עיצוב דירות קטנות בתל אביב

עיצוב דירות קטנות בתל אביב

עיצוב פנים דירות קטנות בת”א

אם רכשתם או אתם מתגוררים בדירה קטנה בתל אביב ואתם מעוניינים לשדרג את איכות החיים שלכם ולמצות את המירב בחלל הקטן הקיים – כל מה שאתם צריכים לעשות זה לשלב בדירה שלכם עיצוב פנים דירות קטנות בת”א. כאשר תיצקו אל הדירה שלכם עיצוב פנים אשר במהותו מותאם לדירות קטנות, אתם תפיקו מכך תועלת עצומה, תנצלו את המרחב בצורה נכונה יותר ותהנו מכל כך הרבה יתרונות. ריכזנו לפניכם מידע חשוב בנושא וכמה טיפים מועילים במיוחד.

עיצוב פנים דירות קטנות בת”א – איך מתחילים?

אם אתם שואלים את עצמכם כיצד תוכלו לשלב עיצוב חכם ונכון עבור דירה קטנה שיש לכם בת”א, הרי שהתשובה היא שכל שעליכם לעשות זה לפנות למעצבת פנים אשר מתמחה בכך. עיצוב פנים דירות קטנות בת”א דורש ניסיון והיכרות עם מבנים שונים של דירות קטנות ושל חללים קטנים, וכאשר אתם פונים אל מעצבת פנים אשר מתמחה בכך אתם נהנים מכל הניסיון שיש לה בתחום הזה.

עמידה במסגרת התקציב

ביחס לשאלה מהו התקציב הנדרש עבור עיצוב פנים דירות בת”א, הרי שאין לכך תשובה אחת או תג מחיר ממוצע. כל פרויקט עיצובי עומד בפני עצמו עם המידות שלו, הדרישות שלו והאלמנטים הספציפיים אשר מאפיינים אותו, ולכן חשוב שאתם תגדירו מהו התקציב העומד לרשותכם – ובהתאם לתקציב שיש לכם תוכלו לבחור עיצוב התואם את התקציב. חשוב לציין בהקשר הזה שעיצוב פנים לדירה קטנה הוא לא משהו שעושים כל יום ולכן כדאי להיערך מראש עם התקציב המתאים לצורך כך.

המלצות לעיצוב דירות קטנות בתל אביב

אם אתם גם שואלים את עצמכם כמה זמן יימשך העיצוב עבור הדירה שלכם – הרי שגם זה תלוי. יש פרויקטים עיצוביים עבור עיצוב פנים דירות קטנות בת”א שיכולים להימשך תקופה קצרה של כחודש ימים למשל, ויש פרויקטים עיצוביים ארוכים יותר שיכולים להתפרס על פני כמה חודשים טובים. חשוב מאוד לבחור מעצבת פנים אשר מתמחה בעיצוב פנים של דירות קטנות בת”א כמו סטודיו ואבי סאבי.

עיצוב פנים דירות קטנות

עיצוב פנים דירות קטנות

גם אם אתם מתגוררים בדירה קטנה חשוב שתדעו שניתן לשלב בה עיצוב פנים מתאים ופונקציונלי אשר מותאם לדירות קטנות. עיצוב פנים דירות קטנות כולל בתוכו התחשבות בהמון אלמנטים ופרטים אשר מותאמים למרחבים וחללים קטנים. עם העיצוב המתאים תנצלו טוב יותר את השטח הקיים, תבצעו שימוש בשטחי אחסון אשר בנויים בצורה חכמה ונוחה יותר, ואיכות החיים שלכם תשתפר בצורה משמעותית. כדי להנות מעיצוב פנים של דירות קטנות ריכזנו עבורכם מידע שימושי בנושא.

עיצוב פנים דירות קטנות ומיוחדות

כאשר מדברים על קטגוריית עיצוב פנים דירות קטנות מומלץ מאוד לפנות אל מעצבת פנים אשר מתמחה בכך. אתם יכולים כמובן לנסות לעצב בעצמכם את הדירה שלכם, אבל תיווכחו לדעת שגם כאשר מדובר על דירה קטנה זה לא כזה פשוט ליצוק לתוכה עיצוב פנים מתאים וחכם, ולכן מי שתוכל לבצע עבורכם את עבודת העיצוב על כל שלביה היא מעצבת פנים אשר מתמחה בכך.

כיצד בוחרים את מעצבת הפנים הנכונה עבורנו?

כאשר אתם מקבלים החלטה לבחירת מעצבת פנים עבור עיצוב פנים דירות קטנות חשוב לבחור במעצבת פנים אשר יש לה ניסיון מספק במגוון פרויקטים עיצוביים של דירות וחללים קטנים. אלמנט חשוב נוסף בהקשר הזה הינו לספק פתרונות למגוון של חללים קטנים וצורות שונות, וכאן בא לידי ביטוי כמובן הניסיון שיש למעצבת והפתרונות היצירתיים שהיא מציעה. חשוב גם להקפיד על כל הפרטים, משום שכאשר מקפידים על הפרטים שלעתים נראים קטנים ושוליים – כך מקבלים תוצאה מרהיבה ועיצוב פנים אשר עונה על כל הצרכים שלכם בצורה מושלמת.

ההתאמות הדרושות לעיצוב פנים דירות קטנות

חשוב כמובן לבצע התאמה של עיצוב פנים דירות קטנות ביחס לתקציב של הלקוח. באופן עקרוני עיצוב פנים לבית הוא לדבר אשר עושים כל יום אלא אחת לעשור בממוצע ואפילו פחות מכך, ולכן כדאי מאוד להתכונן מראש ולהגיע עם תקציב מספק, וגם לשריין במסגרת התקציב שלכם שכבת אקסטרה עבור הוצאות שהן לא צפויות מראש או חריגות ברכישות שונות, של ריהוט למשל, במסגרת התהליך העיצובי כולו. רוצים לפנות למומחים בתחום? תשאירו פרטים באתר של ואבי סאבי ונשמח לחזור אליכם עם פרטים נוספים!

עיצוב פנים דירות קטנות ומיוחדות

 

עיצוב מודרני מינימליסטי

סגנון העיצוב המודרני שואב את השראתו מהאדריכלות המודרנית שהתפתחה בשנות ה30 של המאה הקודמת. סגנון עיצוב שמתאפיין בפשטות ובקווים נקיים וישרים.

לעקרונות העיצוב היפני, אף כי התפתחו מאות שנים לפני המודרניזם, קווים משותפים רבים עם הסגנון המודרני המערבי. עיצוב מודרני מינימליסטי הכוונה היא לסגנון עיצובי מצמצם מאוד בפרטי ריהוט, חפצי נוי ואמנות והשפה החמרית בעיצוב ובאדריכלות. יש לזכור כי הכוהנת הגדולה של הסדר וצמצום החפצים בבית מרי קונדו, באה מרקע התרבות היפנית. אם תאמצו את השיטה ותיפרדו מדברים מיותרים, בבית שלכם יהיה רק מה שדרוש, תוך הקפדה על אסתטיקה בלתי מתפשרת ועל הפרטים הקטנים והחשובים. בין אם מדובר על הבית שלכם על המשרד שלכם – אתם יכולים להנות מניקיון, נוכחות של חפצים שימושיים בלבד, ריהוט מינימלי ואיכותי, שהוא מאוד פונקציונאלי וישרת אתכם שנים רבות קדימה. הקפדה על עיצוב מודרני מינימליסטי בתוך החלל העיצובי חשובה מאין כמוה – בייחוד כיום כאשר יש סביבנו המון רעשים חיצוניים. והנה לפניכם כמה טיפים חשובים בנושא.

לבית – עיצוב מודרני מינימליסטי 

הבית שלכם הוא המקדש שלכם, וחשוב מאוד לעצב אותו בצורה נכונה ושימושית. הסגנון המודרני דוגל באלמנטים פשוטים ומתבסס על העדפת הפונקציונליות על פני הקישוטיות המוגזמת ועל יצירת איזון רך בין חומרים, צורות ונפחים כדי להשיג את המראה המבוקש. כאשר תכניסו לבית שלכם מעצבת פנים שתתכנן עבורכם עיצוב מודרני מינימליסטי, תשמר השפה העיצובית האחידה בכל חלקי הבית. כאשר אנו משלבים בתוך הבית עיצוב שאיננו מינימליסטי אנחנו למעשה יוצרים עומס ורעש בתוך המרחב הפרטי שלנו – מה שכמובן לא תורם לאיכות החיים שלנו, אלא ההיפך הגמור.

עיצוב מינימליסטי אינו בהכרח קר ומנוכר וניתן בעיקר בעזרת חומרים טבעיים וטקסטורות להחזיר לו את החום והאינטימיות.

למשרד

ולא רק בבית, אלא גם בתוך המשרד שלכם אתם יכולים לשלב עיצוב מודרני מינימליסטי שיספק לכם הרבה שלווה ורוגע, תוך כדי המשימות הלחוצות במהלך יום העבודה הטיפוסי של כולנו. עיצוב מודרני מינימליסטי למשרד כולל למשל שימוש רק בריהוט שאנו זקוקים לו ולא מעבר לכך, צמצום במספר החומרים ובצבעוניות ושימוש רק בחפצי נוי מועטים.

לחללים מסחריים

בחללים מסחריים שונים, גם בהם ניתן לשלב בצורה מאוד נוחה ושימושית עקרונות עיצוב מודרני מינימליסטי. כך משל תצוגת חלונות הראווה, הריהוט בחנות והאווירה  שאנו משדרים ללקוחות שלנו תהיה אווירה של פשטות, ניקיון ומינימליזם חיוני. כך הלקוח ירגיש הרמוניה בינו לבין חלל הקניות ואנו נפיק מכך תועלת רבה. העיצוב המינימליסטי משאיר מקום למוצרים הנמכרים בחנות וניתנת להם מלוא תשומת הלב.

ניתן לשלב בקלות בבית, במשרד ובחללים מסחריים את עקרונות העיצוב המינימלי. עיצוב מודרני מינימליסטי חיוני כיום מאוד עבור כולנו.

עיצוב פנים מינימליסטי

עיצוב פנים מינימליסטי

אם אתם שואלים את עצמכם מהו בעצם עיצוב פנים מינימליסטי הרי שהתשובה לכך היא פשוטה מאוד – מדובר בסגנון פנים עיצובי נקי וטהור ששואף לפשט את חלל הפנים תוך שימוש בצורות גיאומטריות פשוטות. אנו משלבים במסגרת עיצוב פנים מינימליסטי רק מה שצריך, ואת כל מה שלא צריך מוציאים החוצה. כך אנו נהנים מהרמוניה, מהפחתת עומסים ומהיכולת להיות מפוקסים ולייצר סינרגיה בינינו לבין הסביבה והנוכחים בחלל העיצובי.

לבתים – עיצוב פנים מינימליסטי 

ניתן לשלב בקלות בתוך הבית שלכם עיצוב פנים מינימליסטי שימושי וחיוני. אתם יכולים להנות מהרמוניה וסינרגיה בתוך הבית שלכם. מעצבת פנים תתכנן עבורכם עיצוב פנים מינימליסטי שיתאים בצורה מושלמת לצרכים הספציפיים שלכם, ויחד עם זאת לא יהיה עמוס, אלא נקי ופשטני – ואיכותי.

למשרדים

תחת עקרונות עיצוב פנים מינימליסטי ניתן לשלב החדרה של קרני אור ושמש חיצוניות אל תוך המשרדים שלכם, תוך שימוש בעיצוב גיאומטרי פשוט ושימושי להפליא. לכל משרד מתאים עיצוב עבורו ולכן מעצב פנים מקצועי ידע בדיוק כדי להתאים את סגנון עיצוב פנים מינימליסטי לחללי העבודה ולמשרדים שלכם. עיצוב פנים מינימליסטי למשרדים כולל שימוש באלמנטים שונים שמה שמאפיין אותם היא הפשטות לצד הדיוק. כך תקבלו הרמוניה מושלמת בתוך המשרדים שלכם, והעובדים שלכם יהיו פרודוקטיביים יותר.

לחנויות

וגם כאשר מדובר על חנויות וחללים מסחריים ניתן לשלב בצורה נפלאה עקרונות עיצוב פנים מינימליסטי. כאשר תשלבו את הסגנון העיצובי הזה בתוך קומפלקס החנויות שלכם אתם מייד תרגישו בהבדל, וגם הלקוחות שלכם. תהנו מיצירת הרמוניה ומיזוג באמצעות צורות גיאומטרית פשוטות בין חלל החנות לבין הלקוחות. באופן הזה חווית הקנייה של הלקוחות תשתפר והם ייהנו מכך מאוד.

תוכלו לשלב בקלות היום באמצעות תכנון עיצוב מתאים ומקצועי את עקרונות עיצוב פנים מינימליסטי – אצלכם בבית, במשרד או בחללים המסחריים. עיצוב פנים מינימליסטי אשר תואם את התקציב שלכם ואת הצרכים שלכם, וישפר לכם בצורה דרמטית את איכות החיים בכל ההיבטים. פנו עוד היום אל מעצבת פנים מקצועית.

עיצוב מינימליסטי נקי

עיצוב מינימליסטי נקי

כאשר מדברים על עיצוב מינימליסטי נקי, הכוונה הינה לעיצוב מפחית עומסים אשר משולבים רק אלמנטים וחפצים שימושיים. כל מה שמיותר נזרק ולא משרת את העיצוב המינימליסטי. כדאי מאוד לשלב עיצוב מינימליסטי בתוך בתים, משרדים וחללי עבודה – וכך כל הנוכחים יפיקו תועלת עצומה ויהיו יותר פרודוקטיביים. עיצובים עמוסי צבעים ואלמנטים הם עיצובים אשר מעייפים את המוח שלנו ומאלצים אותו לקלוט יותר מדי פרטים לא נחוצים ביחידת זמן נתונה, לכן יש יתרונות רבים במסגרת העיצוב המינימליסטי הנקי.

עיצוב מינימליסטי נקי – התאורה היא חשובה

אחד העקרונות החשובים של עיצוב מינימליסטי נקי הוא השימוש באור. אור מעצים ומגדיל חללים, ובכלל הוא מכניס שמחה לחיינו ומשפר את ההרגשה הכללית שלנו, ולכן הנוכחות של אור בכמות מספקת הינה אלמנט קריטי ביותר במסגרת עולם עיצוב הפנים. מכיוון שעיצוב מינימליסטי מבצע שימוש רק במה שנחוץ, הרי שתוך עיצוב ותכנון נכונים ניתן להכניס יותר אור לחיינו ולחלל מבלי להשתמש בחפצים או בריהוט אשר תופסים נפח, מקום ושטח אחסון. נעשה שימוש בכמה גופי תאורה אשר צורתם גיאומטרית וכדאי מאוד גם לשלב במסגרת העיצוב תריסים שהם דקורטיביים ומאפשרים חדירה עוצמתית יותר של אור לתוך החלל – תריסים אשר עשויים מהחומרים המתאימים והמבנה שלהם הוא כזה אשר מאפשר החדרת כמות גבוהה יותר של אור, בהשוואה לתריסים שאינם מותאמים לכך.

המטבח כחלק מעיצוב מינימליסטי

כאשר מדובר על המטבח שהוא אזור כה מרכזי בחיינו – הרי שגם כאן יש חשיבות עצומה עבור עיצוב מינימליסטי נקי. עיצוב כזה מפנה לכם מקום במטבח שהוא חיוני לשימוש כשטח אחסון, ותנועה נוחה במרחב המטבח על מנת לבשל, לארח ולהנות מהנוכחות במטבח עצמו.

לסיכום, בין אם מדובר על המטבח או הסלון או על התאורה בכללותה בבית שלכם –תפיקו יתרונות ותועלת משמעותית מעיצוב פנים לבית שלכם במסגרת עיצוב מינימליסטי נקי. פנו עוד היום אל מעצבת פנים אשר מתמחה בעיצוב מינימליסטי כמו סטודיו עיצוב הפנים ואבי סאבי, ותקבלו את העיצוב המושלם עבורכם, ולצרכים המדויקים שלכם.

עיצוב יפני

רבים מאיתנו מעריצים של התרבות היפנית אך האם חשבתם שאתם יכולים בקלות להכניס עיצוב יפני לבית שלכם ולהנות משלל אפשרויות שאורח החיים הזה מציע. עיצוב יפני יכניס לקורת הגג שלכם הרבה פשטות, מינימליזם חוכמה וטוהר – ואתם יכולים להנות מסגנון עיצובי חכם ושקול בתוך הבית שלכם. ישנן שתי אלטרנטיבות כיצד לאמץ עיצוב יפני לביתכם או לחלל העבודה שלכם. האחת היא לשאול אלמנטים יפנים אותנטיים מסורתיים כדי לקבל מראה יפני תוך להתאמה לאורח החיים הישראלי. האלטרנטיבה השנייה  והמומלצת היא לאמץ עקרונות באסתטיקה היפנית ולשמור על מראה מודרני חמים נקי בחומרים טבעיים.

להלן כמה אלמנטים מסורתיים יפניים שניתן לאמץ :

מחצלות – עיצוב יפני

מחצלות טאטאמי הן מחלצות מסורתיות יפניות עשויות גבעולי צמח האורז מעליו מתוחה מחצלת. המחצלת מסורתית קלועה ביד ומידותיה קבועות  180X90 ס”מ. המחצלות מונחות על גבי הרצפה בבית בחדרים השונים. הכניסה הביתה היא ללא נעליים וכך נשמר הניקיון שלהן וניתן גם לנגב במטלית לחה. היתרונות של המחצלת הטבעית היא בידוד טרמי, בידוד אקוסטי, טיהור החדר מרעלים, שמירה על רמת לחות, ריח טרי ואמידות לזמן ארוך.

מחיצות עץ

ולגבי ההפרדה בין החדרים עצמם, העיצוב היפני משתמש במחיצות הזזה מעץ ונייר קלות משקל. אלו הן מחיצות עץ שקרני השמש חודרות דרכן ולכן חדירה של אור טבעי מסונן לתוך הבית. מחיצות העץ הללו תחת עיצוב יפני תורמות גם לחיפוי של קירות ושל אלמנטים שונים בחלל הבית עצמו, כלפי פנים וכלפי חוץ. באינטרפרטציה מודרנית ניתן משתמשים בזכוכית במקום בנייר ואז משיגים גם בידוד אקוסטי בין החדרים. השימוש במחיצות הזזה בצורה חכמה מאפשר לשנות את חלוקת החללים לפי צורך כאשר לעיתים חלל מופרד ולעיתים מאוחד לפי הצרכים, בפעילויות שונות ובשעות שונות של היו להשגת ניצול מקסימלי של חלל.

המטבח

המטבח היפני הוא מרכזי וחשוב. עיצוב יפני ביחס לאזור המטבח כולל הקפדה של שקט ומינימליזם. אלו הם העקרונות מנחים עבור חלל המטבח בעיצוב יפני. תחת העקרונות הללו אזור המטבח הוא פשוט ונקי, לא עמוס, נקי וטהור . המטבח היפני היה תמיד חלק מחלל המגורים, פרקטיקה שנכנסה למערב רק בעשורים האחרונים. כך יכול המבשל או המבשלת להמשיך ולקחת חלק בפעילות בני הבית והמטבח הוא חלק מהחלל המשפחתי.

הסלון

וכאשר מדובר על אירוח ועל הסלון בבית המסורתי היפני, כאשר עדיין לא היו חימום ומיזוג מרכזיים ישבו בני הבית סביב שלחן אחד, במרכזו תנור חימום והתכסו בשמיכה.  על כן יש  מקום של כבוד בתרבות היפנית לישיבה המשפחתית ולארוחות המשותפות. עיצוב יפני קלאסי ומודרני כולל שימוש במערכות ישיבה נמוכות מן הסטנדרט המקובל בעולם המערבי. בנוסף, עיקרון נוסף בהקשר הזה הינו שימוש בצבעים וגוונים בהירים כאשר הריהוט במראה הכולל שלו משדר קו נקי וטבעי, חומרים תואמים בין מרכיבי הריהוט השונים והקפדה על אווירה שקטה, טהורה, נקייה ולבבית. המטרה ליצור הרמוניה בבחירת הריהוט בין האדם לסביבתו, תוך הקפדה על אוורור וכמות מספקת של חללים פנויים במעבר בין האגפים השונים שבבית.

עיצוב פנים יפני

עיצוב פנים יפני

כאשר מדובר על עיצוב פנים יפני לחלל ביתי או משרדי – מדובר על עולם של אפשרויות טהורות ונקיות, תוך שימוש במינימליזם והקפדה על סביבה הרמונית וממזגת בין האדם לסביבתו. עיצוב פנים יפני כולל בתוכו המון שלווה וניקיון, ואת כל אלו יוצקת מעצבת פנים אל תוך הבית שלכם.  אפשר לבחור ממש באלמנטים יפניים מסורתיים ולתת תחושה של בית אותנטי יפני, אולם ניתן לאמץ רק כמה מן העקרונות של העיצוב היפני, ועדיין לשהות במסגרת העיצוב המודרני המערבי, שיש לו יחסים קרובים עם עיצוב הפנים היפני.

אתם יכולים היום בקלות ובפשטות עם מעצבת פנים להכניס את התרבות היפנית אל תוך הבית שלכם, ולהנות משיפור איכות החיים של כל בני הבית. ריכזנו לפניכם כמה טיפים חשובים בנושא.

חדר השינה – עיצוב פנים יפני

חדר השינה תחת עיצוב פנים יפני מסורתי הוא חדר רב תכליתי. הרצפה מכוסה טטאמי- מצע עשוי עשב יבש במידות קבועות המכסה את רצפת החדר. המיטה או הפוטון, הוא מזורן הניתן לגלילה, היוצא מן הארון בו הוא מאוחסן במשך היום, נפרש לשעות הלילה וחוזר לאחסון ביום הבא. כך ניתן לנצל את חלל החדר במשך היום לצרכים אחרים שאינם שינה. בעיצוב בהשראה יפנית ניקח את העיקרון שחדר אחד יכול לשמש למספר מטרות במהלך היום, גם אם לא נאחסן בפועל את המיטה מידי יום. המיטה תהיה נמוכה בדרך כלל, מה שישווה לחדר מראה מרווח יותר, או לחלופין יהיה ארגז מצעים מתחת למיטה, אשר יוסיף שטחי אחסון שחסרים בדירות קטנות. גם התאורה, ההצללה, החומרים והצבעוניות יתסמכו על קו עיצוב הפנים היפני.

חדר האמבטיה

חדר האמבטיה בעיצוב פנים יפני הוא בעל חשיבות מיוחדת והיפנים מתייחסים ברצינות רבה לניקיון ולטבילה באמבט. בדרך כלל, אם המקום יאפשר תהיה גם מקלחת לשטיפה, קרצוף וחפיפה וגם אמבט המכונה אופורו המשמש לטבילה במים חמים ולהתרגעות. החומרים יכולים להיות עץ או אבן והתאורה תשלים את התמונה המרגיעה. ניתן לשלב גם צמחייה וכמובן ארונות אחסון, כיור רחצה ואסלה. האסלות היפניות הם שם דבר לשכלול ופינוק והן שוטפות מחממות ומנגנות.

המטבח

וכאשר מגיעים אל המטבח תחת עקרונות עיצוב פנים יפני, למטבח ישנה חשיבות רבה. אך יחד עם זאת נשמרת ההקפדה על סגנון פשטני וחסכוני. מאחר שהבישול אורך זמן רב המטבח היפני משולב באופן אינטגרלי בחדר המגורים. בעיצוב בן זמננו זה המצב היום ברוב הבתים, כדי לאפשר למי שנמצא במטבח להישאר בקשר עם יתר דרי הבית.

אלמנטים אחרים כמו מדפים פתוחים עליהם יאוחסנו כלים שימושיים אך בעלי אופי אסתטי, ארונות סגורים במחיצות הזזה כפופים לשאר העיצוב של הבית אך תמיד ישמרו עקרונות עיצוב פנים יפני כוללים מזעור, שימוש במה שצריך, קווים וצבעים נקיים, חומרי יד שנייה וחומרים ממוחזרים, והשמשה בשנית של חפצים – הכל תחת יצירת אווירה של הרמוניה ומיזוג של האדם עם סביבתו והטבע.

ג'פנדי

ג’פנדי

טרנד העיצוב ג’פנדי הינו שילוב של העיצוב היפני והסקנדינבי יחדיו. מדובר בעיצוב פנים מינימליסטי שחותר לשימוש בחומרים טבעיים וממוחזרים, והתוצאה- חללים פשוטים וחמימים לאדם ולסביבתו. זהו טרנד עיצובי שהולך ומתעצם בשנים האחרונות והוא כולל שמירה על סביבה ירוקה, שימוש במערכות פשוטות, ניקיון וטוהר. לכאורה, אין כמעט דבר משותף לשתי התרבויות היפנית והסקנדינבית. חלקי עולם שונים ומרוחקים, שכנראה לא היו ביניהן קשרים בתקופות היסטוריות קדומות. המרחק הגיאוגרפי והמיקום על קווי רוחב שונים המיספרות שונות. ובכל זאת יש מי שמוצאים קווי דמיון עיצוביים בין התרבויות האלה. אז למרות השוני אלו שתי תרבויות משופעות בצמחיה ובעץ וגם מקורבות לים. בנייה מושתתת על עץ מאפשרת מפתחים גדולים יחסית, חומרים חמים. חקלאות ימית מכתיבה אורח חיים כפרי, פשוט וצנוע. חומרים נוספים גם הם מהטבע: צמר, פשתן, כתנה עור. מאפיינים דומים בכמות האור המסונן. יתכן ששתי תרבויות תתפתחנה דומה ובמנותק אחת מהשנייה

הצבעים – ג’פנדי

בעיצוב ג’פנדי מדובר בשילוב פלטת צבעים חמים וקרים על מנת ליצור עבור הלקוח עיצוב מינימלי שהוא הרמוני עם הסביבה, ומשרה שקט, טוהר, נוחות וקירבה בין מי ששוהים בחלל המעוצב. תוכלו לבחור את הצבעים אשר מתאימים לכם כאשר שילובים של צבעים נקיים ולא עמוסים. הסגנון הפשוט והגס, העושה שימוש בחומרים מהטבע ונשאר מונוכרומטי וצנוע אפייני גם לעיצוב הסקנדינבי וגם לעיצוב היפני. אף שהקו שלו מושפע ממקורות אחרים לגמרי, מאז ראשיתו בשנות ה-50 הכנות והאוטנטיות שבו הופכים את העיצוב הסקנדינבי לאורח טבעי אפילו בארצות חמות כשלנו. כמו הסגנון היפני הסגנון עושה שימוש בחומרים טבעיים שתורמים לאווירת הנינוחות, החפצים בחלל אינם רבים צורתם צריכה לשרת את הפונקציונליות שלהם. לאחר יצירת מעטפת בהירה ניתן יהיה להכניס פרטי עיצוב שימושיים גם בחומרים תעשייתיים בעלי צבעוניות חזקה.

השימושיות

עיצוב פונקציונלי, או שימושי  משמעותו שצורת החפץ או המבנה אמורה לשרת את מטרתו ולא להיות אביזר קישוטי. כל אלמנט שאין לו תפקיד, מוסר. כך נוצר קו נקי ושקט התורם בצורה המיטבית והמדויקת ביותר לצרכים. כך למשל המעצבת מבינה ביחד איתכם את צרכי היומיום שלכם בעת השהייה בחלל המעוצב והיא תשלב עבורכם צבעים, מרקמים וחומרים אם למשל יש לכם צורך בשולחן אירוח בסלון שיהיה שימושי – המעצבת תעציב עבורכם שולחן מתקפל ונפתח בסגנון ג’פנדי אשר יכול להתקפל בחלקו ולתפוס מרחב קטן יותר, בהתאם לשימוש שבו. פעם הוא ישמש כשולחן אירוח קטן לקפה, ופעם ישמש כשולחן גדול יותר להגשת מנות פתיחה ומשקאות לכמות גדולה יותר של אורחים אצלכם בסלון.

על מנת להנות אצלכם בבית או במשרד מעיצוב ג’פנדי אמיתי וטהור – פנו עוד היום אל מעצבת פנים בסגנון ג’פנדי.

עיצוב יפני בישראל

עיצוב יפני בישראל

אם אתם רוצים לעצב את הבית שלכם בהשראת העיצוב היפני – תוכלו להיעזר במעצבת פנים אשר מכירה את העקרונות של האדריכלות והעיצוב היפני אך תדע גם להתאים אותם למציאות ולאורח החיים הישראליים. עקרונות העיצוב היפני המסורתי מושתתים על ניקיון וטוהר, מינימליזם, שימוש לא בזבזני בחומרים טבעיים. עיצוב בתים פשוט, פונקציונלי חף מקישוט מצוי גם בבסיס האדריכלות המודרנית המערבית ולכן יש זיקה וכבוד הדדי בינה לבין העיצוב היפני.

לדבר על עיצוב יפני בישראל  הוא לקחת את מספר עקרונות שהעיצוב היפני מתאפיין בו ולא להעתיק או לייבא עיצוב למקום שאינו הסביבה הטבעית שלו ובכך לפגוע באותנטיות שלו.

אז מה ניתן לאמץ מהאדריכלות והעיצוב היפני אלינו לישראל?

עקרון ראשון

העקרון המוביל בעיצוב יפני בישראל הוא תכנון בגושים או באזורים. הבית היפני המסורתי מוגבה מפני הקרקע התכנון הפנימי כולו הוא גוש אחד גדול, אשר מחולק לגושים קטנים יותר. בין האזורים ישנו רצף פנימי; מעבר מחדר לחדר ללא מסדרונות. ניתן לעבור בין החדרים גם דרך המרפסת החיצונית וכך לעקוף חדרים שרוצים להימנע מלהיכנס אליהם.

עקרון שני

עקרון מספר שתיים לעיצוב יפני בישראל הוא עיקרון המחיצות. המחיצות הנעות על מסילות מפרידות בין החדרים אך גם ניתנו להסרה וכך ניתן לחבר בין מספר חללים לחלל אחד גדול ובשעת הצורך לחזור ולחלק אותו. מדובר על עקרון חשוב מאוד בעיצוב היפני שגם מגדיל את החלל הפנימי שבבית. בתרגום המקומי לישראל, יהיה לנצל את החלל במקסימום ולהימנע ממסדרונות.

עקרון שלישי

עקרון מספר שלוש עיצוב יפני בישראל באדריכלות היפנית, גם הקירות החיצוניים הן מחיצות הניתנות להסרה ולפתיחת הבית כלפי הגן. וכך הקיר הוא חלון והחלון הוא קיר המעבר בין פנים וחוץ הוא דינאמי. זהו הרעיון המסורתי ובעיצוב פנים בהשראת עיצוב יפני עושים לו התאמה לאדריכלות עכשווית על ידי בקירות מסך או חלונות גדולים כלפי חוץ. את החלונות ממסכים כך שהאור לא יהיה בוהק או ישיר מדי.

עקרון רביעי

עבור עיצוב יפני בישראל העיקרון הרביעי הינו יחידת המידה- רוחב 90 ס”מ שהיא מידת הטטאמי, אותה מחצלת מסורתית המכסה את רצפות הבית. מידות החדר נמדדות במספר טטאמי וכן מידות החלונות והדלתות.  החזרה על יחידות מידה אחידות מעניקה פרופורציות אנושיות וקנה מידה מאוד נוח ונעים.

עקרון חמישי – חשיבות החומר

החומרים יהיו תמידי חומרים טבעיים: עץ, אבן, בטון, זכוכית, ברזל. בוואבי סאבי הם יהיו קצת גסים, כפריים, לא שלמים ומהוקצעים, לפעמים ניכר הזמן שעבר עליהם:  אזוב, חלודה, עץ מהוה, עץ שעמד בחוץ והאפיר. חשוב שעיצוב החלל לא יתאמץ, מינימליסטי ודי מונוכרומטי. עולם הצבעים של הוואבי סאבי לקוח מהסביבה, הצבע יהיה מעולם הטבע. במערב האורבני, זה כולל למשל אפור וחום, צבעי בטון ואבן אבל גם ירוק, בריק, כחול אינדיגו

עקרון שישי – חשיבות הריק

בשונה מהתפיסה המערבית. בה מסתכלים על ה’יש’, פה גם ל’אין” יש מקום שווה ערך. כלומר, זה לא רק איזה חפצים עומדים בחלל, אלא גם הרווח שביניהם בעל משמעות עיצובית. לריק יש ערך אסתטי.

עקרון שביעי ואחרון בעיצוב יפני בישראל

הוא הטיפול המיוחד באור. היפנים לא אוהבים אור ישיר אלא אור בלתי ישיר ומסונן. לעמימות ולצללים תפקיד חשוב זו פילוסופיית חיים יפנית, להימנע מישירות, לשמור על מסתוריות. הערפול הוא חלק מתרבות והוא בא לידי ביטוי ביחס לאור. בישראל האור הטבעי מאוד ישיר ובוהק והעיצוב היפני נותן לזה מענה.

מעצבת פנים במרכז

אם הגיע השלב שבו אתם רוצים ליצוק עיצוב מחודש לבית או למשרד שלכם, או שרכשתם בית חדש ואתם רוצים להתחדש בעיצוב מותאם עבורכם – תוכלו לפנות אל מעצבת פנים במרכז אשר תתאים עבורכם בדיוק את העיצוב שיתאים לכם. מעצבת פנים מקצועית שיש לה ניסיון מספק והיכרות עם פרויקטים שונים של עיצוב תוכל להפיק עבורכם את העיצוב המתאים עבורכם.

מקצועיות  של מעצבת פנים במרכז

אחד הדברים החשובים כאשר מדברים על מעצבת פנים הוא היכולת להבין בדיוק את הצרכים שלכם, ולעצב עבורכם את החלל בהתאם לדרישות שלכם, וכמובן גם בהתאמה לתקציב שלכם. יש מגוון עצום של עיצובים ואפשרויות ואי אפשר ליצוק את הכל לתוך חלל אחד, וגם לא צריך, כל החוכמה והגדולה של מעצבת פנים במרכז שהיא מקצועית ומנוסה היא לשלב עבורכם רק את מה שישרתם אתכם ואת הטעמים שלכם.

התאמה לצרכים

לכל לקוח הצרכים שלו. הצורך של משפחה עם ילדים למשל שונה מהצרכים העיצוביים של זוג פנסיונרים. וכך גם הצורך של זוג צריך שונה מהצרכים העיצוביים של מרכז מסחרי בת”א. לכל לקוח ולקוח יש את הצרכים העיצוביים והפונקציונאליים שלו ומעצבת פנים במרכז תדע בדיוק להתאים עבורכם את העיצוב שישרת אתכם בצורה היעילה והאסתטית ביותר.

ניסיון עיצובי

מעצבת פנים במרכז מקצועית ומנוסה תדע להתאים עבורכם את העיצוב המושלם לכם. בין אם מדובר על עיצוב ירוק אקולוגי או על עיצוב מינימלי, המעצבת תדע לבחור בדיוק את מה שאתם צריכים וזקוקים לו, בהתאם לטעמים ולהעדפות האישיות שלכם. בהתאם לתקציב שלכם ולדרישות שלכם – מעצבת פנים במרכז “תייצר” עבורכם את הפאזל העיצובי שיתאים בדיוק לכם, ואתם תהנו ממנו בצורה מושלמת.

מגוון פרויקטים של מעצבת פנים במרכז

כדאי לבחור מעצבת פנים במרכז לה ניסיון עשיר במגוון של פרויקטים, וכך אתם תפיקו את המיטב משיתוף הפעולה שלכם ושל המעצבת. מעצבת פנים במרכז מקצועית ויסודית לא תוותר על שום פרט ועיצוב הפנים בבית שלכם יענה בדיוק על כל הצרכים שלכם מא’ ועד ת’.

הכרות עם טכנולוגיות, חומרים וספקים

רק מעצבת פנים במרכז בעלת רקע בעיצוב מוצר, הכרות עם טכנולוגיות ויצרנים של מוצרי עיצוב, ריהוט ותאורה ומערכת יחסים עם קבלנים, נגרים, אנשי אלומיניום, מסגרות, חיפויים ריהוט ותאורה יכולה לסייע לכם לבחור את מה שמתאים עבורכם. גם אם תשקיעו הרבה זמן בתחקיר עצמאי של כל אלה, לא תגיעו לרמת הניסיון שיש למעצבת אשר ביצעה מאות פרויקטים. אז תנו לעצמכם את המתנה הזו – כל הידע והניסיון שימנעו מכם לעשות טעיות יקרות ובתלי הפיכות.

אסתי די נור מעצבת פנים בתל אביב

 

עיצוב אקולוגי

אחד הטרנדים, שאינם רק אפנה אלא צורך אמיתי להתחשבות בסביבה, הוא העיצוב האקולוגי. הצורך המיידי לצמצום הצריכה ולשימוש בחומרים מתכלים, הוא כדי להפחית את כמויות האשפה שאנו מיצרים מחד ולשמר את אוצרות הטבע של כדור הארץ מאידך. צורך נוסף הוא הצורך האנושי להיות קרוב לטבע. זהו צורך אסתטי ופיזי, שמקבל ממדים נוספים בעקבות העיור והעובדה שרובינו מתגוררים בסביבות מגורים מרוחקות מהטבע. עיצוב אקולוגי שגם יכניס לבית שלכם או למשרד אלמנט אקולוגי ואווירה מיוחדת, וגם יתרום לסביבה ירוקה ובריאה יותר. עולם העיצוב האקולוגי כולל בתוכו אפשרויות עיצוביות רבות, וריכזנו לפניכם מידע חשוב בנושא וטיפים.

מהו עיצוב אקולוגי

עיצוב אקולוגי כולל ריהוט, חומרי בניה וגימורים שונים, העשויים מחומרים טבעיים, ממוחזרים או .readymade. במונח ready made  הכוונה היא לחפצים או חומרים, אשר כבר אינם בשימוש המקורי לשמם נוצרו, אלא קיבלו חיים חדשים בשימוש משני. כך למשל חלקי רכב אשר הפכו לרהיט, חומרים מפירוק אשר שובצו בבתים ודשים וכדומה.

ריהוט מותאם

כאשר מדובר על ריהוט, שהוא אלמנט מרכזי בעיצוב, ישנו ריהוט אקולוגי שהולך בכפיפה אחת עם עיצוב אקולוגי כולו. ריהוט אקולוגי יעשה למשל שימוש בעץ תעשייתי אשר ניטע במיוחד עבור תעשיית הנגרות. יהיו אלה עצים או במבוק שצמיחתם מהירה ובכך תחסך כריתה של עצים בני מאות שנים.

הכיצד

הסטודיו מאמין, כי עלינו ליצור סביבות חיים מרגיעות, הנמצאות בהלימה לסדרי הטבע, בנות קיימא ואיכותיות, כדי לתת מענה לחיים בסביבה עירונית בעולם תזזיתי, מתוקשר ותובעני. התכנון, המידול, טכנולוגיות הבנייה וחומרי הגמר בעבודתנו הם פשוטים ואותנטיים.

כמו בטבע, כל הדברים אינם מושלמים. אנו מוצאים יופי בעקבות הזמן  ומדגישים אותו.

על מנת לשלב בבית שלכם או במרחב העבודה שלכם עיצוב אקולוגי – אתם יכולים לפנות לסטודיו המתמחה בעיצוב אקולוגי ולקבל מענה על כל השאלות. תכנון עיצובי עבורכם מותאם אישית וייעוץ מקיף. תיבחרו יחד אתנו את החומרים המתאימים עבורכם מבחינה פונקציונאלית ומבחינה תקציבית, והעיצוב הפנימי יותאם בדיוק לצרכים שלכם.

עיצוב פנים ירוק

עיצוב פנים ירוק

כאשר מדברים על עיצוב פנים ירוק הכוונה היא לעיצוב אקולוגי וירוק ידידותי לסביבה, ושהינו הרמוני לאדם. בתרבות היפנית מושם דגש על הקרבה לטבע, שימוש בחומרים טבעיים פשטות, מינימליזם והרמוניה. יפן המודרנית שמה דגש על איכות הסביבה ושימוש בחומרים ממוחזרים. עיצוב פנים ירוק מתייחס למכלול של כמה היבטים ובהם שימוש בחומרים בטוחים לסביבה, שימוש בחומרים ממוחזרים, פשטות ושימוש חוזר, ויחס היצרן לסביבה. מטרת העל של עיצוב הפנים הירוק היא למזער ולצמצם את הפגיעה בסביבה ואת השימוש במשאבי הטבע, ובמקביל להביא להרמוניית האדם אל מול סביבתו.

עיצוב פנים ירוק – חומרים ממוחזרים

במסגרת עיצוב פנים ירוק מושם דגש על שימוש מקסימלי בחומרים ממוחזרים, לעומת השימוש הקיים בעיצוב הטיפוסי – בחומרים תעשייתיים. חומרים ממוחזרים כוללים עץ ממוחזר, פלסטיק שעבר תהליכי מחזור, מתכות וסגסוגות ממוחזרות, אריגי בד מחומרים ממוחזרים שעברו תהליכי מחזור, במקום להפיק אותם מהטבע.

שימוש חוזר

כאשר מדברים על עיצוב פנים ירוק ביחס לשימוש חוזר, הכוונה הינה לא רק לשימוש באמצעות חומרים ממוחזרים, אלא לבצע שימוש חוזר בחפצים ודברים קיימים. כך למשל ניתן לבצע שימוש בפלטת מדף שכבר לא נמצאת בשימוש, ולהשמיש אותה בתור שולחן. ועל אותו עיקרון ניתן להשמיש בדים שונים שכבר אינם בשימוש.

בטיחות הסביבה

עקרון נוסף תחת עיצוב פנים ירוק הינו נושא הבטיחות כלפי הסביבה. כאן הכוונה לבצע שימוש בחומרים שאינם פולטים קרינה וחומרים אשר אינם מזהמים את הסביבה, הקרקע, האויר או המים.

היצרן

עיצוב פנים ירוק מתייחס גם ליצרן, אשר מייצר את חומרי הבנייה, הריהוט, המכשירים החשמליים וכד’. מושם דגש על יחס היצרן כלפי הסביבה, למשל מבחינת בקרה על פליטה של חומרים מזהמים בייצור, קרינה ממכשירים ועוד.

עיצוב פנים ירוק לבית או למשרד ישדרג את הסביבה שלכם ישמור על בריאותכם ויקרב אתכם אל הטבע, תוך מקסום התפוקה בבית ובעבודה.

עיצוב פנים אקולוגי

עיצוב פנים אקולוגי

מעצבים את הבית עם עיצוב פנים אקולוגי שגם מתחשב בסביבה, וגם תורם לאיכות החיים שלכם. עיצוב אקולוגי לבית שלכם כולל בתוכו מגוון של אספקטים המתמזגים זה עם זה, כמו למשל שימוש בחומרים ממוחזרים או השמשה מחדש של חפצים, שילוב של מכשירי חשמל בדירוג אנרגטי גבוה ומערכות מים וחשמל חכמות וחסכוניות בהתאם לשעה ביום. יש מגוון של שילובים ואפשרויות כאשר מדברים על עיצוב פנים אקולוגי, וריכזנו עבורכם את מה שחשוב לדעת בנושא.

חומרים ירוקים – עיצוב פנים אקולוגי

בבסיס התפיסה של עיצוב פנים אקולוגי עומד השימוש בחומרים ירוקים. כאשר מדברים על חומרים ירוקים הכוונה לחומרים ממוחזרים, וכאלו שלא פולטים קרינה או חומרי לוואי מזהמים לסביבה. עיקרון חשוב נוסף הוא צמצום פליטת גזי החממה לאוויר וניצול חכם ונכון של משאבי הסביבה. כאן הכוונה להימנע מבזבוז של ניצול משאבים שלא לצורך, כאלה החוסכים במשאבי כדור הארץ, תוך מחשבה על השינוע שלהם ועוד. כאן נעשה שימוש בחומרים ממוחזרים כמו גם חומרים שהם Ready Made . הכוונה היא שימוש בחפצים וחומרים, שבמקור יועדו לשימוש אחר, והם מנוצלים כעת לטובת עיצוב הפנים בבית או במשרד שלכם. Ready Made הוא למעשה מונח מתחום האמנות כאשר האמן מכניס חפץ שמצא אל תוך יצירת האמנות והוא חדל מלהיות בשימוש. ואילו בארכיאולוגיה מדברים על שימוש משני, כאשר חפץ מתקופה אחת חוזר לשימוש בתקופה אחרת, אולם באופן שונה מייעודו המקורי.

מגוון אפשרויות

מגוון האפשרויות הוא עצום וחשוב לבחור מעצב פנים מקצועי וסטודיו לעיצוב ירוק ואקולוגי שידעו להפיק את המיטב עבורכם בעיצוב הספציפי. סטודיו אשר מתמחה בעיצוב אקולוגי הוא בדיוק מה שאתם צריכים על מנת לשלב אקולוגיה וסביבה ירוקה בתוך הבית או המשרד שלכם.

עיצוב פנים אקולוגי ישדרג את כל הסביבה ואת ההרגשה הפנימי שלכם – בין אם מדובר על עיצוב של בית או משרד או חלל מסחרי. לכל מבנה וקומפלקס ניתן להתאים עיצוב פנים אקולוגי המתאים עבורו. בדקו עוד היום על עיצוב אקולוגי.

העולם: גרסת “לא מה שהיה” – מיומנה של מעצבת פנים

“אסטרטגית יציאה” פרק 1

זהו, מסתמן שצלחנו את המשבר, לפחות את השלב הזה.

למדנו המון בתקופה הזו על העולם, המדינה, החברה שלנו, עמיתינו למקצוע, הלקוחות שלנו, על המשפחה שלנו ובעיקר על עצמינו. אין ספק, הופתענו. מאוד הופתענו ממה שראינו ולמדנו.

כמי שעוסקת בתכנון, תהליכים גדולים מעניינים אותי ואני מנסה להבין, אם כבר ניתן להגיד משהו על העתיד להתרחש מבחינה מקצועית בתחום עיצוב הפנים.

התשובה מורכבת מכמה רבדים:

  • השערת השערות באשר לעולם שאנו צפויים לחזור אליו מבחינה כלכלית, חברתית וטכנולוגית.
  • מתן מענה לשינויים צפויים בכלכלה ובהתנהגות הצריכה בתחום הנדל”ן, האדריכלות ועיצוב הפנים. כיצד יראו הבית, המשרד, החנויות והמסעדות במענה לשינויים הנדרשים?
  • טכנולוגיות ופלטפורמות של עבודה מרחוק וכיצד הן ישפיעו על הענף?

 

זה מעט ארוך, לכן אעסוק באספקט האחרון ואשאיר חלק גם לשבוע הבא.

 

(למעלה – תמונה של Jens Johnsson).

תמונה של StockSnap—894430

 

הלם העתיד

העולם עומד, ריק, עצר את גלגליו. מתוך ההתרחשות, קשה מאוד לראות את קנה המידה. אומרים שאלה דברים שלא ראינו בימי חיינו, שהעולם של אחרי הקורונה לא ייראה כמו זה שהיה לפני שפקדה אותנו. עתידנים אומרים שקשה לצפות את העתיד, כי אין מודל מן העבר שניתן ללמוד ממנו. לא ברור אם אנחנו בהתחלה, באמצע או בסוף של האירוע.

מה שכן ברור הוא, שאין לנו עוד נקודת תצפית ממנה ניתן להבין את התהליך, מעין “ברבור שחור”, שאם לא מכירים אותו גם לא רואים אותו ומתעלמים ממנו, אבל הוא יכול לשנות מאוד את העולם. הזדמנויות כאלה בעבר הוו פריצות דרך שהשפיעו על העולם ועל האנושות. אנחנו עדיין לא יודעים מה זה ומאין זה יבוא, אבל זה כבר באוויר. ברור שה”רגיל” הישן לא יחזור עוד.

כמו את כולם, גם את הענף שלנו מעניין לאיזה עולם כלכלי וחברתי אנחנו צופים. שלושה מיליארד אנשים בעולם חווים האטה כלכלית, ללא אפשרות לצפות מה האופק שלה. דו”ח מקנזי למגמות התנהגות צרכנית עם תום המשבר, מדבר על צרכן מחושב, שקול, מכונס יותר בביתו, רגיש לנושא היגיינה. מוצרים בסימן עלייה בצריכה יהיו בין השאר מוצרי עיצוב ואבזור הבית, בידור ביתי ומן הצד השני, תרד הצריכה למוצרי יוקרה, תיירות ומותרות.

פיקוח בימי קורונה

 

הכלכלה והערך

בתחילת המשבר כתבתי על מה שניתן לחשוב ולצפות שיקרה לעולם של אדריכלות ועיצוב פנים הערכי שלנו ביום שאחרי (לקריאה >>>)

וכך אמר פרופ’ ישע סיון שראיון עמו התפרסם השבוע ב”גלובס” *:

“אני חושב שלצד זה יקרה דבר מצוין – יהיה שינוי ערכים, לכיוון של יותר לאט, יותר עמוק, חזרה לדברים הבסיסיים, לרצינות. אנשים יתחילו להבין שבמקום לבזבז את הזמן בטיק טוק כדאי לקרוא ספר. אנשים יבינו שאם הם לא מצליחים לייצר ערך אמיתי, לא תהיה להם עבודה. אנשים צריכים להתחיל לחשוב איפה הם גרים, כמה כסף הם משקיעים בדירה, איזה חיים הם רוצים. זה עידן שיחייב אנשים לחשוב בצורה יותר מעמיקה על החיים שלהם”.

”אלה שיעשו את הקפיצה יהיו המלכים החדשים בשלב הנורמליות השלישי. כי אם אתה מייצר ערך לעולם, יכול לעבוד באופן וירטואלי ולא ניתן להחליף אותך – הערך שלך יגדל.”  אומר שם פרופ’ מייקל זאנג.

“כן. יש הרבה תהליכים שאמרו עליהם ‘זה ייקח שנים’, ועכשיו זה קרה בדקה.” הוא אומר והוא מתכוון ל “כל מה שקשור לכלכלת הפלטפורמה”. להשתמש בפלטפורמות שפותחו על ידי אחרים בשביל להגיע לשוק עם המוצר שלך.

 

“כלכלת הפלטפורמה” והE-Design-.

מה עשיתי אני בשבועות האחרונים בשונה ממה שעשיתי קודם? השתתפתי בעשרות פגישות Zoom מתוך חדר העבודה שלי בבית, עברתי והעברתי שם שיעורים והרצאות, נתתי ייעוץ, כאשר אני משתפת את התכניות והמסמכים על המסך עם הלקוחות. נתתי להם קישורים לרכוש חפצי בית בחנויות דיגיטליות או דרך הטלפון. העבודה מהבית ויכולות התקשורת השתכללו ועמדו במשימה.

 

 

פגישת יעוץ אונליין

 

סבב רכישות עם לקוחות בימי קורונה

 

תחום הבנייה המשיך לעבוד, אז גם אני לבשתי מסכה וכפפות ויצאתי לפיקוח באתרים וברגע שחנויות הרהיטים חזרו לפעול הייתי שם עם לקוחותיי.

היה לי גם זמן לחקור את האינטרנט בניסיון להבין איזה שינוי מהותי צפוי בתחום עיצוב הפנים?

האינטרנט כבר בשכונה יותר מרבע מאה. הפלטפורמות הדיגיטליות שקשורות לעיצוב הבית כבר כאן מזה עשור וכמו ביתר תחומי החיים, אנו עושים מעבר לפלטפורמות דיגיטליות.

ב-2009 שני ישראלים בסן פרנסיסקו, עדי טרטקו ואלון כהן, מתוך צורך אישי שנתקלו בו בעיצוב הבית שלהם פיתחו את HUZZ. הם התקשו למצוא ספקים ואז להעביר להם את החזון שלהם וכך נולדה הפלטפורמה הדיגיטלית לרכישת רהיטים וציוד לבית HUZZ. החברה הוקמה ב-2010, התרחבה לבריטניה, אירופה, אוסטרליה, יפן. היום היא משווקת חצי מליון פריטים, ניתן להשיג ולהתקשר דרכה עם בעלי מקצוע. View in My Room שנבנתה במיוחד עבור החברה, מאפשרת למשתמשים לראות את הרהיט עומד וירטואלית בחדר בביתם. עשרות אלפי החדרים המעוצבים מאפשרים למשתמש לחפש “השראה” ולבצע אותה בעצמו עבור עצמו. זוהי אינה תחרות למעצבים, להיפך, זו פלטפורמה בה גם מעצבים יכולים להציע את עצמם ולאחר מכן לעצב בעזרת הכלים הזמינים בה.

בערך באותו זמן 2012 ובאותו מקום (קליפורניה) הקים בן סילברמן, היום בן 38, את Pinterest, מנוע חיפוש ויזואלי. זה התפתח למציאת השראות ורעיונות בין היתר בתהליך עיצוב הבית.

גם לInstagram- יכולת שיתוף תמונות וחיפוש השראות. לסרטוני YouTube ולעשרות תכניות הכבלים והטלוויזיה, העוסקות בעיצוב הבית, תפקיד דיגיטלי לידע, שיתוף, השראות וקומוניקציה בין מעצבים ללקוחות ובינם לבין השוק.

 

תכנות הדמיה בתלת ממד 3D לשימוש עצמי

הקושי הגדול ביותר של הלקוח ללא ניסיון בעיצוב הוא לדמיין חלל. מספר אפליקציות מאפשרות היום ללקוח הפרטי, שמעוניין לעצב את הבית בעצמו, לְמדל (to model) את הבית ולשבץ בו מוצרים בתלת ממד.

הכי נוחה לשימוש היא  https://roomstyler.com/ Roomstyler. זוהי אפליקציה חינמית שאינה מחייבת הורדת תכנה, בה בונים את מידות החדר, חלונות ופתחים. לאחר מכן תוכלו להכניס לבית מוצרים מתוך קטלוג ענקי של מוצרים, לראות מבט על של המבנה ומבט פנימי של כל חדר באמצעות המצלמה הדינמית.

חברה ישראלית New Room (אתר: https://www.newroom.co.il) אמצה את האפליקציה האמריקאית ובאמצעותה מקשרת בין ספקים, מעצבים ולקוחות בישראל. הלקוח מעלה לאתר תמונות של הסגנון הרצוי לו, מקבל ללא עלות הדמיות משלושה מעצבים, בוחר מעצב ויחד הם מתחילים לעצב online. הלקוח יקבל הפניה לספקים לרכישת מוצרים והזמנתם עד הבית. זו הזדמנות ללקוחות, אשר בעבר לא שכרו שירותי מעצב, אלא עצבו את הבית בכוחות עצמם, לקבל ייעוץ בעיקר בסטיילינג והלבשת הבית, במחיר נגיש. זו גם הזדמנות למעצבים וסטייליסטים, בעיקר מתחילים, להגיע ללקוחות על גבי פלטפורמה של חברה הנושאת בעלויות ההקמה והפרסום.

תמונה ל-Instagram עם New Room

 

וישנן אין סוף אפליקציות נוספות, חלקן פותחו על ידי חברות הרהיטים:

רוב המעצבים והאדריכלים משתמשים בסקצ’פ למדל חללים. https://www.sketchup.com/  Sketch up היא תכנת הדמיה בתלת ממד, בטכנולוגיה שפותחה בשביל Google Earth. עד אז היו תכנות התלת ממד כבדות ונגישות רק למעטים מבעלי המקצוע. סקצ’פ היא קלה יחסית ויש גם גרסה החינמית יותר מוגבלת, אך נדרשת הורדה למחשב ולא מעט הדרכה ואימון. חברות הרהיטים הגדולות מכינות קומפוננטים בתלת ממד, כדי שמעצבים יטמיעו אותו בתכניותיהם ולקוחות יוכלו להתרשם ולרכוש.

Room Sketcher https://www.roomsketcher.com/ – העבודה בה פשוטה ומתקבלת הדמיה ריאליסטית, אולם נדרשת הורדת תכנה.

– Room Planner יש אפשרות לבחור רהיטים מקטלוגים של חברות כמו איקאה או ויטרה. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.icandesignapp.all&hl=en

 

 

הוםפלן – ״בית ונוי״ מגזין לעיצוב הבית שקיים כ-20 שנה, פיתח אפליקצה  https://homeplan.co.il/ זירה לחיפוש מוצרים לעיצוב הבית. מעצבי הפנים הם חלק מהחוויה. ניתן לפתוח פרויקט עם הלקוח ולבחור את כל מה שדרוש לשיפוץ ריהוט ואבזור הבית. רהיטים, חמרי גמר, אלומיניום, תאורה.

 

מהו ה-e-design או עיצוב מקוון, במה הוא שונה מהעבודה מול מעצב פנים ולמי הוא מתאים?

תמונה של Polina Zimmerman

 

ה-e-design משתמש בכלי עבודה מרחוק בעיקר להלבשת הבית, ריהוט, אקססוריס, טקסטילים, צבע ותאורה. הוא מתאים לאותם millennials, צעירים, אנשי הייטק,  אשר מרגישים בנוח עם הטכנולוגיה ועם רכישת מוצרים אונליין ושמעוניינים לחסוך בעלות המעצב.

המעצב יכול להציע להם חבילות שונות החל מעיצוב חלל בודד ועד לבית שלם. כך עשוי להיראות התהליך:

המעצב יקבל שאלון מהלקוחות עם העדפות, אורח חיים, צרכים מיוחדים, סגנונות, צבעים וחמרים אהובים עליו.

הלקוח ישלח למעצב תכניות שיש לו או שמדד בעצמו ותמונות של החלל. הוא יערוך מיון של פריטים שיש להחליף ופרטים שנשארים וימדוד אותם.

המעצב יכין לוח השראה.

לאחר שיגיעו לסיכומים, הוא יכין תכניות, ציור פרספקטיבה או הדמיה תלת ממדית והוראות למתקינים.

על בסיס אלה הלקוח יקבל רשימות לרכישת מוצרים ספציפיים אצל ספקים והוא יזמין אותם בעצמו באתר או בחנות.

האחריות, לוחות הזמנים, מו”מ עם ספקים, מענה לתקלות ובקרת האיכות כולם על הלקוח.

יכול להיות שהמעצב יקיים פגישת סיכום נוספת וזהו.

הם כנראה לא יתראו עד לפרויקט הבא.

זה פתרון לאנשי עשה זאת בעצמך. מי שמבקש פתרון מהיר, המחיר ללקוח נמוך והוא מבצע חלקים מהעבודה.

למי זה לא מתאים?

מי שדרוש לו ליווי בשטח ואינו מעוניין לבצע את העבודה בעצמו על כל מה שמשתמע, ימשיך לעבוד עם מעצב פנים שייקח על עצמו חלקים מהעבודה ומהאחריות ויביא אתו מיומנות וניסיון שיחסכו ללקוח כאב ראש, טעויות וכסף.

היום, כמו בעבר רבים לא משתמשים בשירותי מעצבים. קבלנים ספקים וחנויות עושים כמיטב יכולתם לייעץ. הם בעלי ידע, אך לא באים במקום מעצבים. גם הטכנולוגיה לא מחליפה את המעצב. אין תחליף להיכרות עם צרכי הלקוח המעשיים והרגשיים ותרגומם לשפה מקצועית, קוהרנטית, להכרות עם חומרים, בעלי מקצוע, שיטות בניה. אין תחליף לניהול הפרויקט, לוחות הזמנים שלו ותקציבו.

E-Design או “עיצוב מרחוק”, הוא פשוט מוצר אחר. שניהם משתמשים בטכנולוגיה לשם תקשורת, אבל הטכנולוגיה לא מחליפה את המהות. הערך ללקוח הוא הכישרון של המעצב. הטכנולוגיה לא תעשה את זה במקומו ועל כן היא גם איננה מהווה איום. המעצב שישכיל לתת ערך בהתמחות, בהעמקה בתכנים ייחודיים לו יעצים את המותג שלו, הלא זה הוא עצמו.

 

אז נראה שהמשבר מתקרב לסיומו, או כך לפחות אני מקווה. מצד שני, כאמור, אין לדעת… ההשלכות של מאורע פלנטרי כגון זה ימדדו בחודשים, שנים ועשרות שנים. המשך בפרק הבא…

 

 

*מקור –שלומית לן01.05.2020  גלובס   קורונה – אסטרטגיית יציאה  | ראיון פרופ’ ישע סיון ופרופ’ מייקל זאנג.


ונמשיך לשמור על קשר!
בימים אלה אני פותחת במהלך ייעוץ ותכנון מרחוק. ברור שבתקופה הנוכחית קשה לקבל החלטות הכרוכות בהוצאות כספיות. מאידך, אם אנחנו יושבים בבית, דווקא יש לנו זמן לתכנון.
אשמח לסייע לכם לעשות זאת!

לתאום פגישת ייעוץ טלפונית ללא תשלום >>>

מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות

נכנסנו לשבוע הרביעי לסגר

אני מנסה לוודא אם החללית שאני משייטת בה עדיין נמצאת בתקשורת עם כדור הארץ.

מגפה זו מילה שהכרנו מהספרותהדבר“, “אהבה בימי כולרה“, “דקמרון“, “זרע אנדרומדה“,  “עולם ללא קץוגם מהקולנוע התפרצות” “התפשטות” “מגפה“. בין שאלו תיאורים של מגיפות שאירעו בהיסטוריה ובין שהם כאלה שהאדם בדה ושיחק בתרחישים שלהן, הן הצטיירו בדמיון שלי כמשהו מרוחק שקשור לחיים של מישהו אחר. לנו זה לא יכול לקרות. אנו חיים בעולם מודרני. מקורות המים נקיים, יש לנו רפואה מתקדמת, סניטציה, תקשורת גלובלית, תזונה בריאה ובתים ממוזגים ומוגנים.

ככל שאני שוהה בבידוד, הגבולות בין דמיון ומציאות מטשטשים. העולם הגלובלי הופך להיות שם דבר לכשל ולא לקדמה. הנגיף מכה בכל עוז בליבת האנושות המתקדמת, התרבותית. האנושות מתחלקת עכשיו באופן שונה מאשר בחיינו הרגילים. החלוקה היא לחולים ולאלה שעדיין אינם חולים ושכבה מיוחסת של אלה שהחלימו. אלה שאיבדו את מקורות פרנסתם ואלה החיוניים. הסבים והסבתות שהוצאו לחלת משמירה על הנכדים וההורים שצריכים להמציא איך להעסיק את הילדים ולעבוד מהבית במקביל. הרופאים שישנים שעתיים ביום ואלה בבית, שחוששים לקבל הרעלת תקשורת או לאבד את השפיות משעמום.  

הקיפאון שאפיין את השבועות הראשונים מפנה את מקומו לסוג של השלמה והסתגלות לקושי. הכרה במציאות, יצירתיות באלתור פתרונות, הפקת המיטב מהמצב. מתחילים לחשוב על המחר שאחרי.


בימים אלה אני פותחת במהלך ייעוץ ותכנון מרחוק. ברור שבתקופה הנוכחית קשה לקבל החלטות הכרוכות בהוצאות כספיות. מאידך, אם אנחנו יושבים בבית, דווקא יש לנו זמן לתכנון.
אשמח לסייע לכם לעשות זאת!

לתאום פגישת ייעוץ טלפונית ללא תשלום >>>

פרץ יצירה אדיר פוקד אותנו כל אחד בתחומו. היצירתיות לא מבקשת רשות. נקודת התבוננות ממקום של הדממה על החיים שלנו עד כה ומפה. השהות הממושכת בבית מחייבת אותנו להסתכל פנימה, על עצמנו, על החיים שלנו עם המשפחה. להתבונן במשמעויות, לקבל תובנות בהווה והחלטות מהותיות באשר לעתיד.

גם מתבוננים בבית בצורה חדשה. מבינים את הבית כמקום המוגן והבטוח, המיכל של חיינו. את המקום הרגשי והעמוק שיש לו עבור כל אחד מבני המשפחה באופן אישי ואצל כולם יחד. את חשיבות שיש לכל פרט בבית, פונקציונלי ורגשי כאחד. הוא ראשית וקודם לכל עבורנו, המשפחה הגרעינית. כל אחד מאתנו צריך שתהיה לו כאן הפינה הנוחה האינטימית, לשהות בה לבד עם עצמו ועיסוקיו. לעבוד מהבית, במקביל לכך שכל בני הבית שוהים בו בו-זמנית מהוה אתגר שאולי לא התכוננו אליו. להעסיק את הילדים, בעיות של שמירה על סדר, אחסון, ניקיון, אקוסטיקה בצפיפות שנוצרה.

אצל אנשים השוהים בבית בגפם יש אתגרים אחרים. בית מאובזר היטב עם פינות עניין ותעסוקה אולי תחביבים ואוספים. מקום לקרוא בנוחות ובעיקר שיהיה מסודר, אסתטי ויפה כדי להנעים את השהות.

הנה הפרויקט הפרטי שלי. צילמתי כמה מבטים של הדירה שלי.  מה כבר יכולתי לצלם בסגר? בלי פוטושופ, בלי תאורה ואפילו בלי לנגב אבק. לא ממש פרויקט לז’ורנל. אבל, זה בכל זאת תרגיל טוב בצניעות, בהסתפקות במועט, בתרגול של חשיפת הלא-מושלם, לב ליבו של הוואבי סאבי. זה כל כך מתאים לזמן הזה, לאפשר קצת הרפיה וחוסר דאגה, תוך כדי מציאת היופי באובייקטים יומיומיים. אנחנו מתקרבים לפסח, מבלי לחוות את קדחת הקניות שפורצת בכל שנה באביב. מה באמת גורם לנו שמחה וממה אנחנו יכולים להיפטר? אולי נמצא טמונים היכן שהו בבית דווקא חפצים ישנים, שמספרים סיפור שלנו או של המשפחה שלנו ונוציא אותם החוצה?

כל עוד בחרנו בחומרים טבעיים, יש לנו גם אישור שהם יהיו קצת סדוקים או מהוהים, מקומטים דהויים ואולי קרועים. הוואבי סאבי אוהב את הדברים שהתיישנו יפה, החלידו, העלו אזוב, התכסו בפטינה. ענף יבש שנמצא בחצר בתוך כלי חרס. קומקום להכנת קפה במקום מכונת אספרסו משוכללת. מספר צלחות חרס גס, שיחליפו את ה”סרויס” מרובה החלקים שקיבלתם במתנה מועד העובדים?

הזמן הרב שאנו שוהים בבית ומשוועים לעבודות יזומות וגם חג הפסח, מבטיחים שנצא מהתקופה הזו עם ארונות מסודרים ובתים נקיים כפי שלא ראינו שנים.

פינת העבודה עברה עכשיו הביתה. יתכן ואתם נאלצים לעבוד על שולחן האוכל או המטבח, או עם המחשב הנייד במיטה, כי אין מקום אחר. סדרו את הכבלים החשופים של מכשירי החשמל. אספו חפצים קטנים הפזורים בבית ומיינו לקבוצות לפי חמר, גודל או צבע. נפחו כריות ואם יש צורך מלאו אותן בחומר מילוי. פעולות קטנות שיסייעו לתחושת הסדר.

אישור לתחושות שלי של מה צפוי בעולם העיצוב ועיצוב הפנים ביציאה מתקופת הסגר  קיבלתי במאמר שפרסמו השבוע הטרנדולוגיות הישארליות נתלי יצחקוב וליאור פישר שילוני מסוכנות The Visionary (הקורונה כמשל: על הקשר שבין טרנד למגפה. Legit). הן חוזות שיתקיימו שני תהליכים סותרים. במקביל ליציאה מוגזמת לבילויים והנאות שהושהו בתקופת המשבר, תהיה גם ריאקציה על העולם הגלובלי שהתפוצץ לנו בפנים. נסיגה מהמעורבות ומהתלות ברשתות החברתיות פחות נסיעות, יותר תוצרת מקומית, יותר מלאכות יד ועשה זאת בעצמך.

מגפת הקורונה והשלכותיה יחזקו באופן משמעותי את הנטייה למינימליזם ויזואלי וקונספטואלי, הרצון לשקט פנימי ורוגע שיתבטאו בצבעוניות עדינה, טבעית ומונוכרומטית גם בתחום עיצוב הפנים, נראה נטייה למינימליזם, טיפול והשקעה במרחב הביתי ודגש על הכנסת פריטים בעלי ערך פונקציונלי או רגשי אל הבית. לצד טכנולוגיה שעיקרה למטב את השהות במרחב הביתי ולשפר את חיי היום-יום, נראה בתקופה הקרובה חזרה למלאכות יד וליצירה נאיבית, ילדית, שמתאפשרת אך ורק כאשר ניתן לקחת פסק זמן מהעולם הגועש והרועש שבחוץ.

אמרתי לכם?

אבל בינתיים שמרו על עצמכם ועל היקרים לכם ובואו נעבור את זה בשלום.

אני מאחלת חג פסח שמח לכל אחד ואחת מכם עם ברכה שעיצב ידיד שלי אורי שגב, כדי שנוכל לשמח את היקרים לנו, וזה מה שאני עושה. 


ונמשיך לשמור על קשר!
בימים אלה אני פותחת במהלך ייעוץ ותכנון מרחוק. ברור שבתקופה הנוכחית קשה לקבל החלטות הכרוכות בהוצאות כספיות. מאידך, אם אנחנו יושבים בבית, דווקא יש לנו זמן לתכנון.
אשמח לסייע לכם לעשות זאת!

לתאום פגישת ייעוץ טלפונית ללא תשלום >>>

מטבחים הם ברומטר לשינויים באסתטיקה, בטכנולוגיה ובאידיאולוגיה

לא תמצאו פה מתכון למשהו טעים, אבל אם תרצו להתייעץ אתי כיצד לשפר את העיצוב והארגון במטבח הביתי שלכם, אני פה לרשותכם לשיחה עם ידע רב, כל הזמן שבעולם וללא תשלום. 

21.3.2020

נכנסים לשבוע השני של ההסתגרות בבית.

מבשלים

בתכניות הטלוויזיה נותנים מתכונים כדי להעביר את הזמן. אייל שני פצח בהתפייטות על הקשר בין אהבה לאוכל. איך אנחנו מעבירים את האהבה שלנו לגוף שאוכל את הכרובית שבישלנו עבורו.

אני דווקא מאמינה בהעברת אנרגיות באמצעות מזון. היו הרבה שנים שקירבתי בין אנשים סביב שולחן האוכל. אבל מאז שזה הפך להיות טרנד ישראלי והכל התחילו להפליא בבישול ביתי, ויתרתי על מקומי כחובבת בישול ואני מעדיפה לעצב מטבחים לאנשים שאוהבים לבשל ולארח.

 

לכבוד יום האישה שחל בתחילת החודש, העליתי פוסט לספר את סיפורה של האדריכלית מרגרט שוטה ליהוצקי Margarete Schütte-Lihotzky אשר תכננה את “מטבח פרנקפורט”, אבי אביו של המטבח המודרני בשנת 1926. 

אדריכלית מרגרט שוטה ליהוצקי Margarete Schütte-Lihotzky

 

בחסות ההפוגה החלטתי להרחיב אותו למאמר על עיצוב המטבח המודרני וכיצד הוא קשור למעמד האישה.

בהמשך, אזמין אתכן ואותכם להתבונן במקום החשוב שתופס עיצוב המטבח בחייכם ובחיי משפחתכם.

לא תמצאו פה מתכון למשהו טעים, אבל אם תרצו להתייעץ אתי כיצד לשפר את העיצוב והארגון במטבח הביתי שלכם, אני פה לרשותכם לשיחה עם ידע רב, כל הזמן שבעולם וללא תשלום. 

מטבח פרנקפורט

 


בימים אלה אני פותחת במהלך ייעוץ ותכנון מרחוק. ברור שבתקופה הנוכחית קשה לקבל החלטות הכרוכות בהוצאות כספיות. מאידך, אם אנחנו יושבים בבית, דווקא יש לנו זמן לתכנון.
אשמח לסייע לכם לעשות זאת!

לתאום פגישת ייעוץ טלפונית ללא תשלום >>>

נוטים לראות את ראשיתו של המטבח המודרני ב”מטבח פרנקפורט” פרוייקט מגורים ענק אשר על עיצוב המטבח שלו הופקדה אדריכלית מודרניסטית מרגרט שוטה ליהוצקי. היא נולדה בוינה ב 1897- והיתה האדריכלית האוסטרית הראשונה.

בעקבות מלחמת העולם הראשונה, פרנקפורט, גרמניה חוותה משבר דיור ענק, ועל צוות בראשותו של ארנסט מאי הוטלה יצירת 10,000 יחידות דיור חדשות. זו הייתה ההזדמנות המושלמת ליישם את האידיאלים החדשים של המודרניזם וליצור בית, שהיה דוגמה למינימליזם וליעילות. הבית המודרני המושלם היה זקוק למטבח מודרני מושלם והמשימה הוטלה, באופן יוצא דופן, על אדריכלית אישה. מועצת העיר פרנקפורט התקינה בסופו של דבר 10,000 מהמטבחים הטרומיים ביצור המוני בדירות שנבנו עבור חיילים משוחררים ומעמד הפועלים.

מאוחר יותר תספר ליהוצקי, אשר נפטרה בוינה בשנת 2000 בגיל 102, כי תכננה את המטבח כאדריכלית ולא כאישה, וזאת משום שהיא מעולם לא בישלה. בתחילה אכלה אצל אימה ובהמשך במסעדה הקרובה למקום מגוריה. שיא הפמיניזם איך שלא נסתכל על זה.

מטבח פרנקפורט

 

מטבח פרנקפורט


מטבח פרנקפורט


העיקרון המוביל את התכנון הוא יעילות, חיסכון בזמן, צעד הראשון לעבר עצמאותן של הנשים. המטבח תוכנן מדעית על ידי פרדריק טיילור, אחד המומחים לניהול (ארה”ב), שתורתו משמשת בסיס בתיאוריות מנהל עד היום. ליהוצקי הוסיפה למחקר, כאשר היא משתמשת במודל של קרון המזנון של הרכבת כדי לתכנן “מעבדה של עקרת בית”, תוך שימוש במינימום מקום ומקסימום נוחות וציוד לעבודה.

ליהוצקי קיבלה השראה מהמטבח שבניטה אוטה יצרה ב”מכונת המגורים” של הבאוהאוס בשנת 1923, שהיה בו משהו שנחשב אז לרדיקלי למדי: משטח עבודה ארוך ומתמשך. מטבח פרנקפורט הכניס מושגים של חסכנות במקום, אור טבעי, אויר, ניקיון והיגיינה לחלל, שלראשונה דאגו לרווחת מי שעבדו בו. הוא הצליח לרכז את כל מה שדרוש לעקרת הבית מבישול לגיהוץ, לתוך חלל קומפקטי בגודל 1.9 מטר על 3.4 מטר בלבד.

קיר ארונות בצד אחד, שכלל את הכיור, כשמעליו מייבש כלים מובנה. על אותו קיר סט פחי אחסון מאלומיניום למוצרים יבשים, לכל אחד מהם ידית, זרבובית למזיגה ותווית שתצביע על תוכנה. ברוח הזמן, פוסט מלחמת העולם ה-I יוצרו קופסאות אלה מארגזי תחמושת. בצד הנגדי לקיר הארונות היו הכיריים, ו’תיבת הבישול’ התנור לשמירה על חום התבשיל. התנור, משטח העבודה והכיור יצרו שלושה קודקודי משולש שייעלו את התנועה. מול חלון המטבח היה שולחן עבודה עם שרפרף, כדי שגברת הבית תוכל לעבוד בישיבה. לשולחן העבודה היתה ‘מגירת אשפה’ מובנית. מול שולחן העבודה קרש הגיהוץ המתקפל מהקיר. יש לציין שלא היה בו מקרר, אשר נחשב עדיין לציוד מותרות בימים ההם.


אוסף MOMA

אוסף MOMA קופסאות אחסון מטבח פרנקפורט 

 

אוסף MOMA קומקום חשמלי ראשית המאה

 

עד למלחמת העולם היה מטבח, חדר ייעודי לבישול, רק בבתי עשירים. שם גם היו משרתים, אשר עשו את מלאכות הבית. האנשים הפשוטים הכינו את המזון בתוך חדר המגורים. מטבח פרנקפורט זכה גם לביקורת מהבחינה הפמיניסטית, כאילו הוא קיבע את תפקידה של עקרת הבית במטבח. אך שוטה-ליהוצקי האמינה שעבודות הבית הן מקצוע ומגיע לנשים שיתייחסו אליו ברצינות. בשנות ה -20 של המאה העשרים הקלת עבודות הבית נחשבה לסוג של אמנציפציה לנשים.

לפני כעשור התקיימה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק MOMA תערוכת ההיסטוריה של המטבח המודרני אשר, לדברי האוצרת שלה, הוא החדר בבית המהווה ברומטר לשינויים באסתטיקה, בטכנולוגיה ובאידיאולוגיה”.

מטבחים הם גם מקומות מאוד חושניים: הם פונים לכל החושים שלנו, כולל טעם וריח, והם גם מאוד מסוכנים. סטטיסטיקות מראות שהמטבח הוא ללא ספק החדר הכי מסוכן בבית, ומהווה גם זירה לאלימות משפחתית כי יש בו כל כך הרבה מכשירים מסוכנים.”

בין שתי מלחמות עולם, הפך המטבח סמל לקדמה ומודרניזם. מכשירי גז וחשמל, שימוש בחומרים חדשים כמו אלומיניום פורמאיקה, רצפת ויניל וזכוכית חסינת אש הם רק חלק מהתפתחויות טכנולוגיות וחומרים חדשים, שמו את המטבח בחזית במונחים של מודרניזם וקדמה. חוד החנית וסמל לפרויקטים של תכנון ערים ושאיפות אוטופיות לחברה שוויונית יותר. נשיא ארה”ב פ.ד.רוזוולט נקט צעדים לקידום המטבח המודרני כחיוני בשנות השפל הכלכלי ומאוחר יותר, בשמירת חוסנה של החברה האמריקאית בעורף ובבית בזמן מלחה”ע הII-. המטבח לא הפסיק לשמש כסמל חברתי  גם בשנות המלחמה הקרה בין הגוש המזרחי, הקומוניסטי לבין המערב וארה”ב בראשו.

במחצית השנייה של המאה ה-20 קידמו מספר חברות גדולות כמו GE, Westinghouse ואחרות את תרבות הצריכה בעזרת פרסום מסיבי למוצרי חשמל ולמוצרי צריכה, אורח חיים בורגני או פרוורי, את תפיסת הבית במערב. הסמל המובהק ביותר של האידיאולוגיה, הוא “דיון המטבח” המפורסם בין ניקסון לחרושצ’וב בשיאה של המלחמה הקרה, שבו התייחסו שניהם למודל של מטבח אמריקאי כזירת מבחן בהבדלים בין סגפנות סובייטית לראוותנות קפיטליסטית. “זה היה ויכוח כלכלי, תרבותי ופוליטי, שנהפך לדיון על מודלים של מטבח”. 

עיצוב דירות קטנות בתל אביב

מטבח במזרח גרמניה, שנות ה-50

Credit: Flickr, “Kris Arnold” (CC BY-NCSA 2.0)]

 

 

אוסף MOMA – תנור בישול סולארי

Dr. Adnan Tarcici. Solnar Tarcici Collapsible Solar Cooker. c.1970

 

אוסף MOMA אמני פופ

 Tom WesselmannStill Life #30April 1963

 

תרבות הצריכה הראוותנית הזו לא עברה ללא ביקורת מצד אמנים, מאז שנות השישים. עבור אמני פופ, ריבוי המוצרים הממותגים במטבח סיפקו מקור השראה חזותי רב עוצמה לאמנים.  עיצוב גאדג’טים למטבח ריתק מעצבים ומן הקצה השני הפן הביקורתי הופנה נגד תרבות השפע, הביזבוז האקולוגי וחוסר השוויון כלפי נשים.

עיצוב במטבח מסחטת הדרים בעיצוב פיליפ סטרק

 

 

אלו פרקים מרתקים וחובה להמשיך לעקוב אחריהם.

בינתיים פנו אלי בכל עניין.

לחצו כאן לשיחת ייעוץ ללא תשלום על כל מה שעולה על דעתכם. כמו שאומר משחק המילים האמריקאי Everything and the kitchen sink.

פה לרשותכם 0542040064

להתראות,

 

אסתי


ונמשיך לשמור על קשר!
בימים אלה אני פותחת במהלך ייעוץ ותכנון מרחוק. ברור שבתקופה הנוכחית קשה לקבל החלטות הכרוכות בהוצאות כספיות. מאידך, אם אנחנו יושבים בבית, דווקא יש לנו זמן לתכנון.
אשמח לסייע לכם לעשות זאת!

לתאום פגישת ייעוץ טלפונית ללא תשלום >>>


ונמשיך לשמור על קשר!
בימים אלה אני פותחת במהלך ייעוץ ותכנון מרחוק. ברור שבתקופה הנוכחית קשה לקבל החלטות הכרוכות בהוצאות כספיות. מאידך, אם אנחנו יושבים בבית, דווקא יש לנו זמן לתכנון.
אשמח לסייע לכם לעשות זאת!

לתאום פגישת ייעוץ טלפונית ללא תשלום >>>

זה אולי הזמן יותר להקשיב ופחות לדבר

הצד המואר של הימים האחרונים הוא שהם קוראים לנו לשוב למסלול הצניעות,
הפשטות, הניקיון, החברות וההתחשבות, קבלת השונה והלא מושלם, שימור הדברים היקרים לנו והשלמה עם תהליכים טבעיים. 

שלום ידידים שלי,

זה אולי הזמן יותר להקשיב ופחות לדבר, כמאמר הנביא לָכֵן, הַמַּשְׂכִּיל בָּעֵת הַהִיא-יִדֹּם, כִּי עֵת רָעָה הִיא עמוס ה’, י”ג

הצד המואר של הימים האחרונים הוא שהם קוראים לנו לשוב למסלול הצניעות, הפשטות, הניקיון, החברות וההתחשבות, קבלת השונה והלא מושלם, שימור הדברים היקרים לנו והשלמה עם תהליכים טבעיים.

כל אלה הם ערכים של הwabi-sabi –, דרך החיים שמלמדת אותנו הפילוסופיה המושתתת על ערכי הזן היפני. אולם, אלו הם ערכים לחלוטין אוניברסליים וכדאי שנחזור ונאמץ אותם, אף אם נדמה שקצב החיים המודרניים, הרעש התקשורתי, אסונות אקולוגיים, כוחות כלכליים ופוליטיים השכיחו אותם מאתנו.

“נראה שאנחנו נכנסים להסגר צריכה, בו נלמד איך להיות מאושרים פשוט עם שמלה פשוטה, לגלות מחדש פייבוריטים ישנים שבבעלותנו, לקרוא ספר שנשכח ולבשל המון כדי להפוך את החיים ליפים”

כך התבטאה כוהנת הטרנד לי אדלקוט השבוע במגזין Dezeen. לשמוע זאת ממי שחיזוי טרנדים הוא פרנסתה, מחייב הקשבה. ” ההשפעה של ההתפרצות תאלץ אותנו להאט את הקצב, לסרב לטוס במטוסים, לעבוד מבתינו, לבלות רק בקרב חברים קרובים או משפחה.. ”

ההכרה הזו מצויה בעקרונות הוואבי סאבי.

ניקיון

מי מאתנו שלא נמנה על המקצועות החיוניים, ימצא את עצמו עכשיו בבית עם משפחתו ויחזור להעריך את החשיבות שבטיפוח מקום המגורים. בית הוא המקום הבטוח שלנו והוא צריך להיות גם המקום הבריא, זה שגורם לנו להרגיש טוב עם עצמנו ועם משפחתנו.

מדובר באותנטיות ולא בראוותנות, בצמצום וניקוי עודפים שנקנו על ידנו ללא צורך ועכשיו הם מצטברים בבית, גודשים את שטחי האחסון, מונחים במעברים. זה בלוא הכי הזמן בשנה שאנו נדרשים לניקיון לקראת הפסח, אז השתמשו בהזדמנות למיין ולשמור את החשוב לכם והנוגע ביותר ללבכם. תחזרו להעריך את החפצים בעלי המשמעות לחייכם ולהיפרד מאלו שאינם כאלה.

ניקיון אביב הוא עניין נפשי ורגשי ולא קשור רק למצוות. בזן הניקיון הוא טכס מדיטטיבי. ניקיון הסביבה הוא ניקיון המוח. החפצים משופשפים וממורקים מרוב ניקיונות. עדיף להשתמש בחמרי ניקוי טבעיים סודה חומץ סודה לשתיה, מי לימון ומלח. שמן זית לשימון עץ. 

תיקון, מיחזור ו-'עשה זאת בעצמך'

עוד עיקרון של דרך החיים וואבי סאבי הוא עיקרון קיימות, אשר קצב החיים המודרני השכיח מאיתנו. בניסיון לאמץ פרקטיקות ישנות שנשכחו מאיתנו, ניקח את הזמן לעבור על החפצים, הבגדים, כלי האוכל ולראות אילו מהם יכולים עוד להיות ראויים לשימוש ואילו נוכל לתקן. המראה הפרום והקרוע כביכול באקראי כבר נמצא איתנו כמה שנים, אבל אולי נוכל לחזור ולתפור, לסרוג, לרקום, לנגר, להכין את האמנות שלנו? 

ביקורתיות וקבלת השונה

השהיה בבית בקרבת בני המשפחה תזכיר לנו את הטוב שבקרבה. הוואבי סאבי מלמד אותנו לקבל את הלא מושלם. להבין שהשונה הוא דווקא מעניין יותר ומקורי. אם נסיר את השיפוטיות וניקח את הזמן לקבל את השונות נגלה הרבה דברים בעלי ערך שלא ידענו על עצמנו ועל האחרים. הורדת הביקורתיות תתן לנו אנרגיה ליהנות מהם. 

אוכל אותנטי

נרגע, מבטיחים לנו שלא יהיה מחסור ואין כרגע סיבה לפקפק בכך. נחזור לבשל בבית, אוכל טבעי ואיטי. נחזור להעריך את הדברים הפשוטים ביותר בחיים ולהשתמש בהם כדי לעורר את חושינו. נאכל ביחד, נחזיר את היכולת לשוחח. 

שקט

רעש הוא מפגע, מוציא מריכוז, פוגע בבריאות. הבית צריך להיות מפלט מרעש. ישנם גם רעשים בתוך הבית המטבח הוא החדר הרועש ביותר בבית. המטרה היא להביא רעשים טובים לתוך הבית כמו גשם על החלון או משב רוח ולהפחית רעשים של מכונות, מכשירי חשמל, טלויזיה, מוזיקה רועשת ודיבור קולני.

 

ולבסוף, דרוש גם להגביר את עוצמת השקט מכל מה שהרגילו אותנו הרשתות החברתיות והתקשורת. 


ונמשיך לשמור על קשר!
בימים אלה אני פותחת במהלך ייעוץ ותכנון מרחוק. ברור שבתקופה הנוכחית קשה לקבל החלטות הכרוכות בהוצאות כספיות. מאידך, אם אנחנו יושבים בבית, דווקא יש לנו זמן לתכנון.
אשמח לסייע לכם לעשות זאת!

לתאום פגישת ייעוץ טלפונית ללא תשלום >>>

האם נוכל לקבל את ‘חלף עם הרוח’ בחזרה בבקשה?

אחד הכוכבים הראשיים בסרט “פרזיטים” זוכה האוסקר השנה בארבע קטגוריות, ביניהן לסרט הטוב ביותר של הבמאי הדרום קוריאני ג’ון בונג הו, הוא ביתה של משפחת פארק אליו נכנסים הפרזיטים. התסריט מספר, כי נרכש מבעליו הראשונים, אדריכל בדיוני בשם נמוגונג הייאנג’ה, אשר תכנן אותו לעצמו. מאוחר יותר נבין כי לכל פרט אדריכלי יש גם משמעות בעלילה ובבימוי. 

שלום חברים,

אני אסתי דינור בעלת סטודיו ואבי סאבי לעיצוב פנים באסתטיקה יפנית. יוצרת חללים שקטים, נקיים, מרווחים בחומרים טבעיים ובתאורה מרגיעה. אני מביאה איתי לעבודה ארגז כלים של ערכי תרבות, התבוננות בבני אדם ואורחותיהם, רגש ואינטואיציה. עשרות שנים עבדתי לצד אמנים בעולם התרבות, עד שפניתי ליצירה עצמאית. אני סופגת השראה ליצירה בכל מקום. בטבע, בנוף האורבני, בתערוכות, ספרים, תאטרון וקולנוע. טקס האוסקר לפני שבועיים והסערה שעוררה הבחירה בסרט דובר קוריאנית לסרט הטוב ביותר, היוו טריגר להיזכר בתחושת ההתפעלות שהוא עורר בי, בעיקר בזכות עיצוב הבית, הלוקיישן העיקרי לצילומים וציר מרכזי בעלילה.

אני בעלת ידע תרבותי רב שנים, אותו אני ממשיכה לפתח באמצעות עניין ולימוד. כל המטען הזה זמין למי שבוחר לעבוד איתי, כערך מוסף המוטמע לתוך עבודת עיצוב הבית. השראה, עניין, מקוריות, התבוננות לא שגרתית ופתרונות יצירתיים הם מה שתקבלו כשתעבדו איתי על עיצוב החלל הביתי, העסק או המשרד שלכם. אם אתם אנשים מיוחדים שפתוחים לחדש ולחדשני, לצד השענות על מה שנותן לנו הטבע ומה שהשאיר לנו העבר, קבעו אתי פגישת ייעוץ.

לא תצטערו!

לפרטים וליצירת קשר:

אות “מבקר הקולנוע הנאור” מוענק השבוע לנשיא ארה”ב דונאלד טרמפ, על הביקורת נגד הבחירה בסרטו של ג’ון בונג הו הדרום-קוריאני “פרזיטים” בפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר.

http://bit.ly/2upChCC (ביקורת של טרמפ)

זו הפעם הראשונה בה סרט שאינו דובר אנגלית זוכה באוסקר לסרט הטוב ביותר ובעוד שלושה פרסים: הבמאי, התסריט והסרט הבינלאומי הטוב ביותר. אכן, ג’ון בונג הו מספק סיבה טובה לקנאתו של טראמפ.

הייתי לאחרונה בדרום קוריאה וראיתי באיזו רצינות ועוצמה משקיעה המדינה הזו בקולנוע. בעיר בוסאן, השנייה בגודלה אחרי סיאול, התקיים פסטיבל סרטים בינלאומי, וב-2011 הוקם כאן מבנה אדריכלי כדי לארח את הפסטיבל. משרד האדריכלים Coop Himmelblau האוסטרי הוזמן לבנות את Busan Cinema Center  בעלות של 150 מליון דולר. הבניין מככב בספר השיאים של גינס בזכות מפתח הגג הרחב ביותר ללא עמודים – 163 מ’.

מרכז הקולנוע בבוסאן אדריכלים Coop Himmelblau.

בעיר פזורות עדויות נוספות להיותה המארחת של פסטיבל הסרטים החשוב בדרום אסיה.

ב-5 בפברואר, בטקס האוסקר, הפך הסרט “פרזיטים”  לסרט הקוריאני הראשון, שהכניס סכום של 200 מיליון דולר עד כה. עלילת הסרט עוסקת בפער החברתי בקוריאה ומתארת את משפחת קים, הענייה, שמצליחה להתקבל לעבודה אצל משפחת פארק האמידה, לאחר שהבן קי-וו מזייף כמה מסמכים ומתחיל באופן שיטתי להיפטר מעובדיהם האחרים של הפארקים. ומבלי לעשות עוד ספוילר, מכאן מתפתחת עלילה מופרעת, שמגיעה לסיום דרמטי, כאשר נוצרים יחסים סימביוטיים בין המעסיקים העשירים למועסקים העניים ונשאלת השאלה מי מהם הם למעשה הפרזיטים.

אבל, הסיבה שבגללה אני כותבת על הסרט בניוזלטר שנושאו אדריכלות ועיצוב פנים, היא שאחד הכוכבים הראשיים בסרט הוא הבית אליו נכנסים הפרזיטים, ביתה של משפחת פארק. התסריט מספר כי נרכש מבעליו הראשונים, אדריכל בדיוני בשם נמוגונג הייאנג’ה, אשר תכנן אותו לעצמו. מאוחר יותר נבין כי לכל פרט אדריכלי יש גם משמעות בעלילה ובבימוי.

צפיתי בסרט עם ידידה אדריכלית ושתינו התלהבנו מהעיצוב של הבית, אחד הלוקיישנים המדהימים ביותר בקולנוע. במקביל ישנן גם סצנות בהן נראה ביתה הדל של משפחת קים, המצוי כמעט כולו מתחת למפלס הרחוב ובבוא הגשם הוא מוצף יחד עם כל השכונה. ברור ששני הבתים מוצגים כקונטרסט, המסמל את הפער החברתי שהוא לב ליבו של הסרט.

RESERVEDPhoto: ⓒ 2019 CJ ENM CORPORATION, BARUNSON E&A ALL RIGHTS 

הדמיה של בית פרק 

עניין אותי מי בנה ועיצב את בית האדריכל והסתבר לי (כפרט שאינו ידוע גם לרוב הצופים האחרים) ששני הבתים אינם בניינים מציאותיים וכי נבנו במיוחד על הסט באולפן הצילומים בג’ויאנג סיטי הסמוכה לסאול. כעת, לאחר הזכייה מתכוונים ברשות המקומית לשחזר את אתר הצילומים לצרכי תיירות.

למעשה, אפילו אין זה בניין אחד אלא ארבעה סטים שונים. הצילום נעשה בנפרד, לעיתים עם מסכים ירוקים והחיבור ביניהם הוא בעריכה.

את התכנון העקרוני נתן הבמאי ג’ון בונג הו. ככל הידוע ליוה אותו אדריכל (אמיתי) ויוצרו תכניות והדמיות שליוו את התסריט. הנה סרטון המראה את תכנית ומודל הבית:

https://www.youtube.com/watch?v=vvdpE1YSzYg

והנה ההדמיה:

.Photo: ⓒ 2019 CJ ENM CORPORATION, BARUNSON E&A ALL RIGHTS RESERVED

https://www.indiewire.com/2019/10/parasite-house-set-design-bong-joon-ho-1202185829/

 

האתגר שהעמיד למעצב ההפקה לי הא-ג’וןLee Ha Jun לא היה רק ליצור תפאורה יפהפה מבחינה ויזואלית, כיאה לביתו של אדריכל, אלא גם לעמוד בדרישות של הצילום, הקומפוזיציות ובניית הדמויות שלו. הוא נהנה לשמוע כי הבמאים בחבר המושבעים של פסטיבל קאן השנה – שכלל את אלחנדרו גונזלס אינריטו, יורגוסלנתימוס וקלי רייכארדט – כולם היו משוכנעים שהסרט התרחש בבית אמיתי.

בראיון עמו אמר המעצב הא-ג’ון:

“מכיוון שהבית של מר פארק נבנה על ידי אדריכל בסיפור, לא היה קל למצוא את הגישה הנכונה לעיצוב הבית . אני לא אדריכל, ואני חושב שיש הבדל בין איך אדריכל מדמיין חלל ואיך רואה אותו מעצב תפאורה. אנו מתעדפים זוויות של מצלמות, בזמן שאדריכלים בונים חללים, שאנשים יוכלו לחיות בהם. לכן אני חושב שהגישה שונה מאוד.

http://inreviewonline.com/

 

למשל, הסלון מעוצב כאשר הישיבה היא אל מול החלון, על מנת שניתן יהיה לצפות בגן כמו במסך טלוויזיה. יש חלון רחב אחד וספה ישרה שמתאימה לפונקציה ואין טלויזיה. אפשר לדמיין את צורת החשיבה של האדריכל. או שבחלל הפנים תוכננו  חדרים רחבים ועמוקים יותר מאשר גבוהים ביחס הגובה 2.35:1 המתאים לצילומים.”

https://mymodernmet.com/parasite-production-design-home/

 

זה כמו יקום עצמאי. לכל הדמויות יש חללים שהם משתלטים ומסתננים אליהם וגם פתחים  סודיים שהם לא מכירים.”

הסט מתוכנן לענות לצרכים ספציפיים של העלילה, לזויות הצילום או המסלולים שעוברות הדמויות אל מול המצלמה. לדוגמה: אם מישהו נכנס, אדם אחר היה צריך להסתתר מאחורי פינה. אז מערכות היחסים המרחביות הבסיסיות הללו בין הדמויות כבר נוצרו. גרם המדרגות הוא אחד המרכיבים הוויזואליים העיקריים בסרט זה. הבמאי בונג היה מדויק מאוד בדרישתו שהכל צריך להמשיך לרדת מלמעלה למטה גם בתוך הבית וגם בצילומי החוץ יש חשיבות ויזואלית וסימבולית לגבוה ונמוך ולזרימה שבינהם. 

Photo: ⓒ 2019 CJ ENM CORPORATION, BARUNSON E&A ALL RIGHTS RESERVED

http://neatlyarrangedrubbish.com/

 

לגרם המדרגות יש חשיבות ויזואלית וסמבולית בתסריט:

“בשני הבתים השתמשנו למעשה בתאורה טבעית. את החלונות עיצבו בהתאם לצרכי התאורה של הצלמים. כיוון השמש היה נקודת חשיבה מכרעת בזמן שחיפשנו מגרשים בחוץ” הסביר  הצלם הראשי הונג קיונג-פי “היינו צריכים לזכור את מיקום השמש בזמן הרצוי לצילומים  ולקבוע את מיקומם וגדליהם של החלונות בהתאם.”

לא השתמשנו בהרבה צבעים לבית של מר פארק. עבור פנים השתמשנו בעיקר בעץ כהה ובחומרים עם גוון אפור, כדי להבליט את הניגודיות שלו עם החוץ, והצבנו תאורה בגוון צהוב ליצירת אווירה מתוחכמת וחמה.

Photo: ⓒ 2019 CJ ENM CORPORATION, BARUNSON E&A ALL RIGHTS RESERVED

קיר תצוגת הכלים היקרים. במרכזו הירידה למרתף, הנראה כמו פה פעור.

האביזרים בבית לא רק נראים יקרים, הם באמת יקרים. כל הריהוט יוצר במיוחד. גם יצירות האמנות של אמנים דרום קוראנים ידועים שנרכשו בעלות של כמעט 200,000 $. תמונה של יער עשוי רשת תיל מפלדת אל חלד מסדרת “מאיה” של האמן הקוריאני Seung-mo Park תלויה על קיר אחד בסלון ויצירה אחרת שלו, “אמנות החתולים” תלויה בקומה השנייה. שולחן האוכל מוערך בסכום של 22,000 $ פח האשפה עלה $2,300. זה לא סתם לזרוק כסף לפח. יש לו תפקיד בצילומים.

Seung-mo Photo:ⓒ 2019 CJ ENM CORPORATION, BARUNSON E&A ALL RIGHTS RESERVED

אמנות החתולים של האמן  Seung-mo

 

Photo: ⓒ 2019 CJ ENM CORPORATION, BARUNSON E&A ALL RIGHTS RESERVED

שלחן האוכל. כל הרהיטים נבנו במיוחד לסט.


“ביתם השיקי, המרוהט בטוב טעם, מואר בצורה מושלמת מציב את הבמה כך שהטוויסט האפי כל כך טוב,” אומר בונג, “כי בדרך כלל בתים אמורים להרגיש מאוד ארציים, נעימים ונוחים. וכשזה מאוים, זה הרגע שאנחנו מרגישים הכי הרבה משהו אפל אורב בבית, משהו שמניע את העלילה למקום בלתי צפוי לחלוטין.”

גם דירת המרתף למחצה של משפחת קים הענייה והרחוב בו היא נמצאת נבנו על הסט, מתוך הכרח לצלם את סצנות ההצפה. הא ג’ון ביקר וצילם בכמה כפרים ועיירות נטושות בדרום קוריאה, שהיו מועדות להריסה, כדי להעתיק פרטים.

“הסתובבנו ומצאנו דלתות רעפים, חלונות, שערים, ארובות, קווי חשמל וכדומה. לקח חודשים רק למצוא את החומרים כדי להשיג  מראה רחוב אותנטי. המרקמים מחוספסים והחלל צפוף יותר בהשוואה לבית העשיר. רציתי להראות את הצפיפות ההולכת וגוברת שמשקפת את ההבדל המעמדי בין אזורים מוגבהים לתחתונים ככל שהמראה משתנה מהבית העשיר לשכונת המרתף למחצה. בניגוד לבית העשיר, שכונת המרתף למחצה של קייטק צבעונית יותר, אך שוב, צמצמנו ככל האפשר את גווני הצבעים כך שלא נשמע צליל מסוים. מכיוון שהסיפור הוא על עשירים ועניים, ברור שזו הגישה שהיינו צריכים לנקוט בכל הקשור לעיצוב הצליל והתאורה.”

משהתוודענו למאמץ ולמורכבות של תכנון הקמת ועיצוב הבית על הסט, פלא שהסרט פרזיטים  לא קיבל גם את פרס האוסקר לעיצוב התפאורה הטוב ביותר.


מקורות:

Building the ‘Parasite’ House: How Bong Joon Ho and His Team Made the Year’s Best Set

Filmmaker Toolkit EditorChris O’FaltOct 29, 2019 1:30 pm @https://twitter.com/cofalt/

https://www.indiewire.com/2019/10/parasite-house-set-design-bong-joon-ho-1202185829/

Inside the House From Bong Joon Ho’s Parasit By Rachel Wallace October 31, 2019

https://www.architecturaldigest.com/story/bong-joon-ho-parasite-movie-set-design-interview

Why the Film ‘Parasite’ Built a Lavish Home Completely From Scratch By Sara Barnes on February 14, 2020

https://mymodernmet.com/parasite-production-design-home/

Neatly Arranged RubbishRob’s (mostly) Asian movie blog.

http://neatlyarrangedrubbish.com/parasite-bong-joon-ho-south-korea-2019/

ועכשיו, אליכם קוראים יקרים – אם אתם רוצים בית משופץ, יפה ומעוצב עד הקיץ הקרוב זה הזמן להתחיל בעבודה! פנו אלי במהרה, ונתחיל לעבוד:

לקבלת הצעת מחיר לפגישת יעוץ הרשמו כאן

למה דוקא היום? או למה לא בעצם? כל יום טוב לאהבה

מוקדש לכל החוגגים את היום את יום וולנטיין הקדוש, על שם הקדוש הנוצרי, שנדון למות על ידי השלטון הרומי שלא ראה בעין יפה את העובדה שהוא השיא חיילים רומיים שגם הם נרדפו בשל אמונתם. האהבה המדוברת היא פחות אהבה רומנטית אלא סמל למסירות לאמונה. הקשר לאהבה רומנטית הגיע מאות שנים יותר מאוחר. אבל אם חג אהבה אז יש לנו אחד משלנו בט”ו באב. ובכלל יש לי הרבה סימני שאלה לגבי התרגום של אהבה לעוד מוצרי צריכה, בדרך כלל עם ויזואליות קיטשית למדי, עננים ולבבות אדומים, קופידונים מכונפים ושלל קלישאות.

זה יום שאפשר לתת בו תשומת לב לאלמנטים בבית שמעודדים ומסייעים לקשרים נינוחים בין דיירי הבית. זו אהבה בסיכומו של דבר.

אין צורך להסביר מדוע יש לתת תשומת לב לחדרי השינה. דגש מיוחד בחדר מושם על ניקיון, נוחות, אסתטיקה, תאורת יום ותאורת לילה, כלי מיטה מפנקים.

יצירת מקום. אם אתם מתכננים חדר חדש אבל גם אם רק משפצים או מרהטים מתבקש קודם כל, שחדר השינה יהיה מרווח מספיק כדי להכיל את המיטה הזוגית, בגודל שתבחרו, עם מעברים רחבים מספיק, כדי לאפשר גישה נוחה לשני בני הזוג מצידי המיטה. את השידות המסורתיות מציבים בקצה המעבר. מיטות זוגיות סטנדרטיות מתחילות ב-1.40 מ’ ועד 2.00 מ’ עם כמה תחנות ביניים. בחרו מיטה שתואמת את גודל החדר או תכננו חדר שיהלום את מיטת החלומות שלכם.

אם ניתן, הקצו די שטח גם לחדר הרחצה הצמוד לרוב חדרי השינה. לעיתים הגודל שלהם הוא בסיסי ומדוייק מדי ואינו מאפשר מרחב נעים לשעת הרחצה, שהיא לא פחות חיונית לטפח אהבה. וללא קשר לגודל, השקיעו בעיצוב שלהם, בין אם אתם מתקלחים לפני השינה או בבוקר אתם רוצים לעשות את זה בנעימות ולשהות בסיבה יפה ומטופחת.

חדר השינה הוא בלית ברירה גם אחד מחדרי האחסון של הבית. לרוב נצטרך לאחסן כאן לפחות את הבגדים שלנו ולעיתים גם הרבה יותר. בין אם מדובר בארונות קיר או בחדר ארונות, נצטרך לדאוג שהגישה אליהם תהיה נוחה, שלא יכבידו על המראה של החדר ושיהיו תמיד מסודרים. אגב, אם יש מגבלה של מקום חדר ארונות הוא זולל מקום לא כל כך אפקטיבי. אם נבחר בארונות קיר שהם חסכוניים יותר במקום, נמשוך אותם עד לתקרה. כדי להגיע למקומות הגבוהים או שנמקם שם את הדברים הפחות נחוצים ביומיום או שנשתמש במערכות תלייה מתוחכמות שניתן להגיע אליהן גם מלמטה. חשוב מאות להציב תאורה ייעודית שתאפשר לראות מה קורה בתוך הארון, אם בפסי צבירה או פסי לד בקרבת מקום.

אז כמו שאני מסבירה ללקוחותי, התאורה היא אחד הדברים החשובים ליצירת אוירה אבל באותו זמן עליה להיות פונקציונלית. תאורת צד המיטה תעמוד על השידות או תהיה תאורת קיר. היום עושים גם תאורת מיטה היורדת מהתקרה. הכל לפי מנהג דיירי החדר, האם זו תאורת אוירה בלבד או שהיא משמשת גם לקריאה במיטה. וכך, עם שני מוקדי תאורה היכן שהם נדרשים- במיטה ובתקרה קרוב לארון, נוכל לשחרר את נקודת החשמל בתקרה באמצע החדר למאוורר, עם או בלי תאורה.

לכבוד יום האהבה ולמשך שבוע בלבד פגישת ייעוץ טלפוני בת שעה ללא תשלום

עוד בחירה שתרצו לעשות היא האם להכניס טלויזיה לחדר השינה, או שמא מספיקה מערכת סאונד או האם אתם מעדיפים שקט מוחלט. אם בחרתם להכניס טלויזיה, צריך יהיה להחליט מהיכן מתבוננים בה ולתלות אותה בגובה שנוח לצפייה מאותו המקום. אם המקום הזה תפוס על ידי ארון למשל, ניתן היום לשלב טלויזיה בדלת של ארון. אם תליתם אותה על קיר, ניתן לשלב אותה עם תאורה דקורטיבית בצידי הטלויזיה, כך שלא ישתקפו מנורות במסך.

להוסיף עוד רהיטים בחדר? כורסה, מקום להניח בגדים? או שהם יהיו מקום להצטברות של ערמות ובלגן? 

מה עוד ניתן לעשות אם נשאר עוד טיפטיפה מקום? שידת איפור, שתאפשר למי שאוהב או אוהבת להתארגן ליציאה מחוץ למקלחת בישיבה ובתאורה מתאימה. ובכלל מראה בחדר השינה זה אלמנט יפה ומוסיף רומנטיקה. 

זהו, מה נשאר עוד? לדאוג להצללה-האפלה. איך תרצו שתהיה תאורת היום ומה עושים אם היא מתחילה מוקדם מדי. וילונות זו תורה שלמה. תריס, וילון רומי? וילון משתפל? שכבה אחת או יותר? שקוף או אטום?

ואיך לטפל במשטח הרצפה כדי שמצד אחד לא יצבור אבק ולכלוך ומצד שני יהיה נעים למדרך, מחמם בחורף ולא מעיק בקיץ? 

וטקסטילים? כריות, כיסויי מיטה, שמיכות בחורף ושמיכות בקיץ   

ומה באשר לצבעוניות? בהיר זה נקי ונעים אבל היום הולכים דוקא צבעים כהים שיוצרים אוירה רומנטית ומכובדת.

מממ…. איך אומרים? אהבה זה כואב!

אז אם כל ההחלטות האלה מציפות ומבלבלות, אם אתם רוצים לשדרג את חדר השינה שלכם או לעצב כל דבר אחר בבית ואין לכם מושג מהיכן להתחיל, אני כאן כדי לעזור.

לכבוד יום האהבה ולמשך שבוע בלבד פגישת ייעוץ טלפוני בת שעה ללא תשלום

צבע האינדיגו – “הכחול של יפן”

האינדיגו הוא צבע המופק באופן טבעי לחלוטין מצמחים ומתקשר למגמות עכשוויות של קיימות באדריכלות ובעיצוב הפנים. הבריטים שסחרו עם יפן במאה ה-19 התרשמו מצבע האינדיגו הנפוץ וכינו אותו “כחול יפן”.

כבכל סוף שנה, התפרסמה בדצמבר 2019 הבחירה של מכון הצבעים Penton לצבע השנה 2020. באופן מפתיע, נבחר השנה צבע PANTONE 19-4052 כחול קלאסי סולידי מאוד. היה זה לאחר רצף של שנים בהן הצבע הנבחר ביטא משהו מקורי ושונה. המסורת של מכון הצבעים להכריז על צבע שנתי החלה לפני כ-20 שנה, בתחילת שנות האלפיים. הצבע השנתי הראשון נבחר לפני כעשרים שנה, על סף תחילת המילניום ועל רקע החששות מפני התחזיות האפוקליפטיות של באג אלפיים. גם אז נבחר צבע תכלכל ומרגיע Cerulean לפתוח את המילניום.

“הצבע הכחול מדגיש אמינות וקביעות, כל התכונות הנחוצות בקצב המהיר של העולם הנוכחי. צבע זה משרה ביטחון גם מפני שהוא מזכיר לכל כך הרבה אנשים את צבע השמיים ברדת הערב. זה מרגיע, אבל גם מעורר מחשבה וציפייה”, אמרה סמנכ”ל פנטון לורי פרסמן. הגוון הוא חסר מגדר וחסר עונות, מה שהופך אותו לנגיש לכולם.

ההכרזה של פנטון מתקשרת לחזרה ההדרגתית של עיצוב הפנים לסגנונות קלסיים ושמרניים עם טוויסט חדש. כחלק ממסע הפרסום השיווקי שלה, שיתפה החברה פעולה עם כמה מותגים כדי לפתח את הריח, הצליל, הטעם והמרקם של Blue Blue. החבילה הרב-חושית שהתקבלה כללה: דוגמה של בד דמוי זמש, נר בריח מושק וים, מלח, ג’לי בצבע כחול בטעם פירות יער, וטרק שמע בן שלוש דקות שכותרתו “”Vivid Nostalgia.

הבחירה שמחה אותי באופן מיוחד, שכן זהו הגוון של האינדיגו המזוהה כל כך עם האסתטיקה היפנית. האינדיגו הוא צבע המופק באופן טבעי לחלוטין מצמחים ומתקשר למגמות עכשוויות של קיימות באדריכלות ובעיצוב הפנים.

הכל מתחיל בצמח הפוליגונום הצנוע למראה.

לאחר הקטיף, העלים נמעכים, מעורבבים במים, מחומצנים, מורתחים ומצומצמים לעיסה כחולה וסמיכה. שום דבר לא מתבזבז: הקצף הופך לפיגמנט לצביעה, את מי הפסולת משיבים כדשן לשדות וגבעולי הצמח הופכים לקומפוסט.

הדבר החשוב ביותר בעת הכנת Sukumo הוא לפקח בקפידה על כמות המים שנוספת לסוקומו ועל טמפרטורת התסיסה. תמיסת אקו עשויה מים ואפר מתווספת לסוקומו ליצירת התרכובת הנוזלית המשמשת כצבע. התהליך אורך מספר שבועות ודורש מיומנות של בעלי המקצוע.

צביעת השיבורי (shibori) היא טכניקת צביעה בקשירה. במערב קוראים לטכניקה זו ” tie die “. קושרים את הבד בצורות קיפול שונות. הבד הכרוך טבול אז באמבטיה של צבע האינדיגו העז. במקום בו הכריכה הדוקה, הצבע אינו חודר ויוצר ניגוד יפה של כחול עמוק ולבן פריך.

ועכשיו, רגע האמת… התפרים והקשרים בבד מוסרים וכאשר הבד נפרם בזהירות, נחשפים הדפסים. הבד נשטף ומיובש בשמש ואז מוכן לגימור. לעיתים השיבורי עובר גם ריקמה בתפרי קאנטה מסורתיים בשורות קטנות בשתי וערב.

צביעת האינדיגו נקראת ביפן איזומה (Aizome). הבריטים, שסחרו עם יפן במאה ה-19, התרשמו מצבע האינדיגו הנפוץ וכינו אותו “הכחול של יפן”. הוא משמש ביפן לצביעת בגדים מאז ימי קדם וכיום גם לפריטים מודרניים כמו בד הדנים-ג’ינס.

צביעה באינדיגו נהוגה באזורים שונים בעולם; הוא הגיע מהודו ליפן בדרך המשי. העיתוי אמנם לא ברור, אך ישנו תיעוד של גידול צמחי אינדיגו ביפן מהמאה ה-6. בתחילה הוא הוגבל לאצולה או לסמוראים, אשר רק הם הורשו ללבוש בדים יקרים כמו משי. במהלך העשורים הפך האינדיגו לשם נרדף לתרבות הסמוראים.

תחת השריון שלהם היו הסמוראים לובשים בגדים צבועים באינדיגו, כדרך להגן על גופם מפני זיהום הפצעים. גם כבאים היו לובשים בגדים צבועים באינדיגו, כדי לנצל את התכונות שלו כמעכב בעירה. לאינדיגו השפעות אנטי בקטריאליות, הוא דוחה חרקים והוא יעיל גם למניעת ריחות. בימים עברו, העדיפו נשים יפניות ללבוש יוקאטה צבועה באינדיגו לטיולי ערב בקיץ, כדי למנוע עקיצות חרקים. לבוש Aizome שימש כמרפא לבעיות עור. החל במאה ה-7, בתקופת אדו (1603-1868), התפשט השימוש באינדיגו אל בגדי העבודה של האנשים הפשוטים, וכלי בית שונים נצבעו באינדיגו.

בשנת 1880 פותח בגרמניה רכיב כחול סינתטי כימי, שיובא ליפן והפחית את השימוש באינדיגו הטבעי. אולם לאחרונה, חוזר שוב הצבע הטבעי לשימוש נרחב, בשל התכונות הרפואיות שלו, בטיחות השימוש בו והעובדה כי הוא נשאר יציב בהרבה, בהשוואה לתרכובת הכימית.

מחוז טוקושימה (Tokushima) באי שיקוקו, האי הרביעי בגודלו בארכיפלג היפני, ייצר תרכובת צבעי אינדיגו באופן פעיל מתקופת אדו (1603-1868) ונותר אזור הייצור המוביל ביפן גם כיום לצבעי אינדיגו ומוצרים נלווים. עץ ארז צבוע באינדיגו שימש לריצוף חלל הגלריה בספרייה העירונית. צבע האינדיגו מבליט את ליבת עץ הארז ומוסיף נופך מודרני למלאכה הקלאסית.

בדים בהדפסים כחולים אפייניים

האמנות המסורתית מעורבת במסתורין. בביקורי בקיוטו במפעל צביעה באינדיגו, קיבלו את פנינו בסבר פנים יפות בחנות, אולם לא הניחו לנו להיכנס לחדרים האחוריים ובוודאי שלא לצפות בהכנת הצבע או הטבילה בו. כמו במקומות רבים ביפן – הצילום אסור.

המסורות המושבות עוברות בתוך המשפחה ונחשבות סוד מקצועי. הנה מספר תמונות “אסורות”.

התכונות הנקשרות לצבע הכחול:
הצבע הכחול נחשב לצבע האינטואיציה, התפיסה והתודעה הגבוהה. עוזר בפתיחת ה”עין השלישית”, מעודד ריכוז עמוק ומסייע להתבוננות פנימית ומדיטציה. זהו צבע שנקשר לתורות הניו-אייג’; היכולת העל-חושית לראות פנימה ואינטואיציה.

אינדיגו עוצמתי ומכובד משדר יושרה וכנות עמוקה, דבקות רבה, חוכמה וצדק יחד עם הגינות וחוסר פניות. אנשים עם תכונות אינדיגו מחפשים מבנה וארגון. אינדיגו אוהב טקסים ומסורות, דת ומערכת מוסדית ודואג לתכנון לעתיד. אינדיגו ממריץ פעילות ימין במוח או יצירה ועוזר בכישורים מרחביים. זהו צבע דרמטי המשויך לעולם התיאטרון. בעיצוב נשתמש בכחול ליצור תחושת מכובדות או תחושה רוחנית של שלווה ורוגע.

התכונה השלילית של אינדיגו קשורה לקנאות ולהתמכרות. מהוורקוהולי ועד הקנאי הדתי. בעיצוב, שימוש יתר בכחול יכול ליצר סביבה קרירה או מלנכולית ועצובה.

טיפים לשימוש באינדיגו בעיצוב הבית

Mark Cunningham Photo by Richard Powers

לנועזים אני מציעה לצבוע קיר אחד או יותר בצבע הכחול ויתכן שגם את התקרה. לנועזים פחות ניתן להציע להכניס כחול לפריטי אמנות, טקסטיל ריפודים ושטיחים. הוסיפו סגול, טורקיז או כתום כדי לרכך את המראה.

דוגמאות לאופן בו כחולים משתלבים עם צבעים נוספים ליצירת האווירה הרצויה
https://www.remodelista.com/posts

בהתחשב בעובדה כי זהו צבע קלאסי וסולידי שיישאר עדכני עוד הרבה שנים, אפשר לתכנן ריהוט בצבע כחול למטבח או לחדר השינה, ליצירת אוירה שלווה ומכובדת.

ספה כחולה בעיצוב בית בבנימינה. עיצוב: אסתי דינור. צילום: איתי אבירן
https://www.turbulences-deco.fr/tigmit

עיצוב פנים בשבילי הוא יצירה תרבותית בעלת שכבות. התוצאה הסופית היא קו, משטח, נפח, חומר, אור, צבע, טקסטורה והתחושות שנוצרות מהשילובים של הכל יחד. אך חלק מהשכבות הן גם תרבותיות. האמנות, ההיסטוריה העבר שהיה כאן לפנינו והעבר שנשאיר לבאים אחרינו. הם כולם ספוגים געגועים ותקוות. ההיכרות איתם מוסיפה לנו עומק ומשמעות. זו הדרך בה אני מעצבת. מתוך ידע, הבנה והערכה אמנותית ותרבותית. זה ספוג בקירות, ברהיטים, בשטיחים בחומר וברוח.

בואו לעצב איתי את המקום שלכם.
אסתי

ועכשיו, אליכם קוראים יקרים – אם אתם רוצים בית משופץ, יפה ומעוצב עד פסח הקרוב (אנחנו עכשיו בתחילת השנה...) – זה הזמן להתחיל בעבודה! פנו אלי במהרה, ונתחיל לעבוד:

לקבלת הצעת מחיר לפגישת יעוץ הרשמו כאן

לכבוד חנוכה – כיצד האור משפר את מצב הרוח

ג’יימס טורל open sky’ נאושימה, יפן

Light is not so much something that reveals, as it is itself the revelation. James Turell (b.1945)

“אור אינו דווקא משהו שמגלה אלא הוא ההתגלות עצמה”. ציטוט זה של האמן האמריקני גיימס טורל, שרוב יצירתו משלבת ארכיטקטורה ואור טבעי ומלאכותי טומן בחובו הכל. טורל הוא נוצרי מאמין ובעבודותיו יש כח רוחני הנמסך באור, שמטשטש גבולות ויוצר תעתועים לעין ולנפש. ביפן הוא אמן אהוב ועבודותיו מוצגות במוזיאונים רבים. כאן עבודה מהאי נאושימה, אחד משלושת איי האמנות.

האור הוא אלמנט ארכיטקטוני רב כח. :
“האדריכלות היוונית לימדה אותי שהעמוד הוא המקום שבו האור אינו, והמרחב שביניהם הוא האור. ליצור עמוד שצומח מהקיר והופך את קצב משלו ללא אור, אור, לא אור, אור: הפלא של האמן. (לואיס קאהן).

כנסיית האור תדאו אנדו, אוסקה, יפן Church of light by Tadao Ando, Osaka Photo by hry_nagai on flickr

עבודה מוכרת של האדריכל היפני תדאו אנדו בכנסיית האור שבאוסקה משתמשת בחרכי האור מהווים את הצלב ומדגימים כל כך טוב את היחס לma-, המושג היפני לאותו מרווח בין הדברים שחשוב כמו הדברים עצמם.

לפגישת ייעוץ לעיצוב תאורת הבית והמשרד הכניסו פרטים כאן או התקשרו

Fête de l’Escalade source: https://hebdolatino.ch/francais/88-vivre-en-suisse/9289-fete-de-l-escalade-06-08-dec-2019.html 

אינו העם היחיד החוגג את נוכחותם של האש והאור בעיצומו של חורף, בסמוך ליום הקצר בשנה. שרידים של חגים פגניים הקשורים בגירוש הרוע על ידי אור עדיין מתקיימים בעולם בתאריכים קרובים לשלנו. בג’נבה בשוויץ חוגגים את האסקלד Fête de l’Escalade  בפסטיבל המתקיים בין ה-11 ל-13 בדצמבר.

https://gethiroshima.com/features/art-entertainment/festivals/chinkasai-fire-festival/

ה- Chinkasai Fire Festival  נחגג בערב ראש השנה ב-31 בדצמבר באי מיאג’ימה קרוב להירושימה שביפן. כאן דווקא האש מעוררת חשש, בארץ שכל בתיה בנויים עץ חוגגים לכבוד האש שתהיה רחומה. 

בהודו חוגגים את החג ההינדי דיוואלי (Diwali) שמשמעותו שדרת האורות והוא מסמל את ניצחון בני האור על בני החושך. בחמשת ימי החג מפגני תאורה ואש כולל זיקוקים נפצים. 

אירועים המגרשים את החושך כשהחורף בשיאו, קשורים לאימה שהחושך הוא משרה ע ל בני האדם. ומהצד השני האור משרה שמחה ואופטימיות.

https://www.holidify.com/pages/diwali-in-india-262.html

מיעוט שעות אור הוא הסיבה שבארצות הנורדיות גוברים מקרי הדיכאון וההתאבדויות במהלך החורף החשוך. 

אפשר להבין שלהדלקת הנרות והאש של חנכה,  ביחד עם החמימות של  ההתכנסות המשפחתית, תפקיד משמעותי בהרחקת החשש מהחשך החורפי ובהכנסת השמחה לבית וללב.

Photo by Pascal Müller on Unsplash

אנו חיים בתקופה שקצב החיים בה הוגבר. בבית אנו צריכים לתת איזון והרמוניה. החלל בו אנו מקימים את הפעילות הפרטית שלנו צריך לטעון אותנו אנרגיה. תפקידו של הבית בנוסף להיותו מפלט מן החוץ הוא להיות מקום של הארה והשראה, מקום שמשמח אותנו. התפקיד החשוב ביותר של המעצב בכל החלטה המתקבלת הוא למצוא איך הבית משקף את רוחם של דיריו וכיצד כל מי שיבוא הביתה ירגיש את שמחת החיים. אי אפשר להגזים בחשיבות התאורה הטבעית והמלאכותית ליצירת האווירה בחלל אותו אנו מעצבים. 

לטיפול באור, טבעי ומלאכותי יש מקום חשוב בתכנון, לכן אני מכניסה אותם בשלב ראשוני ביותר, כדי להדגיש שיש לקחת את אלמנט האור בחשבון, לא פחות ואולי יותר מכל אלמנט ארכיטקטוני המתוכנן בבית. 

נתוני התאורה לתכנון התאורה הטבעית אחראי אדריכל הבניין. הוא מתכנן את המפנה של הבניין על המגרש, היכן יהיו הפתחים ומה יהיה גודלם. בעזרת מעצב הפנים ידאג גם להצללה, כדי למנוע בוהק וחום לא נעימים. האור בבניין מהווה את אחת מאבני הבניין. האור הוא חומר. ניתן להגדיר באמצעותו חללים וחשיבותו של האור הטבעי היא קרדינלית.

La chapelle de Notre-Dame-du-Haut at Ronchamps, Le Corbusier 1954

האדריכל לואיס קאהן, המוכר באדריכלות כמסטר של האור, הדגיש את המשמעות הפרוגרמתית והמרחבית של אור יום: “אפשר לומר שארכיטקטורה היא יצירת חללים שהם פרי מחשבה. … כפי שמוסיקאי רואה מוסיקה בפרטיטורה ושומע אותה, כך תכנית בניין צריכה להיקרא כמו הרמוניה של חללים ואור. אפילו במרחב שאמור להיות חשוך צריך להיות מספיק אור מאיזה פתח מסתורי, כדי לספר לנו כמה אפל הוא באמת. כל חלל חייב להיות מוגדר על ידי מבנהו ואופיו של אורו הטבעי”

האלמנט החשוב שאני אוהבת לקחת מהתיאוריה של קאהן הוא את מקור האור, המוסתר לעתים קרובות היטב מאחורי תריסים או קירות משניים, ובכך כל תשומת הלב מתרכזת על השפעת האור ולא רק על מקורו.

לואיס קאהן האסיפה הלאומית בדאקה, בנגלדש https://www.archdaily.com/362554/light-matters-louis-kahn-and-the-power-of-shadow

לפגישת ייעוץ לעיצוב תאורת הבית והמשרד הכניסו פרטים כאן או התקשרו

תאורה היא כלי חשוב, גם אם מורכב, בארכיטקטורה לא זו בלבד שהיא מעניקה אווירה, מרקם וחיות, אלא שהיא חיונית יותר ויותר בעידן בו הטכנולוגיה מרחיקה אותנו מהטבע. 

לצד הערך האסתטי והפונקציונלי שיש לתאורה הטבעית והמלאכותית במבנה, חשוב להבין כיצד הוא משפיע על בריאותנו ועל מצב הרוח שלנו. 

רוב אוכלוסיית העולם נמצאת 90% מהזמן בתוך מבנים. למרות שהאור המלאכותי מאפשר לאנושות להתפתח, הוא גם גובה מחירים בריאותיים, פסיכולוגיים וחברתיים. האבולוציה של גוף האדם התפתחה כדי להגיב על אור וחושך טבעיים. “זיהום האור” הנובע משעות רבות ועוצמה של אור מלאכותי, במקום ובזמן שהיו בעבר חשוכים, משבש את המקצב הקידיאני, הוא מחזור האור הטבעי בגופנו. 

המחקר מראה, כי כמות נאותה של אור משפרת את מצב הרוח ואת רמות האנרגיה, בעוד תאורה ירודה תורמת לדיכאון ולליקויים אחרים בגוף. הכמות וסוג התאורה משפיעים ישירות על ריכוז, תיאבון, מצב רוח והיבטים רבים אחרים של חיי היומיום.

כיצד אדריכלים יכולים להשתמש בתאורה כדי לקדם מקצבים בריאים ולכן חיים בריאים יותר?

החוקרים ממליצים לחקות מחזורי אור טבעי עם אורות מלאכותיים. אורות בוהקים וחזקים יותר לבוקר ובמהלך היום, בעוד שאור מעומעם מומלץ לשעות הערב והלילה. חוסר התחשבות במקצב יכול לגרום בלבול במערכות, לשנות את לוחות השינה שלנו, או לגרום לירידה באנרגיה לאורך כל היום. 

לפגישת ייעוץ לעיצוב תאורת הבית והמשרד הכניסו פרטים כאן או התקשרו

טמפרטורת הצבע של האור  משפיעה גם היא על גוף האדם. אור ‘ חם ‘ ו’ קר ‘ לא מתייחסים לחום הפיזי של המנורה, אלא לטון או לצבע של האור. טמפרטורת צבע גבוהה (K המדד הוא ביחידות קלווין) יהיה האור בהיר וקריר יותר. התאורה החמימה יוצרת סביבה מסבירת פנים ומרגיעה, בעוד שתאורה קרה, הקרובה יותר לאור הלבן, גורמת לנו לחוש ערניים, ממוקדים ויכולים להגביר את רמות הפרודוקטיביות.  

בעשורים האחרונים כבשה תאורת הלד את מקומן של נורות הליבון. נורות הליבון של אדיסון ונורות ההלוגן, אלה הנורות שמאירות באמצעות חוט להט, אשר בוער באש בתוך שפופרת זכוכית. אולם השריפה, בד בבד עם אנרגית האור מייצרת הרבה אנרגית חום וגורמת לבזבוז משאבים.

http://www.archdaily.com/345910/christo-unveils-inflatable-light-infused-installation-in-germany/ אינסטלציה  של האמן כריסטו בגרמניה. האור המתנפח. הנפח מודגש על ידי תאורה על דפנות פנים הבלון בגובה 107 מ’.

 טכנולוגית הלד LED שינתה לגמרי את האופן בו נוצר האור באמצעים דיגיטליים. נורות אלה נמצאות אתנו כבר כמה עשורים. הן אמנם יעילות פי כמה ממנורות הליבון, אך רק לאחרונה מצליחים להפיק מהן אור באיכות החזרת צבע קרובה לאור השמש.   את רמת הקרבה לאור שמש מציין מדד ה – (CRI (olor Rendering Index . ככל שהCRI יהיה גבוה ויתקרב ל-,100% האור שמוחזר ממשטחים צבעוניים יהיה קרוב יותר לצבעם ה”נכון”. בנורות באיכות פחות טובה תהיה סקלת הצבעים מוטה לכוון התדר הכחול (על חשבון תדר האור האדום). 

הפגיעה היא לא רק במראה ובאיכות הצבע, שמאבד מחיותו בהעדר אדום וצהוב. בחיים באור טבעי, הצבע הכחול דומיננטי בבוקר ואילו בערב משתלטים צבעי השקיעה האדומים. כאשר האור הכחול דומיננטי גם בערב הגוף מפרש זאת כבוקר ונפגעות  הרמות של הורמון המלטונין המסייע בשינה. בשימוש בתבונה, אור כחול יכול להיות אידיאלי עבור אותם חללים בהם המוח צריך לעבוד במהירות מלאה, כגון חדרי ישיבות, מטבחים תעשייתיים, ואפילו במפעלים, שם דרושה רמת ריכוז גבוהה.

אז איזה “טיפ” קיבלנו כאן? 

שתכנון תאורה הוא תחום מורכב שאי אפשר להגזים בחשיבותו לתחושת הנינוחות, השמחה וההשלכות הבריאותיות הכרוכות בטיפול בו. תנו על זה את הדעת ושלבו בעלי מקצוע שיוכלו שמכירים את התחום על בוריו. 

יש לבצע חישובים של עוצמת האור הדרוש בהתאם לגודל החלל, הפעולות המתבצעות בו, צבע האור ולהקפיד על CRI גבוה, כתנאי ראשוני לתכנון תאורה מוצלח

מתכנן התאורה יעצב תאורה בתרחישים שונים, אשר ישנו את האוירה בחלל, בהתאם לשעות היום, מוקדי ואופי הפעילות, כך שהחדר שלכם יכול לפשוט וללבוש צורה. 

החלטות כמו: מה יהיו מוקדי התאורה הטבעית והמלאכותית? האם להכניס חשמל חכם? כיצד לשלוט בתרחישים? מתקבלות בשלבים הראשונים של תכנון המבנה. 

הכניסו אותן הרבה לפני שבוחרים גופי תאורה ומתכננים נקודות חשמל. יש לקבל החלטה שאור הוא חומר, אחד מאבני הייסוד של תכנון החלל וככזה יש לתת לו את המקום הראוי בתשומת הלב בתכנון ובחלקו בתקציב הבנייה או השיפוץ. 

ומזכירה לכם שבחנוכה שעבר כתבתי על האור באדריכלות היפנית.

לפגישת ייעוץ לעיצוב תאורת הבית והמשרד הכניסו פרטים כאן או התקשרו

Inaesthetic Kenji Architectural Studio – House in Tamatsu – Osaka Prefecture, Japan 2011. Photo © Yohei Sasakura

מעברי דירה קורים בקיץ. בעיקר בקיץ – כמה טיפים על איך לעבור דירה ולהזיע כמה שפחות.

במצבים שהדירה באמת דוחה, חשבו מה יעזור לה להשתקם, ערכו מו”מ עם המשכיר וטפלו בשיפוץ קצר וחסכוני על חשבון חלק משכר הדירה העתידי. כך ניתן להתגבר על מרצפות כעורות, חיפויים שבורים ואפילו מטבח מזעזע. דירות מוזנחות הן גם זולות יותר, אז במקרה הכי גרוע, עשו את זה על חשבונכם וחשבו על זה כתוספת לשכר הדירה.

מעברי דירה קורים בקיץ בעיקר בקיץ. הנה, בפעם האחרונה דווקא עברנו בחורף ביום האחרון של 2012. כמעט שבע שנים טובות. אבל אנחנו היוצא מן הכלל. החיים תפסו אותנו באיזשהו שלב, כפי שקורה תמיד ובלי ילדים זה לגמרי לא נחשב. אין לוחות זמנים של בתי ספר וחפשים. מעבר דירה בלי ילדים גם קליל הרבה יותר כמעט כמו לנסוע לחו”ל אתה והפקלאות וזהו. 

מעבר דירה מזמן לנו נקודת אתחול מחדש. הפעם אני מדברת על מעבר בין דירות שכורות, שם נהיה משוחררים יותר מהחלטות “הרות גורל” על בחירת קרמיקה בשירותים או השקעה מונומנטאלית במטבח שהם מנת חלקנו כאשר הבית הוא שלנו. למען פשטות הדיון, אני מנסה לנטרל את המחשבות על נושאים שנראים בעינינו “בלתי הפיכים” ולכן מקשים ומעכבים את ההחלטה ומעיקים על הנפש והכיס. בואו נשאר במהלך של העברת חיינו ממיכל למיכל. מדירה א’ לדירה ב’ או מבית א’ לבית ב’ בשכירות.

טיפ ראשון: הבחירה- גם דירה בשכירות אפשר וצריך לשפץ.

הבחירה של דירה להשכרה מושפעת מהרבה מאוד פרמטרים, שחלקם אינם עיסוקי,  אז ארפרף עליהם בחפזה: המיקום, המחיר, הגודל או מספר החדרים (שזה לא אותו הדבר), הקומה, החנייה, מעלית, גיל הבניין וטיב הבנייה, מספר השכנים, הנוף, כווני אויר, משופצת, מרוהטת, גינה, מרפסת, גג, בעלי הבית, אורך השכירות, תנאי ההסכם ועוד. אז נניח שכבר בחרתם, חתמתם, הפקדתם ואתם עומדים עכשיו בפני השלב הבא. 

לפעמים, נעדיף לקחת דירה שמתאימה מבחינת יתר הפרמטרים, כמו מיקום ומחיר, אך היא ממש לא לטעמנו מבחינת הנראות והתחזוקה.  נסו לראות מה הדברים שהכי מפריעים לכם ולהביא את בעלי הבית לתקן אותם לפני כניסתכם. לי למשל, מאוד הפריע מצב האמבטיה שהיתה חלודה ומוכתמת. מכיון שזה המקצוע שלי, ידעתי שזו השקעה לא מאוד גדולה לצבוע אמבטיה מברזל. לקחתי על עצמי לטפל בזה על חשבון המשכירים ואני נהנית מטבילה רוגעת ונקייה. צביעת הבית, לעומת זאת, ברוב המקרים מושתת על השוכרים, אז אני מעדיפה לצבוע בתחילת תקופת השכירות. כך אני מוודאת שהצביעה היא לטעמי ובאיכות המתאימה לי. שכירת פועל יומי הוא השקעה כדאית, אם אתם כבר לא באנרגיות של לצבוע לבד. כדאי להשקיע בקניית פך הצבע והמברשות ולחסוך את הפער הקבלני שבהזמנת צביעה מקצועית. אחרי הכל, תשהו פה רק כמה שנים. לא להשתגע עם צביעה שתחזיק עשר שנים. במצבים שהדירה באמת דוחה, חשבו מה יעזור לה להשתקם, ערכו מו”מ עם המשכיר וטפלו בשיפוץ קצר וחסכוני על חשבון חלק משכר הדירה העתידי. כך ניתן להתגבר על מרצפות כעורות, חיפויים שבורים ואפילו מטבח מזעזע. דירות מוזנחות הן גם זולות יותר, אז במקרה הכי גרוע, עשו את זה על חשבונכם וחשבו על זה כתוספת לשכר הדירה. 

את הניקיון בדירה מומלץ לעשות טרם המעבר עם או בלי שירותי ניקיון בתשלום, כל אחד לפי יכולותיו ותקציבו. אל תשכחו שיש להשאיר גם את הדירה שעוזבים מתוקנת, צבועה ונקייה ותוכלו להיעזר באותם בעלי מקצוע בשני המקומות. 

טיפ שני: תכנון הריהוט והמעבר. 

אין מה לעשות, הכי טוב היה לו יכולנו להחליף ריהוט בכל פעם שאנחנו עוברים דירה. מה שמתאים לאחת לא מתאים לאחרת. יכול להיות שהעולם הולך לשם ועם השתכללות מדפסות התלת-ממד נוכל גם להתיך את הרהיטים שלנו ולהדפיס לנו ריהוט חדש. אבל עד אז, נאלץ להסתפק באפשרויות קונבנציונליות. אם עוברים מדירה גדולה לדירה קטנה חייבים לצמצם גם את התכולה אבל גם במעבר בין דירות באותו הגודל, לא בהכרח יהיה לנו קיר באורך מתאים לספה או לארון שברשותנו. נסו להיות יצירתיים. יכול להיות שמי ששוכרים את הדירה אחריכם ירצו לקנות מכם את הארון שמתאים בדיוק לקיר הזה ואתם גם תחסכו את ההובלה וגם תוכלו לקנות משהו מתאים לדירה החדשה. גם אני קניתי שלחן אוכל, כסאות ומיטה ממי שהשכירה לי את הבית באחד הסבבים. במקביל, מכרתי למי שקנה ממני את הבית מזנון עתיק וסלון עור מעוצב שהממדים שלהם לא אפשרו להעבירם מבית קרקע לדירה בתל אביב. הסיבוב הזה משתלם לשני הצדדים, כי המחיר והנוחות לוקחים בחשבון שלריהוט יש יותר ערך במקום עבורו הוא תוכנן במקור ומגיעים לעמק השווה. 

ולבסוף: תכננו את העמדת הריהוט ממש כאילו תכננתם כניסה לדירה חדשה. מספר ימים לפני המעבר הלכתי למדוד ולשרטט את תכנית הדירה. מדדתי את כל הרהיטים שלי ותכננתי מה נכנס היכן. מה שלא היה לו מקום, לא העברתי. חבל על המאמץ. אפשר למכור, למסור או לתת למובילים. זה יעיל יותר מאשר למצוא איך להיפתר מזה מאוחר יותר. 

טיפ שלישי: אריזה ופריקה פירוק והתקנה

המובילים שלי לא נראו ככה 

אלא יותר ככה אבל עבדו ביעילות ובחביבות. 

גם כאן כבר נכתבו תילי תילים של טיפים ועצות. אז מה שיש לי להוסיף הוא כרגיל: Travel light . תשתמשו בהזדמנות הזו כדי לאתחל מחדש, לחשוב שוב מה דרוש ומה מיותר בחיים שלכם. היפרדו ממשקל עודף. השתמשו בנקודת המבט הבנאלית אך היעילה של מרי קונדו (סוד הקסם היפני) ושאלו את עצמכם מה משמח אתכם, במה לא השתמשתם שנים, מה באמת מעורר בכם זיכרונות והוא חלק מפס הקול של חייכם ומה עושה לכם את ההיפך. בפעם הבאה, טוב יותר אם תשקלו את כל זה טרם שקניתם דבר מה מיותר. כך יהיה טוב יותר גם לכדור הארץ.

והחבילות לא נראו ככה 

אלא יותר ככה 

את מה שנשאר ארזו בצורה מסודרת ונקיה. השתמשו בנייר עיתון לבן (טרם הודפס) בארגזים חדשים לאריזה. הם ילכו למחזור והכלים שלכם ישארו נקיים ולא יצטרכו שטיפה. מאחר שאתם יודעים לאן ילך כל ארון, תוכלו לארוז ולסמן את הארגזים לפי ארונות ולפי חדרים אליהם ילכו, מה שיקל מאוד על הפריקה וסידור הארונות בדירה החדשה. חברות ההובלה מספקות גם שירות אריזה, אך אני לא ממליצה. אין להם מנדט להחליט מה לזרוק והבלגן הולך אתכם. בשנים האחרונות יש שירות של סידור ארונות ומומלץ מאוד להשתמש בו, אם העלות משתלמת לכם. רוב המסדרות מחייבות במחיר לשעה ותהיינה מסוגלות להעריך מראש כמה שעות ידרשו לאריזה ומיון וכמה לפריקה וסידור. המוביל שלנו הביא ארון תליה על גלגלים, מה שאפשר את הובלת כל הדברים התלויים על קולבים מארון בבית א’ לארון בבית ב’. הברקה.  

ברוכים הבאים הביתה 

לאחר הצביעה והניקיון, אל תשכחו להעביר את התקשורת מראש: כבלים, ממירים, חיבור למדפסות. המשרד הביתי שלנו הושבת לשעתיים בלבד ביום המעבר. ולבסוף, אם אינכם מוכשרים לעשות זאת בעצמכם, קחו לכם הנדי מן (או וומן) שיפרקו לכם את הרהיטים, גופי התאורה, מכשירים חשמליים ואקססוריז בדירה אחת וירכיבו בשנייה. רשימה מסודרת של מה צריך לעשות תקל עליכם לקבל הצעת מחיר מאיש המקצוע, להעריך את הזמן שעליו להיות אצלכם.  

טיפ רביעי, השתקעות

כאשר הכל במקום קחו את הזמן ועשו שינויים שאולי לא חשבתם עליהם מראש, הזיזו רהיטים, עברו שוב על מה שיכול להיות מיותר, תלו תמונות, תראו אם חסר משהו. כעבור מספר חדשים, אם יש קופסאות שעדיין לא פרקתם, סימן שאינכם זקוקים לתכולתן. חזרו על התהליך, למסור, למכור, למחזר…

המקום השקט שלך בעולם

צעירה נצחית. אחרי עשרות שנים של ניהול בתחום ניהול ומדיניות תרבות, היה ברור לאסתי שזו נקודת הזמן בחייה בה היא חייבת לתכנן עתיד. היא הלכה בעקבות כמיהת ליבה – עיצוב פנים באסתטיקה יפנית.

החודש יצא לאור ספר בפורמט מהודר של מגזין האדריכלות והעיצוב הוותיק – בניין ודיור. הספר נקרא הכח הנשי. הוא סוקר את עבודתן של עשר אדריכליות ומעצבות ונותן להן כבוד והערכה מקצועית בעצם הכללתן בספר היוצא אחת לשנה. בצניעות אוכל לומר שהתרגשתי לפנייה אלי לקחת חלק בקבוצה הנבחרת הזו.   


במפגש בביתה המרהיב של חדוה אלמוז, עורכת ההוצאה, הרחנו לראשונה את ריח הדפוס הטרי. נטלנו לנו כמה דקות להחליק על הדפים המבריקים, כל אחת לעצמה, אבל מהר מאוד גבר העניין ביתר חברות הנבחרת הזו ובצוות המערכת שהפיק את הספר הראוי להערכה. 

אם תרצו תוכלו לרכוש אותו כאן >>> 

ולקרוא כאן על אירוע ההשקה  >>>


במונולוג מרגש סיפרה חדוה על חוויותיה במהלך הראיונות לספר תוך שהיא חושפת את הסיפורים של כל אחת מהמשתתפות.

הנה הטקסט המלווה את הפרק עלי בספר:

אסתי די-נור

המקום השקט שלך בעולם 

מעצבת הפנים, אסתי די-נור, ארכיאולוגית בהכשרתה, מצאה את הקשר בין ארכיאולוגיה לאדריכלות דרך עיצוב הפנים, מקצוע המחייב דמיון שמסוגל להפוך צורה שטוחה, למבנה תלת ממדי בעל נפח וצורה הטומנת בקרבה חיים. 

צעירה נצחית, אחרי עשרות שנים של ניהול בתחום ניהול ומדיניות תרבות, היה ברור לאסתי שזו נקודת הזמן בחייה בה היא חייבת לתכנן עתיד. היא הלכה בעקבות כמיהת לבה- עיצוב פנים באסתטיקה יפנית. 

במבט לאחור, אסתי, יסודית מאוד המבססת כל פעולה, יצירה ועשייה בחייה על עקרונות איתנים של ידע ומקצועיות, מבינה כיצד הבחירה בלימודי ארכיאולוגיה, מקצוע העוסק בחקר החיים החומריים-כלים ומבנים של האנושות, הובילה אותה למקצוע שלה היום- עיצוב פנים. 

אסתי די -נור, ילידת ירושלים. בת למשפחה שורשית, גדלה בבית שהיה ספוג באווירה תרבותית. בגיל בו נתבקשה לבחור במקצוע לחיים, השורשיות של משפחתה הנחתה אותה בצורה הטבעית ביותר לארכיאולוגיה. לימים, כאשר הלכה אחרי משאת נפשה והחלה לעסוק באדריכלות ועיצוב פנים, היא נוכחה בקשר האיתן הקיים בין ארכיאולוגיה לבין אדריכלות. לדבריה, בממצאים ארכיאולוגיים ניתן לראות בוודאות את תמונת הנגטיב של האדריכלות. מוקד העניין הם חיי היומיום של האדם והקהילה מבנים, כלים פולחן, מבני ציבור.

בניו יורק, המשיכה את לימודיה לתואר שני בניהול מוסדות תרבות ועם חזרתה כיהנה במספר תפקידים בכירים בעולם התרבות. את שרשרת תפקידיה הציבוריים היא סיימה כמנהלת המועצה לתרבות של מפעל הפיס  ומנהלת התכנית סל תרבות ארצי. 

בשנים בהן החלה לעסוק בעיצוב פנים, היא גילתה את הקשר הרגשי העמוק אל התרבות היפנית. כאשר במשפחתה התקבלה החלטה להתחיל בבניית בית חדש, היא החליטה שעיצוב הפנים בבית ייעשה בהשפעה יפנית בסגנון הוואבי סאבי, שאת מהותו למדה בעת שביקרה ביפן. 

“בעיני, בית הוא יצירה אישית ואינטימית מאוד של בעליו. לכל אדם, זוג או משפחה יש סיפור, שנים של זיכרונות, ריגושים, תחביבים ואוספים. תפקידי כמעצבת הוא לסייע להם לבטא אותם בשפה אדריכלית – לייצר עבורם את החתימה האישית, שנשענת על מערכות היחסים בבית, שגרת היום הביתית ועל עולמם הפנימי. אני מוצאת קסם רב ביחסי הגומלין שבין האדם לסביבת המגורים שלו ולחפצים שאיתם הוא חי – הוא מעצב אותם ומשתמש בהם, והם משקפים אותו.

המשיכה לאמנות וליופי מלווה אותי כל חיי. אני נמשכת לפשטות, לבחירה של חומרים טבעיים באיכות מצוינת ולאסימטריה. הבתים שאני יוצרת מעוררי השראה, בעזרת חפצים שעקבות הזמן ניכרים בהם ומייפים אותם, כשהם מספרים את סיפור בעליהם.”

אסתי למדה להכיר את רזי התרבות היפנית. אחד מהדברים שהקסימו אותה היא הניגודיות הרווחת בתחומים רבים בתרבות היפנית. לצד קליגרפיה מעודנת וציורי מים המתארים טבע עדין, צמח גם יופיה הפרוע של המנגה, אמנות ציורי הקומיקס שאינה חפה מאכזריות. הדיוק מקסימאלי שבא לידי ביטוי בסידור הפרחים ובעיצוב הגינות למול המושג הפילוסופי הוואבי סאבי, המאדיר את השלמות שבחוסר השלמות, את המתכלה, הפגום, המיוחד בכך שאין עוד אחד דומה לו.   

בעשר השנים האחרונות זכו חמישה אדריכלים יפניים בפרס פריצקר היוקרתי לאדריכלות ועבודות אדריכלים יפניים נבנו בכל רחבי העולם. מעצבים יפנים בולטים באופנה, עיצוב מוצר ןבתחומי יצירה נוספים. האסתטיקה היפנית מדגישה את הטבע, החומר, הטיפול המיוחד באור לא ישיר, מסונן. העין היפנית מסתכלת לעיתים קרובות לא על החפץ עצמו, אלא על ה-מה (ma)  הריק הנוצר בין החפצים. הדרך למקדש חשובה לא פחות מהמקדש עצמו. 

“אני מתעניינת בתרבות היפנית העתיקה ומוצאת בה ערכים טהורים של יופי, אסתטיקה ושקט, שמהדהדים בי. סגנון הואבי סאבי, שמקורו בזן בודהיזם של המאה ה-17 ביפן, הוא מיצוי של כל האיכויות שאני מעבירה בעבודתי. זהו קוד אסתטי מצמצם, מדויק וצנוע, שנותן מקום לעבר ומאפשר את הלא מושלם. אין אנושי מזה. בבית שמעוצב לפי עקרונות הוואבי סאבי, כל אחד יכול למצוא את המקום שלו. החלל הביתי מקבל ונוח, ועם זאת מוקפד מאוד, מטופח ונותן כבוד למה שהוא מכיל. לכן גם בחרתי לקרוא לסטודיו שלי, ביתי המקצועי Wabi-Sabi”

הבחירה בעיצוב פנים נובעת מאהבתה לבני אדם והיכולת שלה להבין את הנמצאים מולה, גם אם לא הטיבו לתאר את עצמם במילים.  

“אני מעצבת בתים וחללים מסחריים לאנשים מיוחדים שיש להם עולם פנימי, ידע תרבותי, אהבה ליפה, ראו עולם ומחפשים עיצובים לא שגרתיים, שיבטאו אותם. אני יוצרת חלל שמעודד תקשורת בין אישית, יצירתיות, פתיחות, מקוריות, ומאפשר זרימת אנרגיה. הוא יהיה מואר נכון, קושר בין הסביבה לפנים ועוטף את בני הבית בהרמוניה.

החלל שלהם יהיה מקום שקט, שיראה נפלא, יהיה להם נח לחיות בו וחשוב מכל – יוכלו לקרוא לו הבית שלנו”.

לקוחותיה הרבים של אסתי מעידים שהיא אחראית ונאמנה קודם כל להם. היא מתייחסת במלוא הרצינות והאחריות לתקציב שלהם, שהופקד בידיה. היא מלווה אותם במסירות בכל הבחירות והצמתים במהלך הפרויקט, רואה את טובתם, גם כשהם לעיתים מתקשים לראות אותה ומוצאת דרך לשלב בהצלחה את עמדותיהם של כל בעלי העניין בפרויקט.

אסתי החליטה וביצעה. כאחת שאף פעם לא עשתה לעצמה הנחות, בעיקר בכל מה שנוגע לרכישת ידע ומידע, היא למדה עיצוב פנים בטכניון וכאשר סיימה, עקב הפרפקציוניסטיות שלה, הייתה לה תחושה שעדיין משהו חסר לה. 

היא הרגישה בצורך לדעת יותר  על הפרקטיקה של הבנייה והשלימה לימודי פיקוח בנייה. זה ידע שימושי בכל תהליכי הבנייה, תוך התמקדות בנקודות תורפה, המסייע   לה בתכנון ובעיצוב הפנים. מתוך הבנה שלתאורה יש תפקיד חשוב וקריטי בעיצוב פנים, היא השלימה לימודים בעיצוב תאורה ואימצה לעצמה ערכים רבים מהתפישה של האדריכלות ההוליסטית. אסתי מתמחה גם בעיצוב משרדים וחללים מסחריים. היא פיתחה את חנות הספרים והמתנות של מוזיאון ישראל, ניהלה מלון ומסעדות ועל כן מביאה  מיומנת בעיצוב פונקציונלי של עסקים. היא מבינה את דינמיקת המכירה, המוצרים, המסלול של הלקוח בשהותו בעסק, אמצעי תצוגה, אחסון, תאורה יצירת עניין להגדלת הפדיון ולעידוד לקוחות חוזרים.

היא לומדת כל מה שקשור לתרבות יפן והיא חוזרת לבקר ביפן לפרקים. לאחרונה שבה מסיור נוסף שם עם מי שלמד אדריכלות ביפן-האדריכל אריה קוץ. 

ביצירותיה של אסתי תוכלו בקלות לזהות את הקשר שלה עם האנשים איתם היא עובדת. כמי שמאמינה בקשר  אישי, היא יודעת לתרגם את אשר היה לעכשווי, ואת הקיים לעתידי. היא צעירה נצחית, מלאת הומור ואת הערצתה את השלמות היפנית היא מסכמת במשפט משעשע ששמעה מהאדריכל אריה קוץ: “אלוהים לא יכול לעשות הכל לבד לכן הוא המציא את היפנים”. 

בחרתי ביצירותיה של אסתי, כי היא אמיצה באמירה שלה, יצירתית, בלתי שגרתית וחושבת מחוץ לקופסה. אסתי מקצועית מאוד, יודעת את העבודה, יורדת לפרטים, מכירה טכנולוגיות וחומרים. אסתי מעצבת ללקוחותיה בתים ועסקים מלאי ייחוד ויופי. כל פרויקט הוא חד פעמי ונוצר אך ורק עבור אותו הלקוח, גם בפרקטיקה וגם בדמיון.

היא משלימה ללקוחותיה את שיש להם ואת שנתן להם הבורא ביצירתיות המייחדת כל אחד מהפרויקטים שלה. 

והפרק שלי כפי שהוא בספר >>> 

פסח כבר כאן, והוא לא רק חג האביב אלא גם חג השיפוץ!

כולנו מסתכלים על הבית ושואלים – אז מה נעשה השנה? צבע?
קבלו את הטיפים הכי טובים להפוך את הבית שלנו להכי נוצץ.

 

פסח באויר. לא כל כך מרגישים אותו בגלל הבחירות, וזה טוב, כי כמה כבר אפשר לקרוא מדורים על חומרי ניקוי וסידורי שולחן? 
אבל בכל זאת, אי אפשר שלא להתייחס לתחושה שמגרדת לנו בכל שנה באצבעות, צריך לשנות משהו, לצבוע? להחליף. בשביל זה העונה הזו קיימת, ואגב לא רק אצלנו.

כמעט בכל התרבויות יש חג הקשור בניקיון ובסידור הבית. זה דבר קדום, הרבה לפני שקמו יצרנים וחנויות שהשתמשו במסורות האלו לקידום מכירות.

הקירות והתקרה הם המשטחים הגדולים ביותר בבית והם נוכחים כל הזמן. אי אפשר לקפל אותם בארון אם לא אוהבים, אז כדאי להשקיע מחשבה ותכנון גם בטקסטורה וגם בצבעוניות. 
אינני נחשבת מהמעצבים המתפרעים עם צבע אבל גם לא השמרנית שבניהם. אז כשזה מגיע לבחירת צבעי הקירות אני אומרת שזה המקום שהכי קל לקבל בו החלטות. ההוצאה הכספית הכרוכה בהחלפת הצבעוניות היא כזו שאפשר להתחדש בצבע או בסקאלת צבעים בכל כמה שנים ולהרגיש חידוש וריענון.

פנטון Penton הוא האורים והתומים של צבע ובכל שנה מפרסם את “צבע השנה”. השנה הצבע הנבחר הוא כתום אלמוג. 
זה לא ה”ורוד מילניום” שהיה באופנה לפני שנתיים שלוש. אבל מסתבר שבאמנות “אין דבר כזה שאין דבר כזה” ובניגוד לשיממון של העשור הקודם (Grege זוכרים?) חברות הצבעים שמות דגש על מצבי רוח ובנו פלטות מגוונות בשבילינו.

בהרצאה האחרונה ששמעתי מיועצת הטרנדים של טמבור היו שפע של השראות, שהציגו משפחות שונות לכל אורח חיים ולכל טעם כמעט.

יש מענה לצעירים ולמבוגרים, לאנשי העיר ולאנשי הכפר, למי שאהבים מבריק או מט, מצבעים מתכתיים כמו ניקל ונחושת. יש משחקים של דוגמאות ומשחקים של טקסטורות. 
זה יותר קל עכשיו או יותר קשה?

זה יותר קל כמובן למי שיודעים איך להשתמש נכון בשפע האפשרויות איך להעיז מבלי להגזים. איך להתאים מבלי להיות שמרן מדי.

כיף גדול! המשך יבוא וצביעה מהנה בינתיים 🙂

 

טיפים לעיצוב של בית יפני

היום אני רוצה להרחיב במה שאני עוסקת בו ביומיום- עיצוב באסתטיקה יפנית. מצאתי את עקרונות האסתטיקה היפנית כתמצית של מה שאני מאמינה בו בעיצוב. זה לא רחוק מקו המחשבה המינימליסטי של המודרניזם או המהות של “פחות זה יותר” והוא קיים כבר מאות שנים. 
המקור הוא באסתטיקה של הזן בודהיזם. זן הוא רק פן אחד של התרבות היפנית המסורתית, אך בשל היותו כה שונה ודומיננטי, אסתטיקת הזן נתפסת כ “אסתטיקה יפנית “.מהות הזן בעיצוב פנים היא בפשטות ובטבעיות החומרים. שילוב של עיצוב נוח ופרקטי שקט ובריא.

עשרה צעדים לעצב את ביתכם בהשראה יפנית:
1. צמצום: הבית היפני הוא בדרך כלל מסודר ומינימליסטי. אז אם יש כבר סוגים רבים של ריהוט, יש למיין את המתאימים ביותר לסגנון ולבחור רק את ההכרחיים. ריהוט בסגנון מודרני עם קו נקי עשוי מעץ טבעי בהחלט יכול להתאים.

2. הסתרה: אחסון סגור מעלים את הגודש מן העין ורק המעט מוצג חוצה.

3. הביאו את הטבע אל תוך הבית. באמצעות יצירת חלל פתוח, כאשר יש לנו חלונות גדולים ופתחי דלתות רחבים מתאפשרת זרימה נעימה בין החוץ לפנים.

4.דלתות ההזזה היפניות קיימות בעיקר כדי לחסוך מקום בחלל. הדלת היפנית נקרא Shoji. מטרתו לפתוח פתח גדול ככל האפשר אל החוץ. האור הטבעי, בעיקר כשהוא מסונן ולא בוהק מדי תורם להרגשה רגועה.

5. השתמשו בחמרים טבעיים. רצפת עץ טבעי יכולה להכניס לבית תחושת רוגע. לחלופין, ניתן לעשות שימוש בטטמי אלו המשטחים הדחוסים העשויים מגבעולי האורז, שניתן להניח על הרצפה במקום להחליף אותה.

6. חמרים טבעיים אחרים: באבן, קרמיקה, כרזל, טיח מינרלי, כותנה, צמר.

7. שימוש בצבעים טבעיים, מונוכרומטיים ונייטרליים. צבעוניות של הטבע: לבן חום שחור ואפור. יש גם שימוש בירוק כהה, כחול אינדיגו.

8. הריהוט היפני בדרך כלל נמוך ואופקי ולרוב וצורתו פשוטה וגם הוא מחמרים טבעיים בדרך כלל לא מהוקצעים. גם אם איננו מסוגלים להתרגל לשינה ולישיבה על הרצפה ממש, נשמור את הריהוט קרוב לפני קרקע.

9. ניתן להוסיף כמה אביזרים יפניים לחידוד האווירה, כגון מגילת קליגרפיה (כתיבה יפנית), אמנות יפנית, כלי קרמיקה או סידור פרחים או מלאכות יפניות כגון השיבורי.

10. למים יש השפעה מרגיעה. האמבטיה היפנית נקראת Ofuro ועושה את כל ההבדל בין כאן לשם.
מקווה שספגתם קצת את האווירה, ושיהיה שבוע נהדר!
אסתי

מה פה ישראלי? פרסומים לקראת Salone del Mobile בבירת העיצוב העולמית – מילנו

 

החודש יפתח אחד מאירועי העיצוב הגדולים של השנה Salone del Mobile במילאנו. עם צאת הפרסומים המוקדמים פתחתי שוב את השאלה:כיצד משתלב העיצוב הישראלי בסצנה העולמית ועד כמה הוא מקבל סיוע מן הממסד שאמור לסייע לו. בשונה משנים קודמות הופיע פרסום כי המעצב דן מוקטל הוזמן לאצור ביתן ישראלי במסגרת הביתן האסיתי של ה Forisalone במילאנו. הבחירות של מוקטל באמנים לוא דוקא ממרכז הסצנה, אבל אין צורך למחוק את מה שהיה לפניו. הוא לא היה מודע לכך שאיננו הראשון שמנסה להביא את העיצוב הישראלי למילנו.

החודש יפתח אחד מאירועי העיצוב הגדולים של השנה Salone del Mobile במילאנו, שאוהבת להציג את עצמה כבירת העיצוב העולמית. השנה מציינים באיטליה וברחבי העולם 500 שנה למותו של האמן והממציא לאונרדו דה וינצ׳י וכמחווה הושם דגש מיוחד ביריד לכושר המצאה ולחדשנות. נשיא התערוכה קלאודיו לוטי הגדיר את האירוע כהזדמנות למפגשים בינלאומיים בין יצירתיות לעסקים. “התערוכה צריכה לרגש אנשים ולעזור להם לחלום”

לקראת התערוכה ועם הפרסומים שמתחילים לצאת אודותיה, נזכרתי בהתרשמות שלי מן השנה שעברה עליה כתבתי בבלוג מחשבות על מדיניות תרבות, כיצד משתלב העיצוב הישראלי בסצנה העולמית. ניכר היה, שלעומת מדינות אחרות, שמסייעות לחשוף את העשייה העיצובית שלהן, הרי שמעצבים ישראלים משתתפים  באירוע חשוב זה באופן אקראי; אם משום שהוזמנו לתחרות, או שהתגלו על ידי אוצר זר או שכבר פלסו את דרכם והם מעצבים לחברות גדולות, המציגות באופן מסחרי.

תחושת האקראיות קיבלה משנה תוקף, כשקראתי במגזין פורטפוליו את הכתבה על “הביתן הישראלי למילאנו 2019”. בראשית דצמבר 2018 פרסם המגזין :

פורטפוליו News:  המעצב דן מוקטל יאצור ביתן ישראלי בשבוע העיצוב של מילאנו, שיתקיים באפריל 2019, במסגרת  ביתן של עיצוב אסייאתי, שיציג עיצוב מסין, יפן, תאילנד, קמבודיה, הודו, קוריאה, סינגפור, טורקיה ועוד. מועד אחרון להגשת מועמדות: 31.12.18

עוד נכתב: עלויות ההשתתפות הבסיסיות הן 2,500 יורו לשטח של 10 מ״ר או 8,500 יורו לביתן של 50 מ״ר. 

https://www.prtfl.co.il/archives/108456

על הדימוי החזותי שמיתג את המיזם אחראי מי שהוזמן על ידי המארגנים לאצור את הביתן דני מוקטל. מוקטל, אותר על ידי אנה מריה סלנרי מ-Fuorisalone, הסוכנות שמארגנת את האירועים החיצוניים ליריד המסחרי. אחד מהם הוא  ASIA DESIGN MILANO  , המתמחה באמנות ועיצוב של מדינות אסיתיות. במסגרת זו מציגם מעצבים מסין, יפן, קוריאה הודו ועוד. על הבחירה בו מספר מוקטל למגזין: “ שהפנייה אליו נעשתה באמצעות האי־מייל, לאחר שהמארגנים חיפשו בגוגל את שרשרת המילים ישראל, המזרח התיכון, עיצוב, תל אביב, פאטרן, והוא היה המעצב היחיד בתוצאות החיפוש. ״אף מעצב ישראלי לא כותב מידל־איסט באתר שלו״, הוא מסביר, ״וזה מה שאני מחפש לביתן: עיצוב ישראלי, מקומי. לא עיצוב שוודי. זה הכי חשוב: פה זה לא אירופה”.

מתוך אתר הביתן הישראלי, שבוע העיצוב מילאנו 2019

 

מוקטל והמארגנים בחרו ב 13 מעצבים בשטח של 550 מ״ר בשתי קומות באזור של זונה טורטונה. בראיון עם מוקטל ב”פורטפוליו” מובעת תמיהה מדוע נבחר דוקא הוא. אין ספק שהוא לא ממסד. הוא מספר שבשנקר, אותו סיים במגמת תקשורת חזותית בשנת 2013, קראו לו “התחנה המרכזית” ברמז על הסגנון הפרחי, הבועט הגיי שלו. הוא מערבב הכל עם רוח הקבלה, בה הוא עוסק בין היתר. כך הוא מסביר גם את הבחירה שלו במה זה עיצוב ישראלי ומדוע רוב האמנים שהוא מציג אינם מוכרים. הבחירות שלו מקדמות את הבלתי מוכר, מהשוליים, ומה לעשות, גם הדיבור זה כבר לא כל כך אוונגרדי- המאבק של השוליים לפלס דרך אל המרכז ובכך גם להביא קולות אחרים פנימה הוא בהחלט מפרה אבל לא מקורי למוקטל. הבחירות שלו בהחלט מעניינות ומעניין יהיה לראות, איך ההזדמנות הזו תקדם את המעצבים שיציגו. אבל, כמו שמעיד מוקטל, אלה לא אמנים שבידיהם לשלם את הסכומים הנדרשים. חדשים רבים הוא מחפש שיתופי פעולה, מי שקידם את זה הם לא המוסדות וגם לא גורמים כלכליים ישראליים, אלא מארגני ה-Forisalone. שרת התרבות, “לא יכולה לסייע בגלל הבחירות” כדבריו. אבל היא ואחרים שקדמו לה לא סייעו לזה גם קודם. וגם לא משרדים אחרים שזה יכול היה להיות בתחום אחריותם. הם נתנו לכוחות השוק לעשות את העבודה, כמו למשל אבן קיסר, שנותנת בכל שנה למעצב בינלאומי אחר לעצב את המיצג שלה.

גנית גולדשטיין, הביתן הישראלי במילאנו 2019. צילום: מיכאל צור

נועה מדר, הביתן הישראלי במילאנו 2019. צילום: אדריאן סבל

ליאב קוקו, הביתן הישראלי במילאנו 2019. צילום: דנה תמרי

 

במגזין Legit – https://bit.ly/2JEjpXg – התוודענו לעוד משתתף ישראלי הפועל בפריס שעשה זאת בכוחות עצמו. האדריכל רפאל נבות יציג במסגרת התערוכה המרכזית ב Salone del Mobile- קולקציית ריהוט שיצר עבור מותג הריהוט היוקרתי מצרפת Roche Bobois. בתצוגה, שאף אותה הוא עיצב על פני 250 מ”ר תוצג קולקציה של 14 משפחות רהיטים שבכל אחת כ-30 פריטים. הקולקציה משלבת בין הסדרות תוך שימוש בחומרים טבעיים, לא רק עץ אלא גם כותנה, צמר, אבן ומינרלים. שם הסדרה Nativ מזכיר את שם המעצב בסיכול אותיות, אבל גם בעל משמעות לדוברי עברית. זו דרך שמחשיבה היסטוריה, צורות טבעיות שלא השתנו מאז ימי קדם. זה מה שמשך את Nicolas Roche המעצב של רוש בובואה כאשר בחר בו.

מתוך הקולקציה של רפאל נבות לרוש בובואה >>>

https://www.roche-bobois.com/en-IL/le-mag/nativ_-design-raphael-navot

ברובע ונטורה מוצגת מזה מספר שניםVentura Futura , ההתפתחויות האחרונות הבולטות ביותר של העיצוב העכשווי- המעצבים הנודעים לצד כישרונות חדשים, מותגים מבוססים, אקדמיות עיצוב, גלריות ומוסדות לכדי תערוכה אחת.

שתי מעצבות ישראליות הוזמנו להציג בפורמט הזה: עמליה שם טוב ושחר לבנה.

עמליה שם טוב,  תציג ב Ventura Futura את הפרויקטRoots   -כלי בישול קדומים במטבח המודרני. מטרת הפרויקט היא להחזיר את העשייה האנושית, הפיזית במקום הכי אינטימי וראשוני של העיסוק באוכל, במטבח הביתי העכשווי בעזרת טכנולוגיות מתקדמות. דרך הפרוייקט של שם טוב אנחנו חוזרים להעריך ולחפש את מלאכת היד, את החומר הטבעי, הרך והחם.

“אנחנו חיים בתקופה שהכל הולך ונהיה בה מהיר, מיידי וקל להשגה. האתגר הגדול בפרויקט היה לעצב מוצרים, שחוגגים ומפארים תהליך ועשייה שלוקחת זמן, כמו גם מוצרים, שמגרים את הרצון הפיזי לעשות ולגעת ומייצרים חיבור חדש-ישן בסיטואציה הבסיסית והאינטימית של הכנת אוכל. החזרה לתהליך הראשוני ולעשייה פיזית דרך חומר פראי שעבר עיבוד ומניפולציות טכנולוגיות בכדי להתאים למשתמש המודרני, מאפשרת חיבור של המשתמש לחוויית העשייה הבסיסית והאינטימית של הכנת אוכל במטבח העכשווי”.(עמליה שם טוב) ROOTS from Amalia Shem Tov on Vimeo.

Roots של עמליה שם-טוב. צילום: נמרוד סאונדרס.

 

הנציגה השנייה שלנו למיזם בונטורה היא שחר ליבנה. פרויקט המחקר החומרי שלה כולל כלים מברונזה ואובייקטים שימושיים שונים, העשויים מסלע אותו היא מכנה ליטופלסט.  פרויקט חדשני העוסק בביודיזיין ובחומרים, שמקורם בפסולת פלסטית. זה חומר המדמה את התהליך שיקרה לפסולת וזיהום פלסטיק בתהליכים מסויימים. הארכיאולוגיה של העתיד.

“אני מאמינה שלכל חומר יש רכיבים שהם מעבר לפיזיים, כמו ההיסטוריה שלו, ההקשר התרבותי, הרגשי, הכלכלי ועוד” אומרת ליבנה “ממקום של ביקורת על עולם עיצוב החומר, הבנתי שיש חלל גדול בדרך שבה מעצבים ניגשים לחומר שכן בדרך כלל, החומר מגיע בשלב האחרון של תהליך העיצוב או שהמחקר סביבו נשאר על פני השטח ולא כולל בתוכו הסתכלות רחבה בסקאלות שונות”.

מעבדת הבשר, שחר ליבנה Alan Bloom

 

עיצוב נקי – ניקיון פסח עם מארי קונדו

 

מארי קונדו היא יועצת סדר וארגון וסופרת יפנית, ומפתחת את שיטת KonMari לארגון הבית, מה שהפך לתנ”ך של סדר וארגון. היא כתבה שני ספרים שהפכו לרביה מכר. סוד הקסם היפני ושמחה בלב, אשר תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במליוני עותקים. לאחרונה השיקה תכנית טלויזיונית עם נטפליקס ובה היא מבקרת בבתי אנשים ועוזרת להם להיפטר מהמיותר בחייהם. “הדבר החשוב בתהליך הסידור הוא לא להחליט מה להשליך, אלא דווקא מה אתם רוצים לשמור בחייכם. תקוותי היא שקסם סידור הבית יעזור לכם ליצור עתיד יפה ומלא שמחה.” מה גרם להצלחתה הרבה של השיטה שניתן לתמצת אותה גם בעמוד אחד?

מכירים את ההרגשה שאתם נכנסים הביתה אחרי היעדרות ארוכה ואתם רואים פתאום את כל הפגמים? אחד הדברים שמקשים עלינו בסידור הבית הוא ההיכרות העמוקה שיש לנו עם החלל, אנחנו כל כך רגילים לחיות במרחב שלנו שקשה לבחון אותו באופן אובייקטיבי. הטיפ של מארי קונדו הוא להיכנס אל הבית דרך הדלת הקדמית כאילו אנחנו האורחים, לעבור דרך כל חדר, ולהביט בו בעיניים טריות, אולי יש דברים דחוסים במגירות או ערימת חפצים שלא שמנו לב אליה ואנחנו מרגישים לא בטוחים איתה, קחו את ההזדמנות הזאת כדי לשאול את עצמכם אם הדברים האלה באמת גורמים לכם לניצוץ בלב, אם הם לא, נאמר להם תודה ונוציא אותם מהחלל.

מארי קונדו היא יועצת סדר וארגון וסופרת יפנית, ומפתחת את שיטת KonMari לארגון הבית, מה שהפך לתנ”ך של סדר וארגון. היא כתבה שני ספרים שהפכו לרביה מכר. סוד הקסם היפני ושמחה בלב, אשר תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים. לאחרונה השיקה תכנית טלוויזיונית עם נטפליקס ובה היא מבקרת בבתי אנשים ועוזרת להם להיפטר מהמיותר בחייהם.

https://www.netflix.com/il/title/80209379

מרי עצמה נבחרה לאחת ממאה המשפיעים של המגזין טיים.

עקרונות השיטה פשוטים למדי ונדמה שאפשר היה לסכם אותה בפוסט לא מורכב במיוחד. שיטת  KonMari מעודדת להשתלט על מלאכת הסידור לפי קטגוריה ולא לפי חדרי הבית. ראשונים הם הבגדים והנעליים, לאחריהם הספרים והניירות, אחר כך הקומונו (חפצים שונים) ולבסוף פריטים סנטימנטליים. זהו כמובן הקשה מכל ולכן הוא נותר לסוף

מארי מעודדת לשמור רק את הפריטים שמעוררים לנו ניצוץ בלב ותחושת חמימות ולהיפרד מפריטים שאינם גורמים לנו ניצוץ, לומר תודה על שהיו ושירתו אותנו ולתת להם ללכת.

על פי השיטה מפנים זמן, מסדרים את כל הבית בבת אחת, מוציאים הכל מהארונות ורק אחרי המיון מחזירים אותם בחזרה ועוד עקרונות מובילים של עשה ואל תעשה. מה שאסור זה להוסיף עוד שטחי אחסון. היא מעודדת לאחסן במגירות שקופות, להרבות בקיפול במקום בתליה שתופסת יותר מקום, אך להניח דברים בניצב ולא אחד על גבי השני לא רק כדי לראות אותם אלא גם כדי שתאווררו. זהו פחות או יותר. לא צריך את הספר. גם הוא תופס מקום.

מרי קונדו היא יפנית כמובן והעיקרון היפני העומד בבסיס התורה שלה גלום במונח היפני ‘דנשארי’ (Danshari), העוסק בהפחתת הבלגן והעומס. המונח נכתב עם הסימנית שמשמעותה  לסרב, להיפטר ולהפריד. קונדו לקחה את זה הלאה ועשתה מזה קריירה. אנשים ברחבי העולם נמשכו לפילוסופיה זו לא רק בשל יעילותה, אלא גם משום שהיא שמה דגש על ההקבלה בין הבלגן בבית לזה שבנשמה ובחיים. שבית נקי מחפצים מיותרים הוא גם אנלוגיה למשתקף בנו פנימה וגם מאפשר סדרי עדיפויות שאינם רק חמריים.

“Take this opportunity to ask yourself if these things really spark joy. If they don’t, thank them and let them go.” (Marie Kondo)

“האסון האמיתי הוא לחיות חיים שלמים בלי שום דבר שיעורר שמחה בלב, ולעולם לא להיות מודע לכך. מרגע שתגמרו להשליט סדר בבית, תהיו פנויים להוסיף טעם חדש לבית ולחיים שלכם.

הדבר החשוב בתהליך הסידור הוא לא להחליט מה להשליך, אלא דווקא מה אתם רוצים לשמור בחייכם. תקוותי היא שקסם סידור הבית יעזור לכם ליצור עתיד יפה ומלא שמחה.” (מתוך ספרה של מארי קונדו “שמחה בלב”).

מעניין מה הפך כל כך ויראלי בשיטה. הרשתות החברתיות מלאות בתמונות של אנשים שנפטרים מדברים ומסדרים את חייהם בשורות. תרומות החפצים ארגוני הצדקה גדלו בצורה משמעותית ואנליסטים מנסים להבין את המשמעות הכלכלית שצפויה מצמצום הצריכה. האקולוגיה יוצאת נשכרת.   

צילום: AP

צילום: Natsuno Ichigo

אנשים מוכנים להישבע שהשיטה שינתה את חייהם. קבלו קבוצת פייסבוק סגורה של “מקנמרים” אובססיביים חובבי שיטת סוד הקסם היפני בישראל ובה 16,000 חברים. שמחתי לשמוע. בשבילי זה פחות לקוחות שרק מבקשים המון שטחי אחסון.

Denise Crew / Netflix

האדריכל היפני ארטה איסוזקי

 

פרס פריצקר, היוקרתי בפרסים המוענקים לאדריכלים, הוענק בחודש האחרון לאדריכל היפני ארטה איסוזקי. איסוזוקי נולד כמה שנים לפני מלחמת העולם השניה ואחת מהחוויות המעצבות של ילדותו היתה הטלת הפצצה על הירושימה, לא רחוק ממקום הולדתו באי קיושו. לגדול במקום נטול ארכיטקטורה, בו אנשים חיו במבנים זמניים השפיעה עליו וחיברה אותו לקונספט מאוד יפני, הMa-. זהו מושג המגדיר את חשיבותו של הריק, האין כחשוב לא פחות ואף יותר מה”יש”. בזמנים כאלה, אומר האדריכל, לא יכול היה להרשות לעצמו להתעכב על סגנון אישי אלא לעסוק בצרכי השעה-שיקומה של יפן והארכיטקטורה שלה. וכך מצא עצמו יוצר כמעט בכל סגנון של המאה ה-20 וה-21.

פרס פריצקר, היוקרתי בפרסים המוענקים לאדריכלים, הוענק בחודש האחרון לאדריכל היפני ארטה איסוזקי.

בעשור האחרון הוענק הפרס לחמישה אדריכלים יפניים:
2010 קזויו סג’ימה וריואה נשיזאווה מסטודיו SANAA, ב-2013 לטויו איטו, ב- 2014 לאדירכל שיגרו באן וב-2019 אראטה איסוזקי בן ה-84.

איסוזקי נולד באי קיושו ב-1931.

תמונה מגיל 4:

כאשר היה בן 14, הוטלו הפצצות על הירושימה ונגסקי. לגדול בין ההריסות, היכן שלא היתה כל ארכיטקטורה, אלא הריסות צריפי פליטות, השפיע עליו ועל יצירתו בעתיד.

“נסיוני הראשון בארכיטקטורה היה הריק, העדר הארכיטקטורה ואני התחלתי לתכנן איך יוכלו האנשים לבנות את בתיהם ועריהם מחדש” אומר איסוזקי. זו החוויה שעיצבה את חייו.
בסרטון הזה הוא מסביר קונספט יפני מרכזי ה-MA, הלא הוא הרווח שבין הדברים, שחשיבותו עולה אף על זה של הדברים עצמם.

הוא צוטט עוד ב”ניו יורק טיימס”: “כמו היקום, גם האדריכלות מגיעה משום מקום, הופכת למשהו ונהיית שוב לשום דבר. מעגל החיים הזה, מלידה ועד המוות, הוא התהליך שאני רוצה להציג”. מה יותר קרוב מזה לתפיסת הwabi-sabi-?
אלא שאיסוזוקי פיתח את הקונספטים היפניים האלה לשפה מודרניסטית, ברוטליסטית, אחר כך פוסט מודרנית, דה-קונסטרוקציה והלאה. למעשה הוא התנסה בכל סגנון ארכיטקטוני של המאות ה-20 וה-21. וזה גם מה שהביא את חבר השופטים לבחור בו.
“עבודותיו הן עדות ליכולתו להבין את ההקשר על כל מורכבותו וליצור בניין מוצלח, עשוי היטב ומעורר השראה מהמימד העירוני ועד לחלל הפנים”
הוא החל את הקרירה שלו אצל האדריכל קנזו טנגה, אף הוא זוכה פרס פריצקר לשנת 1987. ב-1963 הקים משרד משל עצמו. עבודתו הראשונה היתה בניין הספריה בעיר הולדתו, מבנה שמשלב בין סגנון המטבוליזם והברוטליזם. תכנונו הוביל לבחירה באיסוזקי כאדריכל הראשי של אירועי אקספו ב-1970 באוסקה, לצד טנגה.

צילום: Yasuhiro Ishimoto
הספרייה העירונית של אואיטה (1962-66)

 

עבודה נוספת מעבודותיו המוקדמות היתה הספרייה בקיטקיושו (1974):

צילום: Fujitsuka Mitsumasa
Kitakyushu Central Library

 

בשנים אלה גם עסק במחשבות תיאורטיות על עתיד הארכיטקטורה ובינוי ערים.
לאחר יציאת הכוחות האמריקאים מיפן בשנות ה-60 החלה תנופת תכנון ובנייה מחודשת ביפן ונדרשה חשיבה תכנונית עירוני ואדריכלית מרחיבת אופקים. זה הנימוק המוביל את איסוזוקי שלא להשתהות על סגנון אחד, אלא להתאים את עצמו לצרכי השעה. בשנות השישים, חזה איסוזקי עיר באוויר – תכנית עתידנית עבור רובע שינג’וקו בטוקיו, המכילה שכבות של מבנים, בתי מגורים ותחבורה התלויה מעל העיר המזדקנת כמענה למרוץ המהיר של האורבניזציה.
עבודתו התרחבה לערים נוספות ביפן ואח”כ גם מחוצה לה.
כמעט שבעה עשורים של עבודה הניבו כ-100 עבודות, הרבה מהם מבני ציבור, במזרח, במערב במזרח התיכון באירופה ובארה”ב. הוא איש מעשה ותאורטיקן, מרצה באוניברסיטאות רבות בעולם ומקדם צעירים באמצעות שיתופי פעולה.

מבחר עבודות:

צילום: Yasuhiro Ishimoto
(Museum of Modern Art, Gunma (1971-1974 Gunma, Japan

 

צילום: Yasuhiro Ishimoto
Tower Mito is an arts complex in Mito, Japan. It opened in 1990.

 

עבודתו הראשונה מחוץ ליפן:

צילום: Yasuhiro Ishimoto
(Contemporary Art, Los Angeles (1981-1986 California, USA

 

צילום: Yasuhiro Ishimoto
(Contemporary Art, Los Angeles (1981-1986 California, USA

 

לרגל המשחקים האולימפיים בברצלונה:

צילום: Hisao Suzuki
(Palau Sant Jordi (1983-1990 Barcelona, Spain

 

(Shenzhen Cultural Center (1998-2007 Shenzhen, China
מקור: ויקיפדיה

 

צילום: Hisao Suzuki
Pala Alpitour (2002-2005 Turin, Italy), ice hockey stadium for the 2006 Winter Olympic Games

 

צילום: Hisao Suzuki
Pala Alpitour (2002-2005 Turin, Italy), ice hockey stadium for the 2006 Winter Olympic Games

 

צילום: Alessandra Chemollo
בניין אליאנז, מילנו 2015, הגבוה ביותר באיטליה – 209 מ’.

 

צילום: Alessandra Chemollo
בניין אליאנז, מילנו 2015, הגבוה ביותר באיטליה – 209 מ’.

 

צילום: Hisao Suzuki
Nara Centennial Hall, located in Japan, opened in 1999

 

צילום: Hisao Suzuki
מוזיאון האדם בעיר לה קורוניה, ספרד (1993-1995), ממוקם על שפת מפרץ.
העיצוב דמוי החומה ממשיך את קו הסלעים.

 

צילום: Hisao Suzuki
(Qatar National Convention Center, (2004-2011 Doha, Qatar

 

בשלב זה הוזמן איסוזוקי לבנות את מרכז הקונגרסים הלאומי בדוחא, בירת קטר. האמצעים הנדיבים והטכנולוגיה מבוססת מחשב מאפשרים לו לתכנן עוד אחד ממבני הראווה, ספינות הדגל שהמאה ה-21 משופעת בהם. בחזית המבנה גוף דמוי ענפי עץ ענקיים נושא את גג הבניין הבולט מעבר לחזית-שמורכבת מקירות מסך עצומים. העץ המרשים הוא אלמנט קדוש לאסלם, שהאדריכל היפני הטמיע בארכיטקטורה המונומנטלית.

צילום: Hisao Suzuki
The Qatar National Convention Centre, Doha

 

צילום: Iwan Baan
The Ark Nova, יחד עם הפסל ההודי אניש קאפור – אולם קונצרטים מתנפח ונייד מ-PVC, שתוכנן ב-2013 אחרי האסון בפוקושימה.

 

צילום: Hisao Suzuki
(Shanghai Symphony Hall (2008-2014 Shanghai, China

איקאה – לא מה שחשבתם

 

מעצבים גדולים במחירים קטנים

אם מפנקים אותנו למה שנתנגד? מישהו עשה עבורנו את המחקר כדי להבין מה אנחנו בעצם רוצים, עיצב מוצר, וייצר במחיר חסר תחרות לאיכות המסוימת. מחקרים מראים כי אנשים מעריכים ואוהבים יותר דברים שהם השקיעו בהם עבודה ומאמץ שהסתיים בהצלחה.

שם התופעה- אפקט איקאה: https://www.hbs.edu/faculty/Publication%20Files/11-091.pdf

המעצבים הגדולים בעולם משתפים פעולה עם איקאה.

ב-2015 שיתוף הפעולה התקיים עם Piet Hein Eek. המעצב ההולנדי הניב קולקציה, רהיטים ואקססוריז בקו של חמרים טבעיים, המדגישים חוסר שלמות ומזכירים מלאכות יד עממיות.

התמונה נלקחה מהאתר: www.dezeen.com

התמונה נלקחה מהאתר: www.dezeen.com

זו ההזדמנות להציג את אחד מהקריטריונים שלי לחיפוש פריטים באיקאה. אני קודם כל בוחנת את החומר ממנו עשוי הרהיט או המוצר. חמרים טבעיים: עץ, קרטון, צמר, כותנה יקבלו תמיד קדימות. הקו של גימורים גסים ולא מושלמים או בעבודת יד הוא בבסיס עבודת העיצוב שלי.

אז בהקשר זה, ב-2015  מעצבי איקאה שיתפו פעולה עם אמנים מקומיים מדרום-מזרח אסיה ליצירת קולקציית NIPPRIG בעיצובו של Nike Carlsson.

התמונה נלקחה מהאתר: ikea.co.il

יש לכך נגיעה גם לעבודה החברתית שנעשית באיקאה.

ב-2016 הוכרז על שיתוף פעולה עם המותג השוודי HAY, אשר הוקם על ידי זוג המעצבים Mot Mette ו-Rolf Roy . בראשית דרכו הוא שאף להיות כמו איקאה, נגיש להמונים אולם לא עמד בכך. ב- 2017 רק בעזרת איקאה הם הצליחו לייצר קולקציה של רהיטי אמצע המאה במחיר המתאים ולהגשים את חזונם הראשון ואילו לקוחות איקאה יכולים לקבל מוצר בעיצוב ממותג ובמחיר נגיש.

 

שולחן קפה. צילום יח”צ

התמונות נלקחו מהאתר: ikea.co.il

באותה שנה הוכרז כי  Virgil Abloh, הארט דירקטור של הראפר קנייה ווסט המוכר בזכות מותגו המינימליסטי  Off-White יעצב גם עבור איקאה, מוצרים שיצאו לשוק ב-2019. קהל היעד הוא ה- millenials אשר עושים את צעדיהם הראשונים במגורים עצמאיים.

https://www.instagram.com/p/BaT1Ar4lJGf/?utm_source=ig_web_copy_link

קישור לדף האינסטגרם של ההכרזה.

התמונה נלקח מהאתר: https://www.jet-society.com/

בינתיים הוצגו הפרוטוטיפים של המוצרים ואין ספק שזו תהיה זריקת מרץ צעירה לקולקציות הוותיקות.

התמונה נלקחה מהאתר: www.ikea.co.il

ב-2018 הושקה קולקציה שיתוף פעולה עם המעצב המצליח Tom Dixon, כאשר בשנה הקודמת היא הוצגה בשבוע העיצוב במילאנו.

התמונה נלקחה מהאתר www.ikea.co.il

הסדרה נקראת Delacting, שפרושו בשוודית – להיות מעורב. הרהיטים על בסיס אלומיניום קליל, ניתנים לשינוי ולהתאמה לצרכי הבית, עם שולחנות צד ואלמנטים נשלפים נוספים. העיצוב מתאים בעיקר לחללים קטנים ומשתלב עם המסר ה”נומאדי”, נוודי, האופייני כל כך לאורח החיים של צעירים.

התמונה נלקחה מהאתר: www.dezeen.com

ובגרסה יותר יוקרתית בשיתוף פעולה עם יצרנית הטקסטיל Bemz:

התמונה נלקחה מהאתר: www.dezeen.com

בשנת 2019 יגיעו לארץ 10 קולקציות מתחלפות של איקאה, כשבכל אחת כ-50 פריטים. חלקם יהיו משל מעצבים ידועי שם. שימו לב, זו אולי ההזדמנות היחידה שלנו לרכוש פריט של מעצב גדול במחיר קטן.

על מערכת היחסים בין חוץ לפנים הבית וכיצד ניתן לשלב ביניהם

בתרבות היפנית נאמר, כי הרמוניה בין האדם לטבע הוא הקשר החשוב ביותר, הם משתדלים לייצר קרבה בין הטבע לחיי היומיום שלהם על ידי עיצוב חלל הבית, כך שסביבתו החיצונית של מבנה תבוא לידי ביטוי בפנים הבית, אפילו בחללים הסגורים. 
האדריכלות היפנית המסורתית נועדה ליצור הרמוניה ולא לשלוט על סביבתה הטבעית. כאשר אני מעצבת, אני חושבת כיצד אוכל ליצור יחסי גומלין והרמוניה עם הסביבה. כך אני יוצרת זהות חדשה בין הלקוח לסביבתו.

כעת, אתם שואלים את עצמכם : “איך אוכל לעשות זאת בעצמי?!” בשביל זה אני פה. נעשה זאת ביחד.

חשוב לזכור, שאתם לא מעצבי פנים ושום דבר לא מצופה מכם. הלחץ ירד? אז בואו נתחיל.


הטיפ שלי הוא להכניס צמחייה לבית. קצת ירוק ייתן לנו משב של רעננות ויצור חיבור מידי ופשוט בין החוץ לפנים. עוד מעט האביב ומתאים להתחדש עם ירוק בבית. צמחיה נכונה ומטופלת נכון מרגיעה, את העין ואת הנפש ומחקרים מראים כי לקרבה לירוק יש ערך בריאותי

הנה כמה המלצות לצמחי בית :
1.  פוטוס הזהב : העמיד ביותר הוא הפוטוס הזהוב. הוא גדל מהר, מסתפק במעט אור ומעט מים. הוא צמח יפה שנשפך או מטפס ומוסיף המון צבע לחלל.
2.  דקל הבמבוק : שמו ניתן לו בשל גבעוליו שמזכירים במבוק. הוא אינו צריך שמש ויכול לגדול בחללי פנים. 
3.  צמח הדרקון : לצמח הדרקון יש עלים קוצניים עם קווי מתאר אדומים שהופכים את הצמח הזה לייחודי. קרני שמש ישירות עלולות לפגוע בצמח.
כעת אני מציעה לכם להסתכל על חלל הבית שלכם, להסתובב בו ולחוש, האם נוצרת זרימה טבעית יותר בין החוץ לפנים.


“אל תעסקו בנכון ובשגוי, עצרו את התנועה המתמדת של השכל, ותרו על מדידה באמצעות מחשבות, רעיונות והשקפות” אייהי דוֹגֶן זֶנְגִ’י
ראו אם השינוי מתאים לכם. אין נכון ולא נכון. נסו לפעול לפי תחושה. כך תצרו זהות חדשה בינכם לבין החלל.

שיהיה לכם שבוע מקסים, אסתי.

איקאה – לא מה שחשבתם (חלק שלישי)

אז הבנו את גודל ההשקעה של איקאה במחקר. היא משקיעה באמת ובתמים בהבנה עמוקה של מהו בית. מידי שנה היא מוציאה סקר שבודק תפיסות ורגשות של אנשים הקשורים ל- “בית” הסקר נערך ב-12 ערים בעולם ודוגם 12 אלף איש בוגרים (18-80).

החברה שתרמה לא מעט לגלובליזציה, בהאחדה של דפוסי המגורים שלנו, מרכזת מגמות הקשורות לצורות המגורים העכשוויות והעתידיות, אך גם מוציאה תובנות מורכבות. הנה כמה דברים שאפשר ללמוד ממנו, על מגמות וכנראה גם על עצמנו ולתכנן את הבית מתוך ראייה של הצרכים האמתיים, עכשיו ובעתיד   : https://ikeamuseum.com/…/9a9…/ikea_life_at_home_report_3.pdf

48%  מהנשאלים אמרו שבית מיצג עבורם מקום בו מתקיימות מערכות היחסים החשובות שלהם. 
לשאלה מהו הבית האידאלי בעינך ענו: 38% בטוח 34% מרווח ו29% קל לתפעול. 
יחסים ותחושת שייכות מתחזקים בבית אם מאפשרים בו מקום ליצירת יחסים, שטחים ציבוריים. אולם התודעה שמעלים המחקרים היא האורבניזציה המהירה. ב-2020 80% מאוכלוסיית העולם תגור בערים. שטחי המחיה המצטמצמים מחייבים לבחון את חוויות הבית, על מנת לתת לה מענה פיזי. מרחבים ליצירת יחסים מחד ומקומות אינטימיים להשגת פרטיות מאידך יהיו משאבים בחוסר. 

יותר ויותר פתרונות מוקדשים להקטנת המרחב, לעשות אותו רב שימושי, ללמד אנשים לברור את כמות החפצים שלהם בבית. מאידך, על מנת לייצר יחסים, דרוש גם המקום הפיזי שיקלוט אותם, הסלון, פינת האוכל. במרחבים אורבניים יש היום מגמה של חללי אירוח משותפים אם בבתים משותפים, שחולקים חללי אירוח למספר דיירים ואם במקומות להשכרה. איקאה למשל מחזיקה חלל בוורשה, עם מטבחים וחדרי אוכל בו אנשים יכולים לבשל ולסעוד עם משפחתם, מה שאינם יכולים לעשות בבתיהם. 

אז מה ״עושה בית״? 
מרחב, חפצים, יחסים, ומקומיות.
מרחב אינו אך ורק שטח כי אם גם חוויות חושיות. הם מכנים אותן הממד הרביעי: 
מראה, הטיפול באור הוא קריטי הן לבריאות והן ליצירת חמימות
צליל, טיפול אקוסטי לבידוד מרעשים וכמובן יציר צליל נעים. 65% מהmillennials- (18-29)  מנגנים מוזיקה בבית, לעומת 49% באוכלוסייה המבוגרת.

ריח, 40% אומרים שלביתם יש ריח מזוהה “ריח של בית
מגע, חשיבות רבה לחומרים הטבעיים חשוב מאוד לעבוד עם טקסטורות שונות רכות ומחוספסות, קונטרסטיים עושים את היחסים והחפצים ליותר מעניינים. 
וכמובן טעם אשר יותר מכל מעורר זכרונות. 
כל אלה משפיעים על תחושת הביתיות יותר משאנו משערים ולאלה לא דרוש מקום או לוקליות מסויימים

שיהיה לכם שבוע מקסים!
אסתי

איקאה – לא מה שחשבתם (חלק רביעי)

 

המעצבים הגדולים במחירים הקטנים

אם מפנקים אותנו למה שנתנגד? מישהו עשה את המחקר מה אנחנו בעצם רוצים, עיצב מוצר, וייצר במחיר חסר תחרות לאיכות המסוימת. מחקרים מראים כי אנשים מעריכים ואוהבים יותר דברים שהם השקיעו בהם עבודה ומאמץ שהסתיים בהצלחה. שם התופעה – ״אפקט איקאה״.
https://www.hbs.edu/faculty/Publication%20Files/11-091.pdf 
המעצבים הגדולים בעולם משתפים פעולה עם איקאה. 
ב- שיתוף הפעולה עם 2015 Piet Hein Eek המעצב ההולנדי הניב קולקציה, רהיטים ואקססוריז בקו של חמרים טבעיים, המדגישים חוסר שלמות, המזכירים מלאכות יד עממיות. 

זו ההזדמנות להציג את אחד מהקריטריונים שלי לחיפוש פריטים באיקאה. אני קודם כל בוחנת את החומר ממנו עשוי הרהיט או המוצר. חמרים טבעיים: עץ, קרטון, צמר, כותנה יקבלו תמיד קדימות. הקו של גימורים גסים ולא מושלמים או בעבודת יד הוא בבסיס עבודת העיצוב שלי. 
אז בהקשר הזה, ב-2015 מעצבי איקאה שיתפו פעולה עם אמנים מקומיים מדרום-מזרח אסיה ליצירת קולקציית NIPPRIG , בעיצובו של Nike Carlsson 

יש לכך נגיעה גם לעבודה החברתית שנעשית באיקאה. 
ב-2016 הוכרז על שיתוף פעולה עם המותג השוודי HAY , אשר הוקם על ידי זוג המעצבים Mot Mette ו-Rolf Roy . בראשית דרכו הוא שאף להיות כמו איקאה, נגיש להמונים אולם לא עמד בכך. ב- 2017 רק בעזרת איקאה הם הצליחו לייצר קולקציה של רהיטי אמצע המאה במחיר המתאים ולהגשים את חזונם הראשון ואילו לקוחות איקאה יכולים לקבל מוצר בעיצוב ממותג ובמחיר נגיש. 

באותה שנה הוכרז כי Virgil Abloh, הארט דירקטור של הראפר קנייה ווסט המוכר בזכות מותגו המינימליסטי Off-White יעצב גם עבור איקאה, מוצרים שיצאו לשוק ב-2019. קהל היעד הוא ה- millenials  אשר עושים את צעדיהם הראשונים במגורים עצמאיים. 
קישור https://www.instagram.com/p/BaT1Ar4lJGf/… לדף האינסטגרם של ההכרזה. 
בינתיים הוצגו הפרוטוטיפים של המוצרים ואין ספק שזו תהיה זריקת מרץ צעירה לקולקציות הותיקות. 

ב -2018  הושקה קולקציה שיתוף פעולה עם המעצב המצליח Tom Dixon, כאשר בשנה הקודמת היא הוצגה בשבוע העיצוב במילנו. 
הסדרה נקראת Delacting, שפרושו בשוודית – להיות מעורב. הרהיטים על בסיס אלומיניום קליל, ניתנים לשינוי ולהתאמה לצרכי הבית, עם שולחנות צד ואלמנטים נשלפים נוספים. העיצוב מתאים בעיקר לחללים קטנים ומשתלב עם המסר ה”נומאדי”, נוודי, האפייני כל כך לאורח החיים של צעירים. 
ובגרסה יותר יוקרתית בשיתוף פעולה עם יצרנית הטקסטיל  Bemz

בשנת 2019 יגיעו לארץ 10 קולקציות מתחלפות של איקאה, כשבכל אחת כ-50 פריטים. חלקם יהיו משל מעצבים ידועי שם. שימו לב, זו אולי ההזדמנות היחידה שלנו לרכוש פריט של מעצב גדול במחיר קטן.

שהיה יום נפלא, אסתי

איקאה – לא מה שחשבתם (חלק שני)

בחודש אוגוסט מופץ הקטלוג השנתי של איקאה. 2019 היא שנת ה-75 למותג. שלא כמו בשנים הקודמות אין נושא אחד מוביל, אלא ישנם 7 בתים עם סיפורים שונים: 
בית של 16 מ”ר, בית ידידותי לסביבה, בית צבעוני משופע בעבודות יד, בית עמוס באוספים, בית למשפחה שמאפשר פעילויות שונות בו זמנית וגם הבית האיקאי הטיפוסי- ברוח הסקנדינבית הרכה. 

הבחירה איננה מקרית, יש בה גם המסורת ארוכת השנים של עיצובים קלסיים, ידידותיים למשפחה, פשוטים ויצירתיים, בחומרים הטבעיים ובצבעוניות הבהירה. אבל למי שמבין בטרנדים ובמגמות, כל אחד מהנושאים שהבתים נותנים להם מענה, הם אתגרים עכשוויים, מטופלים על ידי עתידנים, סוציולוגים וטרנדולוגים בשנים האחרונות. איקאה משקיעה במחקר שלה ומביאה אותם לידי ביטוי. 

עליית יוקר המחיה מובילה לצמצום שטח המחיה בסביבה האורבנית. זה מצריך יצירתיות בפתרונות אחסון, חלל אחד להרבה שימושים. 
חיים בבתים אקולוגיים מאופסי אנרגיה מאפשרים קיימות וידידותיים לסביבה- מגמה שחברה שמייצרת כעשרה אחוז מכלל הרהיטים באירופה, לא יכולה שלא להתייחס אליה. הכנסת אוספים לעיצוב הפנים כמו הכנסת מלאכות יד הם שתי מגמות עיצוב, שלא הומצאו באיקאה. טרנדולוגים מדברים על זה. 
גם הצבעוניות הכהה והעשירה, שמחלחלת לעיצוב הבתים הסקנדינביים הבהירים, היא המילה האחרונה בעיצוב. 
איקאה היא אולי החברה הסוציולוגית הגדולה בעולם. 

איקאה מכניסה חוקרים לבתי אנשים ואלה ממש גרים עם האנשים ומתחקים אחר כל הפעולות שמבצעים הדיירים. היא חוקרת את מנעד הצרכים של אוכלוסיות שונות ומייצרת מענים לצורך ברמות מחיר שונות, כך נוצרים דגמים עבור המשפחה הצעירה, הגבר הגרוש, הזוג המזדקן. היכן שישנו צורך יהיה מענה. 

ישנן וריאציות הנובעות מדפוסים שונים בארצות שונות. הבריף למוצר מתחיל אמנם במחיר הנכון למוצר אבל לא נעצר שם אלא ממשיך לדיוק בעיצוב, יצירתיות, מגוון, חומרים, ארגונומיה, סולידיות. יש מוצרים שמככבים בקולקציה עשרות שנים ויש גוון, צבע חידוש של כ-2000 מוצרים מידי שנה. ויש חוויית הקניה, ההרכבה, תחושת המסוגלות של מי שקונה, מוביל ומרכיב לבד. 

איקאה – לא מה שחשבתם (חלק ראשון)

היי חברים,
החלטתי להקדיש כמה פוסטים לענקית הרהיטים השוודית.
איקאה לא צריכה שיציגו אותה. להיפך לעיתים נדמה שהרהיטים הזולים, הזמינים, העיצוב הסקנדינבי עם הברקות פה ושם והשיווק המסיבי, חדרו לחיינו כל כך עמוק, עד שנדמה שכל הבתים, במיוחד אם אינם עתירי תקציב, מרוהטים בשטנץ שחוזר על עצמו. מי שמחפש דירות להשכרה לטווח קצר למשל כמו AirBNB, יכול לאתר בצילומי הדירות את הפריטים המוכרים בכל מדינה בפלנטה. 

לא כל הפריטים יפים וגם האיכות לא תמיד מה שציפינו לקבל. אז מה הטעם לדון באיקאה במדור עיצוב? 
אם לחזור להצהרת הכוונות שהוצבו כאן בתחילה: 
“האתגר הקטן שהצבנו כאן הוא לסייע לכל אותם אנשים, אשר רוצים לעשות זאת בעצמם, לעשות את זה טוב יותר”. 
לכן, אציע כמה דרכים חדשות להסתכל על IKEA החברה ועל העיצובים שלה, מכיון שרבים מקוראי המדור עשויים להיעזר גם בריהוט העממי הזה בזמן כלשהו. 

פטרון האמנויות: לפני כשנתיים נתנה איקאה חסות לתערוכה “אין כמו בבית” במוזיאון ישראל בירושלים. איקאה רכשה בזכות את כרטיס הכניסה שלה לעולם האמנות והעיצוב בכך שהיא מיישמת הלכה למעשה אחד מהעקרונות החשובים של הבאוהואס – עממיות: עיצוב נגיש לכל אחד. 

עיצוב התערוכה של דה לנגה, עורר אסוציאציה לתפאורה המינימליסטית המפורסמת במחזה,Dogville של הבמאי לארס פון טרייר– שכל כולה היה ציור מתווה בתי העיר דוגויל על הרצפה. 
ניקול קידמן בסרט דוגויל Wikipedia 

בנוסף, כיוון המעצב לקשר גם לאופן השיטוט לפי חדרי הבית בחנויות IKEA – הקשר הזה מתהדק למראה הקטלוג, שמעוצב כמו קטלוג איקאה. 

קרש גיהוץ –עבודה של האמנית היפנית יאיוי קוסמה בתערוכה “אין כמו בבית” במוזיאון ישראל. 
קטלוג המודפס הוא הספר בעל התפוצה הגדולה בעולם. 250 מליון עותקים יוצאים מידי שנה, יותר מספר התנ”ך.

הקטלוג יוצא באוגוסט ולהכיר את הטרנדים שהוא מביא איתו, זה טריויאלי, שכן בתפוצה כזו הוא גם קובע טרנדים בעצמו. בפברואר, משיקים בחנויות איקאה מוצרים חדשים לקראת האביב, וזו הסיבה לתזמון הכתיבה על איקאה עכשיו- שתהיו מעודכנים.

בפוסטים הבאים- דברים שלא ידעתם על איקאה: שת”פים עם מעצבים מפורסמים ולא מפורסמים, איקאה כעסק חברתי, טרנדים ל-2019, האקרים, קולקציות חדשות, איך לדוג את הפריטים השווים ולשלב אותם כך שאף אחד לא ינחש שהם מאיקאה? 

תשארו דרוכים : )  

https://www.adweek.com/…/ikea-subtly-and-then-not-so-subtl…/

קרדיט לתמונות: איקאה

איך נעצב את המטבח ופינת האוכל בחורף

למטבח ולפינת האוכל יש תפקיד נוסף בחורף. זה המקום שמלכד את המשפחה והחברים לפינוקים קולינריים נעימים שקשורים באוכל. החושך מקדים ואפשר להעביר זמן ביחד בפנים הבית, לאפשר שיחה קצת יותר נינוחה ולהעצים את החוויה המשפחתית. 


בבית הכפרי של המאות הקודמות המטבח היה הבית. התנור משמש הן לבישול והן לחימום הוא מפיץ אור ובלילות הקרים הוא המקום המועדף לשינה. למעשה מיקום המטבח המודרני חזר להיות במרכז הבית, חלק בלתי נפרד מחדר המגורים וריהוט המטבח אינו שונה מריהוט חדר המגורים. בחורף כדאי ליהנות מהתחושה החמימה, שמוסיף המטבח לחדר המגורים: חום וריחות בישול ואפיה. 

אז מה שנכון לחדר המגורים נכון גם למטבח. גם במטבח אפשר לפרוס בחורף שטיח.
בארץ, בה ישנם יותר חדשי קיץ מחורף, לא נהוג להשתמש בשטיחים קבועים לרצפה ומעטים הרשו לעצמם חימום תת-רצפתי. אבל אין סיבה שלא לפרוש שטיחים עונתיים בחורף, בפרט אם הרצפות הן טרצו, אבן או בטון המעבירות קור. גם וילונות עבים יצרו אפקט של חום בעונת החורף ואפשר יהיה להסירם בבוא האביב. 

עוד סממנים של חורף 2019 הם הדגמים הצמחיים על גבי וילונות וכריות. כמה שיותר גדולים, לקוחים מהעולמות הטרופיים ומזכירים מזג אויר אופטימי יותר שעוד יגיע. 
הפשטות של החומרים הטבעיים, למשל אלה האופיניים לעיצוב הסקנדינבי המתאים לחורף הם על זמניים: פשתן וצמר הם השקעה טובה שתלווה אתכם לאורך שנים.

השנה ניתן להוסיף להם כמה מהצבעים האופנתיים והבלתי צפויים: כחול נייבי, אדום עמוק בתוספת טקסטורות שונות כמו קטיפה, שחוזרת אלינו מידי כמה שנים. שנות ה-’80’, כבר אמרנו? 

הכתום הג’ינג’י האופנתי השנה מכניס אופטימיות לעונה הסגרירית. זה הגוון של מוצרי ורהיטי העור או הברק של הפליז, הנחושת והזהב, שאנו מאמצים בחום בעיצוב החורף השנה ואשר מעשירים את המראה ומוסיפים לו תחכום.

ולבסוף, זכרו את כורסת הקריאה שלכם בסלון או בחדר השינה. מעור, מבד, מצמר או מחומרים זולים וחדשניים. זה הזמן להתכרבל בה עם ספר טוב או בינג’ אינסופי.

המקום השקט שלך בעולם

סגנון חיים הוא משהו מאוד אישי. גם טעם הוא דבר אישי ולאלה מצטרפות נסיבות החיים, מקום המגורים, מבנה המשפחה, תקציב, אופנה. אז לא פלא, שכשזה בא לעיצוב הבית שלנו, המקום המשמעותי ביותר עבורנו ועבור משפחתנו, המשימה נראית לעיתים גדולה על מידותינו. 
וזה אמנם לא פשוט. ישנם עשרות גורמים שצריך להתחשב בהם. חלקם גלויים וברורים לכל וחלקם סמויים. הגלויים יכולים להיות: איך משהו שנראה אולי נפלא בחנות ייראה בשילוב כל החפצים האחרים שכבר ישנם בבית? מה קורה לחומר מסוים לאורך זמן? הסמויים הם למשל איזה רגשות ותחושות מעוררים צבע, צורה או מרקם מסוימים והאם התחושות רצויות עבור כל בני הבית? 

על כן אצל בעלי מקצוע מדור “טיפים” בעיצוב פנים נתפס באופן מעט שלילי, שהרי זה מייתר את מקצועות התכנון אם ניתן להעביר את הרעיון בכמה מילים. גם לא חסרים מדורים כאלה ומה ניתן לחדש? 
ובכל זאת, המבוכה והבלבול שפוקדים את מי, שהחיים זימנו להם צמתים ומקומות בהם היה עליהם לקבל החלטות בעיצוב חלל מזמין התייעצות שכזו עם בעלי מקצוע. לעיתים אלו החלטות קטנות, שלא יערבו מתכנן: לרענן את הבית לקראת החג, לקנות פריט אמנות, להביא מזכרת מטיול בחו”ל.

לעיתים אלו החלטות בינוניות במשמעות של ארגון הבית: ילד נולד, ילד התגייס או עזב את הבית או אפילו, המטבח כבר ישן וסיים תפקידו. 
ואילו רק פעמים בודדות בחיים תתקבלנה ההחלטות הגדולות: לרכוש דירה, לבנות בית או לפתוח חנות יינות.
ובין לבין, ישנם אלה שפשוט אוגרים רעיונות לאלבום ההשראות שלהם, שמי יודע מתי יצטרכו להן. 
האתגר הקטן שהצבנו כאן הוא לסייע לכל אותם אנשים, אשר רוצים לעשות זאת בעצמם, לעשות את זה טוב יותר. 

עיצוב הבית לא שונה מהותית מלהתלבש טוב ונכון. לא כולם ילכו לסטייליסט, לעיתים ירכיבו לבד, יתייעצו עם חברה או עם המוכר בחנות או יתעדכנו במדורים ובבלוגים. 
אלא שהחלטות בתכנון, גם אם אינן מחויבות ברישוי ואדריכל, הן בעלות משמעות כספית גדולה עשרות מונים וטעות עלולה לעלות ביוקר. גם אלה שניחנו בטעם טוב יתקשו, אם זה לא מקצועם, לראות את כל הפרטים בראייה של 360° ולאורך זמן. 

ההחלטות הגדולות הן גם בעלות השלכות רגשיות, נפשיות ובריאותיות, שעובר לרגע לא מכיר ולא מודע אליהן ואין בידיו לטפל בהן. 
אז הנה, בסוף יצאו מזה גם שליחות וערך חברתי
נצא לדרך.

עיצוב מיוחד לחורף

מחר ראש השנה האזרחית. אצלנו יש ה”חגים” בסתיו, באביב מקבץ ט”ו בשבט-פסח, קצת חקלאות בקיץ בשבועות וחגי החורף חנוכה ופורים. ההקבלה בין העונות לחגים קשורה כמובן ללוח השנה החקלאי, אבל בחורף, כאשר הכול עצוב ואין חקלאות החגים הם סוג של נחמה ועידוד. 

התרבויות של העולם הנוצרי פחות משופעות בחגים, אבל את חגי החורף הם חוגגים בגדול. זה מתחיל בחג כל הקדושים-הלווין עם התחפושות, לקריסטמס ולסילבסטר ואי אפשר שלא לחוש אותם בחלונות הראוה, באורות, בהתרגשות הקניות והמתנות, בחופשות וההתכנסויות המשפחתיות.


מזג האוויר החם והחורף הקצר אצלנו לא מצדיקים השקעה רבה בעיצוב מיוחד לחורף. ברוב חלקי הארץ למעט ברמת הגולן, צפת או ירושלים לא ניתקל בבעיות של פינוי שלגים ומראות של לודג’ים של סקי לא נפוצים כל כך אצלנו. 
ובכל זאת תודו שזה כיף, להסתכל בחורף שבחוץ מתוך בית מחומם. דמיינו עצמכם צופים בגשם, כאשר בידכם ספל משקה חורף ריחני ומהביל-הקונטרסט בין דימויי החורף לבין הבית המגן והחמים. 

ובל נשכח, שחלק לא מבוטל מהישראלים נושאים אתם זיכרונות ילדות ונוסטלגיה מארצות קרות משלנו. ובית הוא בין היתר מקום להתרפק על הנוסטלגיה. אבל, זהירות מהמדרון החלקלק בין נוסטלגיה לקיטש. שימו לב איפה עובר הגבול הזה ואל תחצו אותו.

נקדיש כתבה במספר חלקים למאפיינים ולעיצובים של חורף. 
איך הבית או הדירה “עוברים את החורף” קשור בעיקר לתכנון הבית, המפנים כיוונים שלו, החומרים ממנו הוא בנוי ועד כמה הם מבודדים ואטומים למים, הטיפול בפתחים-חלונות, דלתות, שיטת החימום, ממה עשויה הרצפה. אלה הן החלטות האדריכל אך גם מעצב הפנים והלקוחות לוקחים בהן חלק. ומעורבים כאן גם השיקולים של “בניה ירוקה” ושימור אנרגיה. 

אך אם נתמקד בעיצוב הפנים ובמקורות החום יהיו האח או התנור המפיץ חום הדבר הראשון שיעלה בדעתנו כגורמים מחוללי אוירה. למרות שהוא דולק רק מספר פעמים בשנה, האח התחבב עלינו כפריט עיצובי מסורתי או מודרני, על עצים, גז או חשמל הוא תופס לו שליטה בבתים רבים ואף בבנייני דירות. 
מקור מפיץ חום ובעיקר אם רואים את האש, מהווה גם מוקד להתכנסות בני הבית, מקור חום ואור מרצד. ובכל זאת, רובנו שאינם חיים בבתים פרטיים צריכים למצוא דרכים אחרות להשיג תחושה ויזואלית של חום.

נדבר על כך בפעם הבאה.

מרי כריסטמס לכם, אסתי

איך נעצב את החדרים השונים בבית בעונת החורף, כדי להפיק את המיטב

טוב שהגשם עוד כאן, ויש הצדקה להמשיך ולדבר על החורף. 
התחלנו מהמבנה ומקור החום. מכאן אפשר להמשיך לעיצוב החדרים השונים בבית בעונת החורף, כדי להפיק ממנה את המיטב. 

המקום הראשון שמתקשר לנו עם חורף הוא חדר השינה כמובן. זה זמנן של שמיכות הפוך והצמר, הפרוות אמתיות או מלאכותיות, כל אחד לפי צו מצפונו, הכרים הגדולים וכלי המיטה המיוחדים, הוילונות הכבדים והשטיחים. 

אף שנוח לנו בחדרי השינה הצחורים ובמינימליזם הסקנדינבי, שמשדר כל מה שדרוש כדי להתמודד עם הסגריר והאפלוליות החורפיים, הצבעוניות של החורף הזה היא כהה ועמוקה. צבעים שיכניסו אוירה אלגנטית. חומים כהים, אפורים, סגולים יכניסו אוירה רצינית ומלנכולית מעט ההולמת את העונה. חום הוא השחור החדש השנה והוא מתמזג נפלא עם אפור. הבשורה השנה היא שאפשר להעז עם גוונים של טרה קוטה, כחול עמוק, ירוק חם ואפילו סגול ואדום עמוק אם אתם אוהבים. את ההיתר הזה קיבלנו עם חזרתה הנוסטלגית של אופנת שנות ה-80 בביגוד אבל גם בעיצוב הבית.

עדיף שכלי המיטה יהיו מחומרים טבעיים כמו כותנה, משי, פשתן. הבדים הנושמים בריאים יותר. שכבות של שמיכות וכיסויים, שילובים של כותנה ופרוות, יוצרים שכבות ועומק מענג. גם שמיכות משובצות “סקוטיות” חזרו לאופנה מעוררות ים של נוסטלגיה נעימה של חורף. 

ומה אם “נזרוק” על המיטה שמיכת צמר סרוגה במסרגות עבות? זו לגמרי העונה ל-DIY סרגו זאת בעצמכם.
בכלל, טקסטילים הם פריטים נוחים לאחסון, שניתן להוציא ולפרוש בחורף. אין עוד רהיט כל כך קומפקטי. 
תאורת “רטרו”, שילוט טיפוגרפי ורהיטי וינטג’, גם הם תולדה של הנוסטלגיה ל- s80′, וגן שולחנות צד מיושנים ישתלבו נפלא באוירה. 

התאורה האינטימית אסור שתגיע מלמעלה. בחורף נבחר להתכרבל עם תאורה ממנורות עומדות או מנורות שולחן ותאורה מיסתורית ולא ישירה. נרות הולמים גם הם את העונה ומשרים תחושה אינטימית ובעיקר נרות מפיצי ריחות אדמה, מושק, וניל וקרמל.

תכנון ועיצוב פנים לבית עם ילדים

אפליקציית Pinterest, האינסטגרם והרשתות החברתיות בכלל הפכו את חיינו לתמונה פלקטית שאנו משתעבדים אליה בעל כורחנו. בעיני אין בזה כל רע. ראשית אנחנו חיים את הזמן והתקופה ואין טעם להתנגד ושנית, המראה האסתטי, המסודר והנקי בוודאי איננו מזיק ואף משרה שקט ונועם.

אבל, כמי שמרבה להיכנס לבתים של אנשים אמתיים, עם שני הורים עובדים, שני ילדים או יותר, בעל חיים אחד או יותר ועוזרת של פעם בשבוע לכל היותר, הצילומים האלה עליהם אנו מרפרפים, נועדו גם אם לא בכוונה, לגרום לנו להרגיש לא משהו, כשאנו מבינים שאצל כל האחרים הבית נראה כמו מז’ורנל.

הבית הישראלי הוא בדרך כלל מאוד משפחתי, בו אנו אוהבים לשהות אחד עם השני. אז היום אני רוצה לתת מספר טיפים, מה ניתן לעשות בתכנון ועיצוב החלל המרכזי בבית, כדי שימשיך להיות מזמין לכל דיריו וחבריהם.

 

מעגל החיים

הורים לילדים צעירים, זוכרים כשהייתם רווקים או בלי ילדים? אז ממש כמו שזה קרה, הדבר הבא שעשוי לקרות הוא שילדיכם יתבגרו, אורח החיים שלהם ושלכם ישתנה ככל שהילדים גדלים, החדרים שלהם הופכים להיות ביתם הפרטי, והם זוכים לתשומת לב עיצובית, תוך שימת לב לצרכיהם, טעמם ותחביביהם. הם ישהו פחות בחלל המשותף, וניתן לרכז את החפצים שלהם באזור מוגדר. על כן חשוב לעצב את הבית תוך גמישות ונכונות לתת מענה לגילאים המשתנים של בני המשפחה.

 

 מתוך האתר https://www.kaekoo.com

 

חלוקה לאזורים פונקציונליים או אזורים רב שימושיים

בבתים גדולים ניתן אולי להקצות חדרים שונים לפעילויות שונות, וכך יהיה אזור אירוח למבוגרים, נפרד מחדר המשפחה, בו כולם רובצים מול הטלוויזיה או משחקים במשחקי חברה, קוראים ועוד. יתכן שיהיה מקום בו הילדים מארחים את חבריהם בנפרד מההורים, חדר משחקים או חדר בלגן בו ניתן לזרוק את תיקי בית הספר או נעלי הספורט. גם כאשר השטח מצומצם כדאי להועיד אזורים או רהיטים שניתן לסגור אותם כשאינם בשימוש, כמו משרד ביתי או לפחות מכתבה נסגרת, ארון מעילים ונעליים, אזור או ארון מופרד לכביסה וגיהוץ. כל אלה יבטיחו שהדברים יוסתרו מן העין ויותירו מראה מסודר.

 

מתוך האתר: https://www.massivholzmoebel-goslar.de/sekretaer-massiv-holz/

 

ארון לכל חפץ

במרבית הבתים, בעיקר בדירות העירוניות, ישנו חלל מרכזי משותף ופתוח הכולל סלון-פינת אוכל-מטבח. חשוב שעיצוב החלל יעשה כמקשה אחת. את  עירוב השימושים והפתרונות צריכים למצוא בהשתנות החללים מסביב לשעון, באמצעות רהיטים סגורים לאחסון, ספרי ומשחקי ילדים, אשר יוצאים ביום ומאוחסנים בערב.

 

 

השתמשו באמנות ובצעצועים של הילדים כפריטים דקורטיביים בחלל המרכזי

אמנות ילדים יכולה להיות בעלת ערך. תנו לה מקום בחלל. מסגרו כמה יצירות טובות וערבבו עם האמנות האחרת שאתם תולים בבית. האירו אותן נכון ותראו את הגאווה גם בעיני הילדים. גם משחקי ילדים מעוצבים יכולים לשמש פריט דקורטיבי בחלל רב שימושי.

 

מתוך האתר totalwomenscycling.com

איפה הטלוויזיה?

ישנה משמעות רבה היכן תמקמו את הטלוויזיה, הן מבחינה עיצובית והן מבחינה חינוכית. טלוויזיה שממוקמת במקום המרכזי ביותר בבית מעבירה מסר. גם ארגון החדר משתנה בהתאם לחשיבות מיקום הטלוויזיה. האפשרות לצפות בה מהמטבח ומפינת האוכל, תהפוך אותה יותר דומיננטית ומשתלטת על החיים. הסתרתה באזור מבודד יותר תבטיח שעות צפייה קצובות ומבוקרות.

 

נלקח מהאתר: www.BHG.com

שימוש בחומרים עמידים או זולים שנוכל להחליף לעיתים קרובות

נכון, החומרים העמידים הם בדרך כלל סינטטיים, ואילו החומרים הטבעיים נוטים להתלכלך ולהתבלות ביתר קלות. כמי שממליצה על עיצוב בחומרים טבעיים, אני יכולה לתת כמה פתרונות: אם אין ברירה לכו לפחות על החומרים שנראים טבעיים. ישנם היום בדי ריפוד רחיצים שאפילו טוש צבעוני יורד מהם, או כאלה הניתנים להסרה ולכביסה. ישנם בדים עמידים לציפורני בעלי חיים. גם חומרי הניקוי החכמים והמכשירים החשמליים מסייעים לנו, כדי שלא נצטרך לוותר על רהיטים, ריפודים ושטיחים נאים, גם כאשר יש עוד ילדים צעירים בבית. חומרים כמו עשב ים, חבל וראטן במבוק הם חומרים זולים שניתן להחליף לעיתים קרובות מבלי לקרוע את הכיס, עד יעבור זעם. ומי אמר שלא נוכל להשתמש ברהיטים או שטיחים עמידים שנועדו לשימוש בחוץ?

 

 

צבעוניות בהירה ושקטה

נהוג לחשוב שבבית עם ילדים צריך לרהט ברהיטים כהים כדי להסתיר לכלוך. אבל רהיטים כאלה משרים אוירה כבדה וזקנה ובכלל, אני מעדיפה לראות את הלכלוך ולנקות אותו מאשר לדעת שהוא שם, גם אם אני לא רואה אותו. אז גם אם הלכנו על ריפודים בצבע חול, נשתמש בכריות ווילונות כביסים ובהירים, ובעץ בהיר במשטחי השולחנות והארונות. השתמשו בצבעוניות באופן מקורי וחשבו היכן להכניס אותה. בתים עם ילדים נוטים להיות עמוסים בחפצים וקשה לשמור עליהם מסודרים. לכן, לפחות הקירות צריכים לשדר רוגע ושקט שיכילו את כל זה.

 

נלקח מהאתר: www.homeastern.com

גובה

גם בחדר המגורים התחשבו בגובה הילדים, מתוך מחשבה למה הם צריכים להגיע ולמה לא כדאי שיגיעו. כך תוכלו ליצור עבורם בית בטוח, בלי לותר על החפצים היפים שלכם. בנו יחידת קיר, מדפים גבוהים או ארונות נעולים, והניחו שם את היקר לכם. את הצעצועים של הילדים אחסנו בהישג ידם. התחשבו בהם גם במקומות ישיבה. פופים ושרפרפים, שטיחים ומחצלות, מתאימים לישיבת ילדים וכיום הם גם פריט עיצובי נאה בחדרי המגורים.

מתוך האתר: www.blog.holamama.es

 

חדר המוזיקה, הקריאה והמשחקים”

לא, לרובינו אין חדר מוזיקה, אבל נוכל להניח את הפסנתר שהילדים מתאמנים עליו דווקא בחלל המרכזי כפריט דקורטיבי, ואז אולי גם לא ירגישו שעליהם להפסיד את האקשן המשפחתי כשהם מתאמנים. נוכל לעשות זאת גם עם הספרים או התחביבים שלהם ושלנו, ולשדר בכך מסר שאנו מעוניינים שיעשו זאת בחברתנו. כל שעלינו לוודא הוא שהחפצים האלו נראים טוב, ארוזים בתיבות נאות או מאוחסנים ברהיטים מתאימים, כדי לשמור על המראה אסתטי.

 

מתוך האתר: www.dezeen.com

השאירו מקום

ריבוי חפצים הוא דבר שקשה להימנע ממנו בבית עם ילדים. ובכל זאת, חשבו כל הזמן על מה אתם יכולים לותר. הרבו לעשות מבצעים להוצאת חפצים מהבית.

 

אימג’בנק/Thinkstock

?מי מפחד לעבוד עם חברים

האם לא עדיף לעבוד עם מישהו שסומכים עליו – שמרגישים קרובים אליו? שניתן להניח שיבין אותך טוב יותר וגם יהיה לו אכפת ממך?

בניגוד לעצות שאני מקבלת ממעצבים ואדריכלים, אני דווקא מאוד אוהבת לעבוד עם חברים, ילדיהם וחבריהם. עיצוב פנים, בין של עסק ובין של בית, הוא דבר מאוד אינטימי, קשור לרגשות, לאופי ולזיכרונות מצד אחד – ומצד שני לאמון, לביטחון ולכסף. במהלך תכנון בית ושיפוצו נוגעים בהרגלים, תכונות ויחסים במשפחה.

ברור שרבים חוששים לשתף בזה מישהו שהם מכירים ויפגשו מאוחר יותר, אבל התחושה שלי היא בדיוק הפוכה: אם נדרש להיכנס למקומות העדינים האלה, האם לא עדיף לעשות זאת עם מישהו שסומכים עליו – שמרגישים קרובים אליו? שניתן להניח שיבין אותך טוב יותר וגם יהיה לו אכפת ממך, יותר מאשר ברמת נותן שירות ולקוח?

וגם מבחינתי – לחברים יש יכולת לדעת עלי הרבה יותר מאשר מגלים האתר שלי, תעודות המקצוע והאיגוד המקצועי, מכתבי ההמלצה ותיק העבודות. החיבור שלי אליהם כמובן חזק וטבעי. לכן אני שמחה שלקוחות רבים שלי מגיעים דרך חברים, קולגות לשעבר ובני משפחה.

אלו לקוחות יקרים שמכירים אותי שנים ואני מחוייבת לאמון שלהם ביושרה שלי, לביטחון שאקח אותם לחוף מבטחים לא רק בקו העיצובי, אלא גם בקשר לספקים ובעלי מקצוע שבחנתי ולהיצמדות מדוייקת לתקציב שנקבע.

הכימיה עובדת,  האמון נבנה, העבודה זורמת, והחברים מרוצים. והיי – איזה כיף זה בשבילי לבלות איתם זמן.

תודה רבה חברים!

טיפ של מעצבת: דירה קטנה גדולה

איך לגרום גם לדירה קטנה להיראות ולהרגיש הרבה יותר מרווחת

הנה כמה עקרונות שיגרמו גם לחלל קטן להיראות ולהרגיש הרבה יותר מרווח.

אחסון תחשבו כמו תרמילאים שצריכים לסחוב הכל על הגב. היפטרו מחפצים מיותרים שתופסים מקום. כך לא תאלצו לוותר על שטח מחייה לטובת שטחי אחסון. מראה נקי ולא דחוס פרטים, נותן תחושה של מרחב והקלה. את היתר אחסנו, עדיף באופן נסתר. נצלו כל חלל אפשרי: מתחת למיטות, אחסון בגובה, עליות גג וכו’. כדאי להציג באחסון פתוח על מדפים, חפצים שיש להם ערך עיצובי – ספרים, כלי אוכל יפים, מזכרות וחפצי נוי.

ריהוט הקטינו את פרטי הריהוט. רהיטים קטנים מטעים את העין והחלל נדמה גדול יותר. רהיטים נמוכים כמו פופים עושים את אותה העבודה.

13

עשו שימוש בריהוט מתקפל, נסתר, או דו- תכליתי. למשל, שולחן האוכל המשפחתי שנמצא בשימוש אחת לשבוע, ישמש ביום יום כשולחן קפה, המיטה שעומדת שוממה מרבית שעות היום ותופסת חדר שלם, יכולה להתקפל ולהשאיר מקום לפעילות אחרת.

ארונות פינתיים, ספות פינתיות ומדפים הם חוסכי מקום. גם רהיטים שקופים כמו שולחן זכוכית, ארון מפרספקס, יעיקו פחות.

צבע השתמשו בריהוט בעל קווים נקיים בצבעים בהירים או פסטליים, אך הוסיפו נקודה או שתיים של צבעים חמים. לחללים קטנים מתאים יותר סגנון העיצוב המודרני, הקליל והמואר. דגמים גיאומטריים ובעיקר פסים בריפודים, שטיחים או טפטים “מותחים” את החלל.

אביזרים הדגישו קווים אנכיים כמו וילונות מהתקרה לרצפה, להגברת תחושת הגובה. תוספת של טקסטורות חמות ורכות מוסיפה לתחושת הנינוחות.

על הקירות עדיף לתלות תמונה אחת גדולה או לרכז את התמונות, במקום תמונות רבות ומפוזרות.

ואם כל העצות – השתמשו במראה ענקית וממסוגרת ליצירת אפקט מכפיל של הגודל.

טיפ של מעצבת: מרעננים את חדר הרחצה

החלל הקטן והזניח לכאורה, הוא בכל זאת אחד החשובים במידת ההשפעה שלו על הרושם שמותיר הבית בעיני המבקרים בו

עונת השנה הזו, מיד אחרי ט”ו בשבט, היא זו שמעוררת אצלנו את בלוטות החשק להתחדשות ולהתרעננות. משפט המפתח שמעצבים שומעים יותר מכל בתקופה זו, הוא: יהיה מוכן לפני פסח?

אז הנה כמה טיפים מהירים לעיצוב ושיפוצים, שיכולים לעמוד בקריטריון הזה: לצבוע חדר, או אולי אפילו את כל הבית, לרענן את הגינה לקראת האביב, או לעדכן את מראה חדרי הרחצה.

החלל הקטן והזניח לכאורה, הוא בכל זאת אחד החשובים במידת ההשפעה שלו על הרושם שמותיר הבית בעיני המבקרים בו. דבר ידוע הוא, שחדר רחצה מרשים, משפיע על ערכם של נכסים העומדים למכירה או להשכרה. בשנים האחרונות נכנס המושג “אפקט הwow-” בהקשר של שירותי אורחים.

הנה כמה טיפים כיצד לתכנן את החלל הזה:

כמו ביתר חדרי הבית, גם חדר הרחצה צריך לקבל אופי וסיפור. הוא יכול להמשיך את הסגנון של כל הבית, בין אם הוא בית מינימליסטי, כפרי או אלגנטי – אבל, אפשר גם לקרוא דרור לכמה רעיונות שאולי לא היו מתקבלים בברכה בחדרים האחרים. למשל: הכנסת מידה מסויימת של הומור, צבעוניות ואביזרים מוגזמים מעט.

הכל כיד הדמיון הטובה עליכם – למה לא להכניס ספרייה, תמונה, טקסט על הקירות או על האריחים. לאנשים כאן יש פנאי להתבונן בהם. נושא, פריט מרכזי, אריח אחיד, או מיקס-אנד-מאצ’?

תנו תחושה של פאר, לא סתם אנחנו אוהבים את הפינוק של חדרי הרחצה במלון. השקיעו בארון משובח. נגרות טובה מחזיקה זמן רב וזו הדרך להסתיר את כל התכשירים שעושים אי-סדר.

EsteeDuNour-April2016-ItaiAviran-(Small)-WithArt-2032

השקיעו בתאורה טובה, לא ישירה, שתעצים את המראה הרומנטי וגם תחמיא לכם כשתתבוננו בעצמכם במראה.

הקפידו על ביצוע מושלם, כי כל סטייה תהיה מודגשת יותר לעין בחלל הזה.

לסיום, הוסיפו משהו טבעי ומרגיע: צמח, אבן, צדף או פריט עץ.

EsteeDuNour-April2016-ItaiAviran-(Small)-WithArt-1060

טיפ של מעצבת: תהיו מקוריים

תהיו מקוריים

עבודת עיצוב ‘המגורים המקוריים’ של סטודיו atelier van lieshout, תערוכת העיצוב מיאמי/בזל 2015. מקורי אבל לא שלכם.

 

בשנים האחרונות אנחנו מוצפים ברשת בתמונות של בתים יפים, שאולי מתאימים לאחרים, אך לאו דווקא לנו.

אתם מעצבים בית פעם, או פעמיים בחיים. כשאני שואלת את הלקוחות איך הם מדמיינים את הבית שהיו רוצים, אני רואה שפעמים רבות הם מתקשים לדמיין אותו ולהסביר את הרעיונות והרצונות שלהם בצורה מילולית.

 

בשנים האחרונות אנחנו מוצפים ברשת בתמונות, שמאפשרות לנו לקבל השראה ולתקשר אותה מול מעצב הפנים. מצד אחד זה פשוט ונח – אך מצד שני השפע מכביד ומבלבל.

 

כאשר אין איש מקצוע שמשמש כמצפן, שעוזר לבחור את העיצוב האמיתי עבורכם, קיימת סכנה שההשראה תהפוך להעתקה, שמתאימה לאחרים – אך לאו דווקא לכם.

 

אני ממליצה שלא תעתיקו מהחברים, האינטרנט והז’ורנלים. ראשית תהליך העיצוב הוא בהבנה של מי אתם ומה אתם רוצים שהבית יבטא. רק כך תבטיחו שזה יהיה באמת הבית שלכם. תפקיד האדריכל ומעצב הפנים הוא לסייע לכם להבין ולתרגם זאת לשפת האדריכלות.

טיפ של מעצבת

כשאני מבקרת בבתים של אנשים שמבקשים לעצב מחדש את סביבת מגוריהם – לא פעם, מתחשק לי לתת להם עצה, שמיד תגרום להם להרגיש טוב יותר בבית. הבית יהיה אוורירי יותר, ייתן מרחב מחייה ויישחרר אותם ממועקות מיותרות.

טיפ של מעצבת2

פשוט תרוקנו את הבית מחפצים מיותרים – כל חפץ תופס מקום יקר לא רק בבית שלכם – אלא גם במחשבות, בזכרונות ובעולם הפנימי. אנחנו צוברים חפצים מתקופות חיים שכבר חלפו ומאנשים שכבר אינם מתגוררים בבית.

הצמצום יוביל אתכם מיד לתחושה טובה ושקטה יותר.

מעצבת פנים בתל אביב

מעצבת פנים בתל אביב

מעצבת פנים בתל אביב – כך תבחרו את המעצבת המתאימה לכם

 עיצוב פנים היא ללא ספק משימה מקצועית, הדורשת היכרות עם עקרונות העיצוב המקצועיים ועם התהליכים הלוגיסטיים והטכניים של עבודת העיצוב. מן הסתם, את משימת העיצוב לחלוטין לא מומלץ לבצע באופן עצמאי, אלא אך ורק בסיוע איש מקצוע מתאים, אשר יש לו הסמכה מתאימה. בחירת מעצבת פנים בתל אביב היא למעשה אחת הבחירות הטובות ביותר שתוכלו לעשות לטובת המטרה, הן בגלל שמדובר במעצבת מקצועית והן בגלל שמדובר במעצבת שממוקמת בתל אביב.

מעצבת פנים בתל אביב – בירת העיצוב של ישראל

תל אביב היא אמנם לא בירתה הרשמית של מדינת ישראל, אך היא בהחלט בירת העסקים, התרבות, הבילויים, האופנה והעיצוב של ישראל. אין בכך כדי לומר כי מעצבת פנים בתל אביב היא מעצבת טובה יותר מאשר מעצבת מראש פינה, באר שבע או ירושלים, אבל בהחלט ניתן לומר שהקירבה ללב הפועם של עולם העיצוב הישראלי, הוא יתרון חשוב שממנו נהנים מעצבים שפעילותם מרוכזת בעיר תל אביב. הטרנדים החדשים ביותר, התערוכות העדכניות ביותר והמצבור הגדול ביותר של רעיונות, גישות עיצוב ואפשרויות שיתופי פעולה סביב מגוון פרויקטים במגזר הפרטי והעסקי של העיר תל אביב.

מעצבת פנים בתל אביב - בחירה מבין שורה של אפשרויות

בחירה של הטובה ביותר מבין שורה של אפשרויות

אחרי שאמרנו את זה, גם בחירת מעצבת פנים בתל אביב היא בחירה מתוך אפשרויות מרובות, וככזאת יש לבחון את כלל המעצבים והמעצבות הרלוונטיים, ולעשות זאת בצורה יסודית לפני שמקבלים החלטה. בתהליך הבחינה, אתם רוצים לבדוק את תיק העבודות של המעצבת הפוטנציאלית, את המאפיין הייחודי שלה שמבדיל אותה מהאחרים ואת היכולת שלה לעבוד איתכם בצורה הרמונית ובשיתוף פעולה. שלושת הפרמטרים האלה הם פרמטרים חשובים וקריטיים להצלחת משימת העיצוב, ואלו הם בדיוק הפרמטרים שיכולים לעשות את ההבדל בין עיצוב מקצועי אבל סביר בלבד, ובין עיצוב יוצא דופן שתוכלו ליהנות ממנו ולהתגאות בו לאורך שנים ארוכות קדימה.

לא רק יכולות מקצועיות, גם חיבור בינאישי

כאמור, עצם העובדה שאתם בוחרים מעצבת פנים בתל אביב, מאפשרת לכם גישה אל הטרנדים החמים ביותר בעולם עיצוב הפנים, לא רק בארץ, אלא בעולם כולו, וגם אל המאגר הגדול ביותר של אנשי המקצוע שיבצעו את העבודה בפועל. זה אומר שהתחרות בין המעצבים השונים היא תחרות צמודה למדי, ואפשר בהחלט להעריך שמרבית המעצבים שאותם תפגשו יוכלו להציג בפניכם עבודות שישקפו בדיוק את מה שחלמתם עליו. יהיה זה סביר לומר, שבמקרה כזה תוכלו פשוט לבחור מעצבת פנים בתל אביב שאיתה אתם יכולים לפתח תקשורת הרמונית ולהרגיש בנוח עם ההתנהלות שלה. יהיה זה עוד יותר סביר לומר, שכעת תוכלו למקד את המאמצים שלכם בחיפוש המעצבת הספציפית שתדע להציע לכם את האקסטרה הייחודי, הטאצ’ האישי שייחודי רק לה, ואם תשקיעו מספיק בחיפוש, בהחלט תוכלו למצוא אותה.

מעצבת פנים - לא רק מקצועיות, גם חיבור בין אישי

הפרטים הם רבים, וקשה ללמוד מהם

אם אתם מתלבטים ביניכם ובין עצמכם לגבי הדברים שאתם באמת צריכים לבחון בבחירת מעצבת פנים בתל אביב, הדבר החשוב ביותר שעליכם לדעת הוא שהתשובה נמצאת בתוככם ובמה שאתם מרגישים. עבודת העיצוב מבוססת על שורה ארוכה של פרטים קטנים: צבעים, מרקמים, פרופורציות, גדלים, חומרי גלם, סידור במרחב וכדומה. באף אחד מהתחומים האלה אין לכם באמת ידע, מה גם שמעצבת פנים בתל אביב אמורה להיות מסוגלת לספק לכם כל עיצוב, בכל סגנון ובכל שילוב של הפרמטרים הללו.

בצעו את הבחירה מהלב, מבפנים

מה שכן חשוב שתשימו לב אליו הוא מה אתם מרגישים בפנים כאשר אתם רואים את תיק העבודות של אותה מעצבת שאתם בוחנים. מה עובר לכם בראש כאשר היא עוברת בביתכם ומציעה אפשרויות, כאשר היא בונה את הסקיצה הראשונית, כאשר היא חושפת אתכם לאפשרויות חדשות שלא הכרתם. יהיו מעצבים שבהתנהלות שלכם מולם תוכלו להרגיש שהם אכן מקצועיים, אבל לא מעבר לזה. לעומתם, יהיו בהחלט כאלה שתוכלו להרגיש השראה גדולה רק מעצם השיחה איתם ומבחינת עבודות העיצוב שלהם. אלו הם בדיוק המעצבים שבהם אתם רוצים להתמקד, ולשם כך יהיה עליכם להקשיב היטב לעצמכם ולתחושות שלכם. בחנו את הדברים הטכניים ואת הפרטים הקטנים, אך הקדישו תשומת לב גם ובעיקר למה שאתם מרגישים עמוק בפנים.

.מוזמנים ליצור קשר ולבחון עד כמה אנחנו מתאימים לכם לחצו כאן

אם אתם מחפשים מעצבת פנים בתל אביב לבית שלכם חשוב שתדעו שאסור לכם להתפשר, ואתם חייבים לבחור את הטוב ביותר עבורכם. עיצוב פנים הוא לא דבר שמתעסקים בו כל יום, ולכן חשוב מאוד שתהיו מרוצים ושמעצבת הפנים תעשה את העבודה הטובה ביותר עבורכם. ולכן ריכזנו עבורכם כאן כמה טיפים חשובים.

כיצד למצוא מעצבת פנים בתל אביב?

שלב ראשון

השלב הראשוני הוא השיחה הראשונית שמטרתה להגיע מוכנים אל פגישת העבודה הראשונה. בשיחה זו המעצבת תבקש לשמוע קצת עליכם כדי להכיר אתכם ולשמוע ממה אתם שבעי רצון וממה לא ובכך להכניס אתכם כבר בהתחלה אל תהליך העיצוב יחד עם המעצבת. בנוסף, במהלך הפגישה תאסוף המעצבת תכניות מדידה ותנסה לייצא סקיצה ראשונה. מעצבת פנים בתל אביב שהיא מקצועית ובעלת ניסיון מספק יודעת בדיוק אילו נתונים חשובים על מנת לעצב עבורכם בצורה הטובה ביותר.

שלב שני

אחרי איסוף הנתונים מגיעים לשלב בו מתרחשת פגישת העבודה הראשונה. בפגישה זו מכירה המעצבת את אופי האנשים והמקום, בין אם עסקי ובין אם פרטי כדי להתאים את העיצוב אל האנשים עצמם. בשלב הזה מעצבת פנים בתל אביב עובדת במשותף כמובן עמכם הלקוח – וביחד תגבשו את העיצוב המתאים עבורכם מבחינת הצרכים שלכם, התקציב וההתאמה העיצובית והעיצוב עצמו שתבצע עבורכם מעצבת הפנים. שלב זה כולל הצגת מספר סקיצות והפיכתם להמית תלת מימד כדי לקבל תמונה בהירה. לאחר התכנון העקרוני נכנסים אל הפרטים הקטנים כמו קירות אבזור מטבח, הצללה ותאורה. לאחר מכן, תקבלו הצעת מחיר עבור כל התהליך העיצוב.

שלב שלישי

בשלב זה, מעצבת פנים בתל אביב עוזרת לכם לא רק בתכנון העיצב אלא גם בבחירת החומרים והספקים שיאפשרו לפרויקט לקבל חיים. בעזרת המעצבת תוכלו לבחור ספקים המתאימים לתמונה הגדולה שבחרתם ורכישה של כל האביזרים והחפצים המתאימים לרוח שבחרתם בפרויקט.

שלב רביעי

השלב האחרון עבור מעצבת פנים בתל אביב הינו להתחיל את תהליך העיצוב עצמו, כולל תיאומים מול ספקים, ביצוע עבודות הספקים בשטח, תיאומים ובקרה – הכל בהתאם לתכנון העיצובי שגובש יחד איתכם.

מעצבת פנים מומלצת בתל אביב

מעצבת פנים מומלצת בתל אביב

כאשר אתם מחפשים מעצבים פנים מומלצת בתל אביב לבית שלכם אתם צריכים לבחור במעצבת פנים אשר תתאים לצרכים שלכם. מעצבת פנים מומלצת היא מעצבת פנים שיש לה המלצות, ניסיון עשיר ויכולת להבין בדיוק את הצרכים שלכם – ולהתאים עבורכם את העיצוב המתאים בדיוק לכם.

כיצד בוחרים מעצבת פנים מומלצת בתל אביב

על מנת לבחור מעצבת פנים בתל אביב, שתתאים בדיוק עבורכם, חשוב לוודא שיש לה ניסיון בעיצוב סוג החלל שלכם, המתאימה לסגנון החיים האפייני לכם. מטבע הדברים, בעולם מורכב נוצרות התמחויות. ישנם מעצבים, אשר מתמחים בעיצוב משרדים וחללים מסחריים, ויש מעצבים, אשר עיקר ההתמחות שלהם היא דווקא בעיצוב פנים של חללים ביתיים. גם בחלל הביתי המגוון רחב ולכן חשוב לבחור במעצבת פנים מומלצת לצרכים שלכם. זה יכול להיות בית פרטי במרכז, פרויקט פינוי בינוי או בית יוקרה, דירת קבלן חדשה בשכונה מתפתחת או שיפוץ בית לשימור בשכונה ותיקה. לכל פרויקט יש החוקים שלו, הסגנון  המתאים לו, החומרים שיאפיינו אותו וכמובן הירידה לפרטים, לוחות הזמנים והתקציב שייחודיים לו. הבנת כל המרכיבים האלה תקל עליכם לבחור מעצבת פנים מומלצת המתאימה לכם.

דגשים

אחד הדגשים החשובים בהקשר של בחירת מעצבת פנים מומלצת בתל אביב היא לקיים עימה פגישת היכרות והבנת הצרכים שלכם, ולהבין שיש ביניכם מה שנקרא “כימייה” ותקשורת טובה. נכון שמעצבת פנים מומלצת היא אשת מקצוע לכל דבר ועניין והיא לא מהחבר’ה שלכם, אבל חשוב שתהיה הבנה של הצרכים והתאמה לקונספט. השיח ביניכם חייב להיות מושתת על ערכים דומים  ועל גישה שירותית.

המלצות על מעצבת פנים מומלצת בתל אביב

כדי לבחור במעצבת פנים מומלצת בתל אביב בדקו תיק עבודות, אתר, מדיה חברתית, כתבות בעיתונות, מגזינים, סרטונים. ראו אם המעצבת מהווה אוטוריטה בתחומה, אם היא מעבירה הרצאות או השתלמויות לקוחות או לקולגות במקצוע. אולם  דרושות לכם המלצות מלקוחות עבר. בקשו מהמעצבת המלצות כאלה.  בררו מול חברים, קרובים ואנשי מקצוע על המלצות שיש להם למעצבת פנים מומלצת בתל אביב. חשוב לבצע מספר בירורים ובדיקות, מה שנקרא “סקר שוק”. מעצבת פנים בתל אביב שהתאימה ללקוח אחד לא בהכרח תתאים גם ללקוח אחר. לכל לקוח יש הצרכים שלו, התקציב שלו והאילוצים שלו – וזו הסיבה שחשוב לוודא התאמה בין הלקוחות  לבין מעצבת הפנים. מעצבת פנים מומלצת בתל אביב תדע בדיוק מה אתם צריכים, היא תדע לקרוא נכון את המפה העיצובית, את השרטוטים ואת הראש שלכם, ולכן אתם תקבלו בתור לקוחות את העיצוב הטוב ביותר שיתאים עבורכם כמו כפפה.

צור קשר
close slider

    אם גם אתם אנשים מיוחדים, עם עולם פנימי עשיר, ידע תרבותי, ראיתם עולם ואתם מחפשים עיצובים לא שיגרתיים שיבטאו אתכם – בואו נישאר בקשר!

      Call Now Button