חומרים (שיער שיניים וציפורניים )

חתולים צריכים משטחי גירוד, כלבים צריכים עצמות או צעצועים ללעיסה, אם לא, רגלי הרהיטים, ריפודי הספות והשטיחים ישמשו אותם לכך. אם כבר משקיעים בבית או בריהוט חדש, שווה להשקיע עוד קצת במתקן גירוד איכותי ולשלב אותו במעט אילוף.

למנוע לעיסה ושריטות, עדיף שרגלי הרהיטים תהיינה מתכתיות ומוגבהות מהרצפה. זה ישמור גם גישה חופשית לניקוי.

נגד נשירה מוגברת של פרווה וניחוחות בלתי נעימים, הקפידו לבחור ריהוט בגוונים בהירים, מבד דוחה כתמים וקל לניקוי. נסו למעט בכריות, שנוטות אף הן לצבור שפע של חלקיקי שערות, ובחרו בשטיחים ווילונות מבדים טבעיים כמו כותנה, פשתן יוטה. וילונות אלו מאווררים יותר, ומאפשרים תחלופה טובה יותר של אוויר במרחב.

ריפוד בדוגמאות ובצבעים כהים, יחפה על כתמים לא רצויים. יש המגדילים לעשות וממליצים להתאים את צבע הריפוד לגוון הפרווה, להטמיע את מראה השערות על הספה.

סוגיית בדי הריפוד קשה לא פחות. על מנת למנוע שריטות וקרעים בריפודים בחרו בבד טפלון. הוא ארוג בצפיפות מסיבי טפלון עמידים ועם ציפוי נגד שריטות. הנראות של הבדים האלה מעולה. אפילו הטקסטורה לא מסגירה שמדובר בבד סינטטי, אבל לחדי העין, קשה להשיג את הנפילה ה”שיקית” הרכה שאנחנו משיגים בבדים טבעיים. 

ריהוט מעור יכול להוות יתרון כנגד נשירת הפרווה והוא גם ניתן לניקוי יותר מאשר אריגים. עור הפוך ועבה עמיד גם לשריטות, אך כמובן שאוהבי בעלי חיים פחות יתחברו לריפוד עור.

ריצוף וחיפוי

בעיצוב הבית אני מעדיפה שימוש בחומרים טבעיים. בבית שיהיו בו בעלי חיים יתאימו במיוחד חומרים עמידים לשחיקה ולשטיפה במים ובדטרגנטים כמו אבן, בטון, קרמיקה טרצו, מיקרו טופינג או אפוקסי.

פרקטים, במיוחד מעץ יותר פגיעים לשריטות ופחות ניתנים לשטיפה יומיומית.

רובוטים שוטפי רצפות הם בני הברית ההכרחיים שלכם. אז הכינו את כל הדרוש, כולל שקעים ונקודות טעינה ועגינה. 

מומלץ חיפוי קירות בטייחים שונים או בריקים, אם זה מתאים לסגנון. אלו חיפויים שמיועדים גם לשימוש חיצוני ויוכלו לעמוד במשימת הניקיון. צבעים, בחרו בצבעים רחיצים. על צבעי מט רואים יותר את הלכלוך. אותה התרגולת.

אדריכלות לבעלי חיים

גרמי מדרגות, שהארגונומיה שלהם מותאמת להולכי על שתיים, אינם אידיאלים לכלבים. הם עלולים להיפגע בעמוד השדרה.

התחשבות מיוחדת הפגינו בבית שנבנה בהו-צ’י מין סיטי בויטנם, עם שני גרמי מדרגות האחד לכלבים בו הרום והשלח קטנים יותר מאשר אלה הנבנים עבור בני אדם.

Photography is by Hiroyuki Oki of Decon Photo Studio.

פתחים חלונות ודלתות בטיחות

סורגים שקופים בעלי חיים כמו ילדים חשופים לסכנת נפילה מגובה. סורגים שקופים מונעים את הסכנה ולא מפריעים לשקיפות החלון ולמראה נקי.  

דלתות ניתן לאפשר יציאה וכניסה חפשית של החתולים והכלבים באמצעות דלת מיוחדת המיועדת להם. אמצעי נעילה אלקטרוניים מסוגלים לקרוא את השבב על הקולר ולפתוח את הדלת פנימה רק למי שמורשה. גם בתוך הבית ניתן על דלתות מסוימות להתקין דלת לבעלי חיים כדי שיוכלו לנוע בחופשיות מבלי לשרוט את הדלתות.

שערים באזורים בהם הם יכולים להפגע או להפריע כמו במטבח, נתקין שערים למניעת כניסתם.

ארגזי חול לחתולים

כלבים זקוקים שיוציאו אותם החוצה כמה פעמים ביום.

לחתולים יהיה להם ארגז חול בבית.  איפה מחביאים את זה? ומה עושים עם הריח הלא נעים?  בתחקיר שעשיתי כאשר עיצבתי את הבית של קרני (קישור) עליתי על ההמצאה המופלאה הזו .

ארגזי חול, שניתן לגרוף אוטומטית ואחר כך לשטוף בכל פעם. השטיפה אורכת כרבע שעה הקופסה מחוברת לצנרת המים והביוב וכמובן לחשמל.

חתולים גם מסמנים טריטוריות, ללא קשר לארגז החול הריח יכול להיות קשה. כמובן שהכי חשוב שהבית יהיה מאוורר. לאחרונה יצאו מטהרי אויר חשמליים. הריחות מלאכותיים מדי לטעמי, אבל זה הרע במיעוטו.

נס”א שבדקה השפעה של צמחים שונים על איכות האוויר בספינות חלל מצאה צמחים מסוימים כיעילים במניעת ריחות והשפעה של גזים. לקיסוס, לספטיפיליום, לסחלב יש יכולת לאגור גזים רעילים ולשמש כמטהרי אויר טבעיים.

דרצינה מסינג’יאנה

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4215072,00.html

יחסי גומלין

לא פחות מעניינים הם רהיטים אנושיים, שניתן בם גם ביטוי לקרבה לבעל החיים. שולחן שבו החתול יכול לשהות בשעה שבעליו עובד הוצג בתערוכת הרהיטים במילנו 2014. תשומת הלב כאן היא לאינטגרציה הזורמת בין השניים בחיי הבית, כדי שיוכלו לחגוג יחד את החיים.

באופן זה, העיצוב מאפשר לחיות מחמד לתפוס מקום בבית מודרני ולהשתלב בעיצוב שלו. כך נותנים להם נוכחות בביתנו המדגישה את מעמדם כבני המשפחה.

Atelier Bow-Wow היפני עיצב רמפה שמאפשרת לכלב להיות בגובה העיניים עם בעליו. העלייה תוכננה כרמפה בהיותה פחות מסוכנת לכלב מאשר מדרגות. 

הרעיון הטוב ביותר הוא לבנות רהיטי build in  בתוך הבית עבור בעלי החיים, כך שיוכלו להתנהל מבלי להפריע . כך בדירה קטנה בטיאואן

https://www.dezeen.com/2014/04/24/catable-hao-ruan-cat-desk-milan-2014/
https://www.dezeen.com/2019/03/23/pets-playground-apartment-hong-kong-sim-plex-design-studio

משחק ותנועה

קאזה פרוז  Ferōz מותג אביזרי החיות הקולומביאני הוציא שלישיית יחידות אחסון צמודות קיר, בהן הבעלים יכולים לשמור על צעצועים, פינוקים ורצועות לטיול. כל חלק באוסף מיוצר מעץ אלון מקומי ונועד לאכסן פריט מאוד ספציפי, כגון משחק או כדור במקום קבוע ומעוצב.

כמו בקשר לצעצועי ילדים הנוטים להתפזר בכל הבית אני ממליצה להשקיע בצעצועים יפים, שלא יפריעו לאסתטיקה גם אם יישארו באמצע החדר ולחשוב על האחסון שלהם קרוב להיכן שהם יהיו בשימוש כמו ליד דלת הכניסה. ארונות סגורים סלסלות יפות ופינה מוכנה לדחוף הכל אם מגיע אורח.

https://www.apartmenttherapy.com/feroz-pet-storage-collection-36862495

רחצה

כדאי לדאוג למקום בבית או בחוץ על מנת לרחוץ כלבים שהגיעו מטיול בוצי במיוחד. כיור גדול של חרסה בחדר הכביסה או מקלחת בגינה, רחוק מכל דבר שנרצה למנוע מרסיסי המים של הכלב המתנער מלהגיע אליו. ואם אין, אז סתם באמבטיה. ואם אין מקום לזה, לא מוכרחים לרחוץ בבית. אפשר במספרה או בdog wash-.

מקום לשינה

חתולים ידועים כטיפוסים עייפים, בעיקר בשל תהליכים פיזיולוגיים, אשר גוזלים מהם אנרגיה רבה. חתול בוגר ישן 17 שעות במהלך היום, בכל מקום בבית. במקומות חבויים, בין ספרים, בין בגדים, בתוך המיקרו.

מקומות לינה לחתולים. 

לינה משותפת לאנשים ולבעלי החיים, היא עניין די שכיח. אך, לעיתים, כאשר בן או בת זוג חדשים משתלבים בחיינו או שנולדים הילדים, נדרש סידור לינה מחדש.

היכן שיש שוק יש ספקים ואם בעבר הספיקה שמיכה מתחת למיטה, שוק הריהוט לבעלי חיים מתפתח ככל שהחברים הפרוותיים נעשים בני בית אצלנו.

במיזם התרמה לחיות מחמד BowWow Haus London של ה-Blue Cross for Pets בבריטניה, שנערך לפני כמה שנים, הוזמנו 80 אדריכלים לתכנן בתים לכלבים.  

זאהה חדיד אדריכלים יצרו בית שנקרא ‘ענן’ Claud-. מוגבה מעט מהקרקע כדי להגן על כלבים מפני משטחי רצפה קרים. תמונה באדיבות “זאהה חדיד אדריכלים

IKEA  איתרה את הפער בנישה של רהיטים מעוצבים לבעלי חיים ויצאה עם קולקציה של 62 פריטים לשינה, אוכל, משחק, טיול ונסיעות. פרטי השינה הם לעיתים דגמים מוקטנים של ספות  Klippan הקלסיות של איקאה או יחידתה אחסון המוכרת Kallax.

מקור התמונה: https://home.walla.co.il/iteneurm/3338867

החתולים הפרזנטורים חברות רהיטים מפתחות קולקציות יעודיות רהיטים ואביזרים מעוצבים עבור בעלי חיים, בכל הרמות והמחירים, הניתנים לרכישה ברשת.

חברת Lucy Balu לריהוט מעוצב לבעלי חיים יצרה את   Choupette, כשם החתולה האהובה של המעצב קרל לגרפלד טרם שהלך לעולמו ב-2019. הערסל עשוי  לֶֶבֶד,  חומר עמיד לציפורני החתול ושומר חום, כמו שחתולים אוהבים. הוא נתלה גבוה על הקיר, משם החתול מתצפת ומרגיש בשליטה.  החתולה האריסטוקרטית, שאומרים שירשה חלק מרכושו של לגרפלד קידמה את המוצר כחלק משיתוף הפעולה.

האדריכל הבריטי אסיף קאהן Asif Khan יצר רהיט עבור כלבים מעין שולחן עוטה לבד במרכזו יכול הכלב להתכרבל. המטרה היא להביא את החיבה לגובה העיניים של בעליה.

מקור התמונה: https://www.dezeen.com/2020/10/16/karl-lagerfeld-choupette-lucybalu-swing-cat-bed/

חברת הסטרט אפ Cat Person יצרה ליין של רהיטים שיכולים לגדול עם החיה. והריהוט כולו מעוצב כך שיהיה ידידותי למדיה חברתית, בקוים מינימליסטיים וניתן לשנות את הכיסויים במיקס אנד מאצ’.

ממגוון הסיפורים בעיתונות המקצועית העולמית אפשר להזכיר עוד כמה. האדריכל האוסטרלי מיכאל אונג Michael Ong  והמעצבים Made by Pen  עיצבו מלונה לפנים הבית עשויה עץ לבוד, מוצר פשוט שכמובן אפשר לייצר בעצמכם.

photograph by We Make Them Wonder

מיטה לכלבים שהיא דגם מוקטן למיטה של חב’ Nils Holger Moormann הגרמנית. רהיטים שטוחים ופריקים כאילו היו עשויים קרטון.

מקור התמונה: http://www.madebypen.com/

גם Samsung  ענקית התקשורת הקוראנית נענתה לאתגר ובתערוכת  Cruft בשנת 2015 הציגה את המלונה העתידנית. המלונה כוללת שני חללים לשינה ולבילוי, מסלול כושר, מכשיר להאכלה עצמית של הכלב, טלויזיה, מוזיקה ואפשרות לתקשר עם בעליו באמצעות מחשב. 

 “כיום יש כלבים שיש להם פרופילים ברשתות חברתיות ובעליהם משתמשים במערכות קוראות וידאו כדי לתקשר עם חיות המחמד שלהם כאשר הם לא בבית”, אומר אנדי גריפית, נשיא סמסונג בבריטניה. “אין ספק, הטכנולוגיה הופכת במהירות לחלק בלתי נפרד של מערכת היחסים היומיומיות בין בני האדם וחיות המחמד שלהם”.

כאשר שטח הבית ביחס למספר המתגוררים בו מאפשר זאת, ישנם מי שמקדישים לא רק רהיטים בודדים אלא חדרים שלמים מעוצבים עבור חתולים וכלבים, שם יכולים בעליהם לבוא ולשחק איתם. חדר כזה עוצב ע”י , KC Design Studio בטייוואן. החדר עוצב בורוד ויש בו קרוסלה לחתולים.  הבעלים יכולים לצפות בחתולים משחקים מחדר השינה הסמוך.

ישנם גם כמה יצרנים מקומיים של ריהוט מעוצב לחיות מחמד בישראל  בעיקר למיטות ותחנות האכלה   https://www.yotopet.shop/about

מקום האכלה

קרוב אלינו במרכז הבית או במרפסת השירות? לכל בית ההרגלים שלו, בעלי חיים נדחקים לפינה מרוחקת מאזור המטבח או הסלון, אי שם באזור התפעול והמנהלות, במרפסת האחורית יחד עם המייבש ומכונת הכביסה, או בסמיכות לכניסת הבית ולחדרים. אם נרצה שיאכלו בחברתנו, במרכז הבית או במטבח, אפשר ליצור להם פינה נקייה בתוך או מתחת לרהיט קבוע. ניתן להסב מגירה או מדף לטובת הנחת 2 קעריות נירוסטה קבועות לאוכל ולמים. הם מקבלים יציבות וסדר, ואתם מקבלים יעילות וחיסכון במקום.

כלי אוכל מעוצבים יוכלו לככב גם במקום גלוי. Layer and Cat Person design  עיצבו תחנת האכלה לבעלי חיים בשם Mesa Bowl (חדר אוכל) עשויה מפלסטיק נטול BPA. התחנה בנויה לגדול יחד עם החתול או הכלב ויש מתחתה משטח המונע פיזור האוכל ולכלוך.

צור קשר
close slider

    אם גם אתם אנשים מיוחדים, עם עולם פנימי עשיר, ידע תרבותי, ראיתם עולם ואתם מחפשים עיצובים לא שיגרתיים שיבטאו אתכם – בואו נישאר בקשר!

      Call Now Button