפר, איננו כזה שנעצב לדירה אורבנית. נצטרך לקחת בחשבון האם אנו נמצאים בבית פרטי, או בבניין קומות. החלטות אלה ישפיעו על חלוקת החלל, על החומרים, על מקורות האור הטבעי והמלאכותי, על פלטת הצבעים ועוד.

יש מי שעוטפים את סביבת המגורים כך שהמגע עם החוץ יצומצם. אם הוילונות או התריסים יהיו סגורים מרבית היום, או שצמחיית גינה עבותה תסתיר את פנים הבית מעיני המתבונן מבחוץ, נוכל להסתגר בו ולחוש בבועה מוגנת.

pic35_june

בתמונה – בית גאודין מאת האדריכלים Savoiz-Fabrizzi

הבית היפני המסורתי היה למעשה חסר חציצה עם החוץ. עמודים וקורות נשאו את הגג ומחצלות, או מחיצות שניתנות להסרה – שימשו בתור קירות.  וכך היה הבית מתמזג באופן מוחלט עם הגן שסביבו, וזה היה נכנס פנימה באמצעות המבט וזרימת האור והאויר. גדר סביב הגן שמרה על פרטיות הדירים.

מי שבונים או משפצים בתים פרטיים, טוב יעשו אם יתייחסו לקשר שבין החוץ לפנים הבית. אם בחרתם לגור בבית על קרקע, תמצו את הבחירה הזו עד סופה.

הגינה היא חלק בלתי נפרד מהבית. תשאירו תקציב כדי לבנות אותה באופן ראוי ותקבלו עוד חדר, עוד מרחב בבית. הפנו את החלונות אל הגינה, דאגו שהמעברים בין הפנים לחוץ יהיו קלים וזורמים, רצוי במפלס אחד עם האזור הציבורי בבית. תכנון הגינה חייב לכלול אזורים מוצלים ומוארים. ריבוד וגוון הצמחיה הם עניין למתכנן גינות. השתדלו להוסיף גם אלמנט מים מרגיע.

מתכנני בתים המוטמעים בטבע: יער, ים, הרים, יעשו כל מאמץ להפנות את הבית כלפי הנוף ולפתוח לו פתחים גדולים לכוונו. מה שישפיע על ההחלטה כאן, יהיה כיצד ללכוד את המראה המדהים ביותר, מבלי לחשוף את פנים הבית יתר על המידה. בבניה אקולוגית יש להתחשב גם בכווני השמש והרוחות.

pic36_june

התמונה מאתר – www.italianbark.com

בדירות עירוניות, בבניינים ובמגדלים צפופים – המציאות הנפוצה יותר, חשיבות הקשר בין הפנים לחוץ לא פוחתת ואולי ההיפך. אנו צריכים למצוא תחליף כדי לפצות על תחושת הצפיפות ומידות הדירה הקטנות בדרך כלל. אם העין תסתכל החוצה – תחושת המרחב בבית תגדל.

 

על כן, כשאני באה לעצב דירה עירונית אני מחפשת קודם כל איפה אני יכולה לראות משהו מהחלון, מעבר לכביסה של השכנים בדירה ממול. שם אני משתדלת למקם את החדר המרכזי ביותר בבית: הסלון, או פינת האוכל.

את המבט הזה אני מנסה ללכוד בכמה דרכים: מרפסת, חלון, מראה שתשקף משהו מבחוץ. אם אין אפשרות כזו – חלון אטום בחלקו האמצעי ושקוף מלמעלה ומלמטה יסתיר את הנוף הלא מחמיא ובכל זאת יכניס אור טבעי וריצודי שמש או גשם על השמשה, שישמחו אותנו יותר מאשר תריס, או וילון סגורים.

pic37_june

בתמונה – עיצוב חדר שינה Marc Canadell

אם אף אחד מהפתרונות הללו לא מתאפשר, אני ממליצה לגרום לעין לדמיין את המבט החוצה בעזרת קיר ירוק –  כיום התרבו האפשרויות להכניס פנימה צמחים טבעיים, שרכים או אזוב וגם אם התאורה הטבעית לא מספיקה, יש לכך פתרונות מלאכותיים לצמחיה טבעית שגורמת לתחושה נהדרת.

pic38_june

www.italianbark.comלאתר –  קרדיט

עיצוב דירות קטנות בתל אביב
מאמרים וטיפים שלי

עיצוב דירות קטנות בתל אביב

עיצוב פנים דירות קטנות בת”א אם רכשתם או אתם מתגוררים בדירה קטנה בתל אביב ואתם מעוניינים לשדרג את איכות החיים

צור קשר
close slider

    אם גם אתם אנשים מיוחדים, עם עולם פנימי עשיר, ידע תרבותי, ראיתם עולם ואתם מחפשים עיצובים לא שיגרתיים שיבטאו אתכם – בואו נישאר בקשר!

      Call Now Button